Niekwestionowana stolica Karkonoszy. Jeden z najpopularniejszych, górskich kurortów w Polsce. Miasto rozpostarte pomiędzy 480 – 1603 m. n.p.m., którego najwyżej położonym punktem jest Śnieżka, najwyższy szczyt Sudetów. Raj dla narciarzy, miłośników górskich wycieczek oraz entuzjastów kolarstwa górskiego i górskich biegów. Karpacz – urodziwy bez względu na porę roku, tajemniczy, nastrojowy, pociągający. Poznajmy go na nowo.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Co warto zobaczyć w Karpaczu?
Świątynia Wang
Pełna, poprawna nazwa to Kościół Górski Naszego Zbawiciela. Parafialny kościół ewangelicki przeniesiony do Karpacza z norweskiej osady Vang w 1842 r. Oryginalna świątynia powstała w Południowej Norwegii na przełomie XII i XIII w. Obecnie uważana jest za najstarszy, drewniany kościół w Polsce. Ciekawostką jest konstrukcja budowli, która została wykonana bez użycia gwoździ. Zamiast nich zastosowano drewniane nity. Wnętrze Kościoła Wang zdobią oryginalne rzeźby. Podczas prac konserwatorskich w XX w. do bryły świątyni dobudowano kamienną dzwonnicę, która chroni kościółek przed wiatrem od strony Śnieżki. W bezpośrednim sąsiedztwie Świątyni Wang znajduje się niewielki cmentarz, na którym pochowany jest m.in. znamienity poeta, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz. Obecnie jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Karpaczu. I nie ma się co dziwić. Zarówno sam kościółek Wang, jak i jego malownicze położenie zachwycają niepowtarzalnym urokiem.
Anomalia grawitacyjna
A dokładniej rzekoma anomalia. W Karpaczu jest miejsce iście magiczne. Na pewnym odcinku ulicy Strażackiej strumyk obok szosy płynie pod górę! Pod górę toczą się też samochody zostawione na luźnym biegu! Wystarczy położyć piłkę na szosie, żeby obserwować jak rozpędza się pod górkę. Tajemnicę tego zjawiska starano się wyjaśnić od wielu dekad, jednak ostatecznie nikomu się to nie udało. Obecnie przyjmuje się, że jest to specyficzne złudzenie optyczne. Patrzymy na wyraźnie wznoszący się fragment drogi, podczas gdy w rzeczywistości droga opada. Niesamowite wrażenie. Trzeba to samemu zobaczyć.
Muzeum Zabawek w Karpaczu
Jedna z najbardziej znanych atrakcji Karpacza. Obecnie Muzeum Lalek mieści się w dawnym budynku dworca kolejowego. Zawiera imponującą kolekcję eksponatów, która pochodzi ze zbiorów twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Henryka Tomaszewskiego.
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Mieszczące się przy ul. Mikołaja Kopernika 2 muzeum gromadzi w swoich zasobach eksponaty, pamiątki i dokumenty związane z rozwojem sportu, turystyki a także ochrony przyrody na terenie Karkonoszy. Ekspozycje obejmują zabytki w zakresie kultury, turystyki i krajoznawstwa. Są wśród nich odznaki, plakaty, nagrody, monety, znaczki, stroje, sztandary, a także sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, fotografie, dzieła sztuki o tematyce sportowej, filmy, książki i czasopisma. Jak dotąd Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu odwiedziło około 1,5 miliona osób.
Muzeum Lego
Niezwykłe, interaktywne muzeum, znane także pod nazwą Klocki Karpacz, mieści się przy ul. Mickiewicza 11 i stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Karpacza. Jest to wyjątkowa atrakcja dla dzieci, ale nie tylko. Wystawa obejmuje około 200 unikalnych konstrukcji, zbudowanych z ponad 500 000 kultowych już klocków Lego. Nowych modeli wciąż przybywa. Niektóre makiety są ruchome i wyzwalają interakcję z odwiedzającymi. Pośród nich są także modele, które treścią nawiązują do Karpacza i okolic, m.in. Kościółek Wang.
Muzeum Konsol Gier Video w Karpaczu
Prywatne muzeum jest pierwszym tego typu w Polsce, trzecim w Europie i piątym na świecie. Stanowi zatem unikalną atrakcję na skalę światową. W muzeum zgromadzono przekrój różnych konsol gier video, powstałych na przestrzeni ostatnich pięciu dekad. Znajdziemy tu zarówno konsole pierwszej generacji, pochodzące z lat 70. ubiegłego stulecia, jak i najnowsze konsole ósmej generacji. W skład ekspozycji tej oryginalnej wystawy wchodzą także stare komputery, gry, joysticki oraz inne gadżety związane z grami video. W ofercie muzeum są także stanowiska do samodzielnej gry na zabytkowych konsolach. Gry obejmują takie kultowe tytuły, jak Pong czy Super Mario Bros. Muzeum Konsol Gier Video znajduje się w Karpaczu przy ul. Mickiewicza, nad Muzeum Techniki i Klocków Lego.
Dziki Wodospad Karpacz
Położony powyżej hotelu Biały Jar wodospad, który stanowi jedną z dwóch ważnych zapór na rzece Łomnica. Prawdziwie magiczne miejsce, idealne do pamiątkowych sesji zdjęciowych. Czarująco wygląda zarówno latem jak i zimą. Łomnica jest typowo górską rzeką, charakteryzującą się znacznym spadkiem wód ze względu na duże nachylenie terenu. Jej źródła znajdują się na wysokości 1407 m. n.p.m. Łomnica zasilana jest wodami Wielkiego i Małego Stawu.
Zapora na Łomnicy
Półkolista zapora wodna, licząca 105 m. długości. Została zbudowana w latach 1910 – 1915 w celu zminimalizowania skutków ewentualnych powodzi. Wcześniej niepozorna rzeka Łomnica wielokrotnie wylewała podczas ulewnych deszczy lub wiosennych roztopów, czyniąc wielkie szkody w samym Karpaczu i na niżej położonych terenach. Utworzony dzięki zaporze zbiornik wodny gromadzi wodę opadową oraz tzw. rumosz skalny – różnych rozmiarów odłamki skalne, unoszone przez wartki nurt rzeki. Korona tej zapory jest udostępniona dla ruchu pieszego i stanowi nietuzinkową atrakcję turystyczną
Letni tor saneczkowy w Karpaczu
Doskonała atrakcja w centrum Karpacza. Na stoku narciarskim „Kolorowa”, mieszczącym się w sąsiedztwie głównej ulicy Konstutucji 3 Maja, usytuowany jest specjalny tor saneczkowy, obsługiwany przez dostosowany do tego wyciąg. Sanki są zaopatrzone w kółka, które suną po specjalnie zaprojektowanych szynach. Do dyspozycji jest hamulec, pozwalający na samodzielne dostosowanie prędkości jazdy do własnych preferencji. Tor jest całkowicie bezpieczny i stanowi prawdziwie zwariowaną atrakcję dola dzieci i dorosłych.
Skocznia narciarska w Karpaczu
Znana także pod nazwą Orlinek skocznia jest czynnym obiektem sportowym. Pierwsza skocznia w Karpaczu powstała w 1912 roku. Przez kolejne dekady była wielokrotnie przebudowywana, żeby w 1978 roku przyjąć obecny kształt. Ostateczne parametry zyskała po modernizacji w roku 2000. Punkt konstrukcyjny skoczni Orlinek wynosi teraz 85 m. Rekord na tym obiekcie należy do Adama Małysza, który podczas Mistrzostw polski w 2004 roku skoczył na odległość 94,5 m. Latem na Orlinku odbywają się skoki na bungee
Krucze skały Karpacz
Atrakcyjna krajobrazowo grupa skalna, mieszcząca się nad brzegiem potoku Płomnica, na północno-zachodnim stoku Kruczej Kopy. Skały osiągają wysokość 25 m. i stanowią doskonały obiekt wspinaczkowy. Krucze Skały są także interesujące pod względem geologicznym. W ich bezpośrednim sąsiedztwie występują cenne okazy mineralogiczne, w tym także kamienie szlachetne, z których najcenniejszy jest szafir. Występuje on w formie przeźroczystej i niebieskiej. W tym rejonie możemy trafić także na kryształ górski. Największe znalezione tam kryształy osiągały nawet 5 cm. Krucze Skały stanowią także świetny punkt widokowy na Karkonosze. Warto zapoznać się także z miejscową legendą o Kruczych Skałach. Opowieść w magiczny sposób wyjaśnia pochodzenie nazwy skalnego masywu i Sowiej Doliny.
Otóż dawno temu w Karpaczu żyło dwóch braci. Dobry był ubogi, a ten bogaty był zły. Dobry brat pewnego razu usłyszał rozmowy sów, które wyjaśniały w jakich miejscach Karkonoszy znajdują się bogactwa. Postępując według ich wskazówek stał się bogatszy niż jego zły brat, który także zapragnął usłyszeć głosu sów. Długo czekał, ale zamiast sów pojawiły się gadające kruki. Rozprawiały właśnie o podłym i okrutnym bracie zamieszkałym w tych okolicach. Gdy zły brat zrozumiał, że ptaki rozmawiają o nim zaczął uciekać. Kruki jednak dopadły go i zadziobały na śmierć. Stąd mamy teraz Krucze Skały i Sowią Dolinę.
Western City
Kowbojskie miasto w okolicach Karpacza? Dlaczego nie?! Dziki zachód w Ścięgnach koło Karpacza, to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w regionie jeleniogórskim. Atrakcyjna jest oczywiście specyfika tego miejsca i oferowane turystom wrażenia. Możemy tu przenieść się w czasie do świata rewolwerowców, szeryfów i poszukiwaczy złota. Odkryjemy tu prawdziwy Dziki Zachód. Będziemy świadkami pojedynków, napadów na bank, a nawet sami będziemy mogli pobawić się w Indian i Kowbojów. Western City powstało w 1998 r. i cały czas się rozbudowuje. Obecnie ma powierzchnię 65 hektarów, na której oprócz pastwisk dla bydła i koni mieszczą się dwa saloony z szeroką ofertą jadła i napitku, bank, kowal, więzienie, biuro szeryfa i liczne sklepy. Atrakcji w tym miejscu wciąż przybywa.
Lokalny Browar Sowiduch w Karpaczu
Kiedy już odwiedzimy najbardziej fascynujące miejsca w Karpaczu, a jest ich niemało, z pewnością najdzie nas ochota na „coś dobrego”. W serwowaniu wyśmienitych dań kuchni staropolskiej i regionalnej specjalizuje się Browar Restauracja Sowiduch, która mieści się w samym centrum Karpacza. Warto tutaj zajrzeć nie tylko przez wzgląd na gwarantowane rozkosze podniebienia. Ciekawostkę na miarę regionu stanowi browar, mieszczący się właśnie w restauracji Sowiduch. Instalacja do warzenia piwa została umiejscowiona na sali restauracyjnej, dlatego goście mogą się jej przyjrzeć z bliska. Jest także możliwość podejrzenia pracy piwowara, który regularnie pojawia się przy instalacji, żeby dokonać niezbędnych ustawień.