Szlak na Śnieżkę. Jakie wybrać wejście na Śnieżkę?

Śnieżka to nie tylko najwyższy szczyt Karkonoszy, lecz także Sudetów, a co za tym idzie – jest najwyższym szczytem Republiki Czeskiej, co dodatkowo wpływa na jej popularność. Nazwa góry powstała w XIX wieku i nawiązuje do śniegu, który zalega na szczycie przez większość roku. Znajduje się tam również zabytkowa kaplica oraz obserwatorium meteorologiczne, którego kształt przywodzi na myśl statek kosmiczny. 

 

 

Na Śnieżkę, nazywaną też Królową Sudetów, prowadzi kilka szlaków, różniących się poziomem trudności oraz długością. Warto pamiętać o tym w kontekście naszej kondycji fizycznej, a także ewentualnego zdobywania Śnieżki z dziećmi. Ważnym aspektem w doborze szlaku na Śnieżkę są również atrakcje. W przypadku Karkonoskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajduje się Śnieżka, atrakcji jest naprawdę wiele.  

Szlak na Śnieżkę

Szlak na Śnieżkę

Szlaki na Śnieżkę – opisy najciekawszych tras na Śnieżkę  

Niebieski szlak z Karpacza 

Trasa: Świątynia Wang – Polana – Samotnia – Dom Śląski – Śnieżka. Czas: 3h 28 min Dystans: 9 km Przewyższenie: 808 m

Swoją przygodę w zdobywaniu Śnieżki rozpoczynamy w Karpaczu przy Świątyni Wang, będącej najstarszym obiektem sakralnym zbudowanym z drewna znajdującym się na terenie Polski.
Ewangelicka świątynia została przeniesiona z norweskiej miejscowości Vang i od 1842 jest jedną z ikon Karpacza. Wokół świątyni znajdują się dość duże parkingi, gdzie możemy zostawić swój samochód. 

Po 50 minutach marszu znajdziemy się na Polanie. Stamtąd możemy udać się w kierunku przeciwnym do szlaku żółtego, dzięki czemu dotrzemy do Samotni. Jest to jedno z najpiękniej położonych schronisk w Polsce. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej i delektować się bajkową wręcz scenerią. Po krótkim odpoczynku w Samotni, w zaledwie 10 minut dojdziemy do sąsiedniego schroniska – Strzechy Akademickiej, skąd po 50 minutach marszu znajdziemy się na głównym karkonoskim szlaku na Spalonej Strażnicy. Rozpościera się stąd piękny widok na Śnieżkę. Po dotarciu pod Dom Śląski pozostaje nam tylko atak szczytowy. 

blank

Czerwony szlak z Karpacza 

Trasa: Karpacz, Orlinek- Schronisko PTTK Nad Łomniczką – Dom Śląski – Śnieżka. Czas: 2:27  min Dystans: 5,9 km Przewyższenie: 800 m

Szlak czerwony ma swój początek w tym samym miejscu, co szlak czarny. Po ok. 70 minutach spaceru tym szlakiem znajdziemy się przy Schronisku Nad Łomniczką, które niestety jest obecnie nieczynne. Po drodze do Domu Śląskiego znajdziemy 2,5 metrowy krzyż oraz 30 tablic upamiętniających ludzi gór. Z tego miejsca czeka na nas 15-minutowy odcinek do Domu Śląskiego, a niego około 40 minut wspinaczki na sam szczyt. Jest to jeden z popularniejszych szlaków prowadzących na Śnieżkę

blank

Żółty szlak – najpiękniejsza odsłona Karkonoszy 

Trasa: Świątynia Wang – Polana – Pielgrzymy – Słonecznik – Dom Śląski – Śnieżka. Czas: 3h 55 min Dystans: 10,2 km Przewyższenie: 831 m

 

Żółty szlak na Śnieżkę przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy. Wpływ na to mają nie tylko widoki, które zapierają dech w piersiach, lecz także atrakcje, które mijamy po drodze.
Szlak ten zaczyna się razem ze szlakiem niebieskim przy Świątyni Wang, skąd docieramy na Polanę. Stamtąd po 30 minutach trafiamy pod Pielgrzymy – niezwykłą formację skalną, której wysokość wynosi do 25 metrów. Po około 40 minutach dotrzemy do kolejnej formacji skalnej, jaką jest Słonecznik. Jest ona nieco niższa niż Pielgrzymy, a jej wysokość wynosi 12,5 m.
Z tego miejsca do Domu Śląskiego prowadzi dosyć łagodna, przyjemna i pełna pięknych widoków trasa, którą przejdziemy spokojnym marszem w 1:20 h. Stamtąd już pozostaje nam pójście na szczyt. 

Najłatwiejszy szlak na Śnieżkę – czerwony 

Trasa: Karpacz, Orlinek – Dolna Stacja kolei linowej Zbyszek – Kopa – Śnieżka. Czas: 2:55 Dystans: 6,3 km Przewyższenie: 811 m

Wybierając ten szlak, musimy liczyć się z tym, że widoki w drodze na Kopę nie będą tak imponujące jak przy wejściu szlakiem niebieskim, dlatego, mimo że jest to najkrótsza z tras, to rozsądnym posunięciem będzie wjechanie na Kopę kolejką linową „Zbyszek”. W ten sposób omija się zalesiony, pozbawiony górskich widoków odcinek. Po 15 minutach od Kopy, idąc czarnym szlakiem, dotrzemy do Przełęczy pod Śnieżką, skąd czeka nas tylko atak na szczyt. Przy uwzględnieniu wjazdu wyciągiem krzesełkowym, będzie to najłatwiejszy szlak na Śnieżkę. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, dla których górska przygoda dopiero się zaczyna, a także dla rodzin z dziećmi, dla których wjazd wyciągiem będzie nie lada atrakcją. 

blank

Karpacz – gdzie zjeść?  

Po wyczerpującej przygodzie, związanej ze zdobywaniem najwyższego szczytu Karkonoszy, warto uzupełnić energię zaglądając do jednej z najlepszych restauracji w Karpaczu. Jedzenie tworzone z lokalnych składników z pewnością przypadnie do gustu każdemu wielbicielowi polskiej kuchni. Niezależnie jakim szlakiem się wraca, zawsze warto zajrzeć do restauracji  Sowiduch, w której można skosztować pysznych, pożywnych dań regionalnej kuchni Karpacza i okolic.

Dla spragnionych piechurów istnieje możliwość zakupienia warzonego na miejscu piwa rzemieślniczego. Do wyboru jest kilka rodzajów złocistego trunku, którego smak zawsze będzie kojarzył się nam z przygodą i zdobywaniem celu. Browar Restauracja Sowiduch w Karpaczu serwuje również pyszne desery i ciasta własnego wypieku, co ucieszy największych łasuchów.

 

blank

 

4 comments

  1. blank

    Grzegorz

    Dziękuję za informacje, w przyszły weekend atakujemy!

  2. blank

    Marek

    Jutro atakuje,koniec leżakowania.Pewnie będę umierał kilka razy na szlaku ale co tam,trudno. Dam znać jak poszło.

  3. blank

    Ania

    Dziękuję za szczegółowe informacje. Czegoś takiego szukałam. Wybieramy się w przyszłym tygodniu pierwszy raz do Karpacza 🙂

  4. blank

    krzysztof

    Dodajcie do strony interaktywna mapa, na telefonach można oznaczyć lokalizacje na mapce i mega wygodnie śledzić swoje postępy gdy niecierpliwa dziewczyna, lub ewentualnie dziecko pyta czy daleko jeszcze.
    Generalnie super pomocna mapka.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »