Wzgórze Krzywoustego i Perła Zachodu – doskonałe połączenie na weekendowy spacer

Jelenia Góra to niesamowite miasto pełne malowniczych zakątków, które zachęcają do odwiedzeni  Do najbardziej znanych miejsc w Jeleniej Górze należy Wzgórze Krzywoustego, które jest idealnym miejscem do wypoczynku i spędzenia czasu z rodziną. 

Legenda związana ze Wzgórzem Krzywoustego

Legend na temat powstania Jeleniej Góry jest naprawdę bardzo dużo, jedna z nich jest ściśle powiązana ze wzgórzem oraz postacią Księcia Bolesława Krzywoustego, który to miał zapolować na najpiękniejszego jelenia, jakiego widział w całym swoim życiu. I tak właśnie miała powstać Jelenia Góra, na wzgórzu, na którym pojawił się ów jeleń.

Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego

Na szczycie Wzgórza Krzywoustego, gdzie obecnie wznosi się wieża widokowa, z której możemy obserwować Jelenią Górę oraz panoramę Karkonoszy istnieć miał gród warowny. Kto założył ten gród? Nie do końca wiadomo, źródeł znów jest kilka, według niektórych przekazów założony został przez Bobrzan w XI wieku, inne przekazy wymieniają jako twórcę Bolesława Chrobrego, natomiast jeszcze inne Księcia Bolesława Krzywoustego.

Wieża widokowa powstała na początku XX wieku, została stworzona przez Towarzystwo Karkonoskie, czyli niemiecką organizację turystyczną, która działała na terenie całej Kotliny Jeleniogórskiej w latach 1880-1945. W pobliżu wieży pod koniec lat 60. prowadzone były prace archeologiczne, które potwierdziły, że na Wzgórzu Krzywoustego, czyli w pobliżu wieży istniał niegdyś murowany zamek oraz grodzisko. Wieża po II wojnie światowej popadała w ruinę, a sam widok zasłaniały drzewa. Cały teren poddany został rewitalizacji, a popularny „Grzybek” od 2009 roku można ponownie odwiedzać i napawać się przepięknym widokiem na jedno z najładniej położonych miast w Polsce.

Na wieżę możemy wejść przez cały rok. Otwarta jest:

  • od kwietnia do października: 8:00 – 20:00
  • od listopada do marca: 8:00 – 16:00
Wzgórze Krzywoustego - popularny Grzybek

Wzgórze Krzywoustego – popularny Grzybek

Schody na górę wieży

Schody na górę wieży

Widok na Jelenią Górę

Widok na Jelenią Górę

Widok na Jelenią Górę i Karkonosze

Widok na Jelenią Górę i Karkonosze

Trasa ze Wzgórza Krzywoustego do Perły Zachodu

U podnóża Wzgórza Widokowego i samej wieży wiedzie popularny wśród jeleniogórzan trakt pieszo-rowerowy, którzy wzdłuż rzeki Bóbr zaprowadzi nas na Perłę Zachodu. Jest to bardzo popularna ścieżka także wśród biegaczy i cyklistów. Trasa ma około 3 kilometrów, w tempie spacerowym na Perłę Zachodu dotrzemy w około 45 minut. Po drodze będziemy mijali kilka ciekawych atrakcji jak np. cudowne źródełko, czy elektrownię wodną Bobrowice IV.

 

Ścieżka poetów – alternatywna trasa do Perły Zachodu

Równolegle do trasy asfaltowej tyle, że nieco wyżej, bo nad Borowym Jarem wiedzie tak zwana ścieżka poetów. Jest to leśna ścieżka, niekiedy bardzo wyboista, ale w kilku miejscach rozpościera się z niej widok na cały Borowy Jar. Trasa ma niecały kilometr, jeśli ktoś nie lubi wędrować po asfalcie, to ścieżka poetów będzie świetnym urozmaiceniem. Szczególnie warto odwiedzić punkt widokowy Trafalgar – nazwa pochodzi od skały, na której się znajduje. Niektóre źródła sugerują, że miejsce to jest jednym z elementów grodu, który został tutaj założony na początku XI wieku, o którym pisaliśmy nieco wyżej.

Ścieżka poetów oraz droga asfaltowa łączą się w okolicach elektrowni. Stamtąd jest już bardzo blisko na Perłę Zachodu, ostatni fragment trasy prowadzi nas po metalowych platformach oraz ubitej leśnej ścieżce pośród szumu spiętrzonego Bobru i wody skapującej po otaczających trasę kamieniach.

Trasa do schroniska Perła Zachodu

Trasa do schroniska Perła Zachodu

Schronisko Perła Zachodu

Schronisko Perła Zachodu

Schronisko Perła Zachodu

Schronisko Perła Zachodu

Schronisko Perła Zachodu

Schronisko Perła Zachodu

Perła Zachodu – historia i atrakcje

Perła Zachodu to schronisko turystyczne, które obecnie działa jako gościniec. Budynek ten powstał jako gospoda, w roku 1927. Gospoda nazywała się Turmsteinbaude. Swoją działalność po II wojnie światowej rozpoczęła w roku 1950, następnie przez kilkadziesiąt lat jej funkcjonowanie było zawieszone z powodu zanieczyszenia rzeki Bóbr. Obecnie wraz z poprawą sytuacji ekologicznej miejsce cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Perła Zachodu geograficznie znajduje się na Pogórzu Izerskim nad Jeziorem Modrym. Sam obiekt możemy podziwiać z różnych perspektyw, schodząc w dół po starych kamiennych schodach, możemy też starym mostem przejść na drugą stronę Bobru i podziwiać Perłę Zachodu od dołu. Miejsce robi naprawdę ogromne wrażenie, w internecie można znaleźć też wiele starych zdjęć i pocztówek. Wycieczka wyżej opisana jest idealna praktycznie dla każdego, możemy tam spotkać całe rodziny na weekendowych spacerach. Ostatecznie, informacja dla największych leniuchów – na Perłę Zachodu można dojechać też autem.

Schronisko Perła Zachodu od frontu

Schronisko Perła Zachodu od frontu

Widok na Perłę Zachodu od strony jeziora

Widok na Perłę Zachodu od strony jeziora

Widok na most i Jezioro Modre

Widok na most i Jezioro Modre

 

Gdzie zjeść regionalne jedzenie w okolicy Jeleniej Góry?

Niezależnie od tego czy  planujesz dłuższy pobyt czy jesteś tylko przejazdem w okolicach Jeleniej Góry zajrzyj do Karpacza do restauracji Sowiduch. Restauracja Sowiduch to idealne miejsce dla tych, którzy szukają doskonałej kuchni i wyjątkowego doświadczenia. Oferuje staropolskie specjały i potrawy kuchni regionalnej, dzięki czemu każdy może przeżyć niezapomnianą podróż po historii i kulturze Karpacza i okolic. Menu restauracji Sowiduch jest szerokie i zróżnicowane. Wśród dań są tradycyjne potrawy staropolskie, regionalne przysmaki, a także nieco bardziej współczesne dania. Każda potrawa jest przygotowywana ściśle według oryginalnych przepisów, a wszystko to za sprawą wysoko wykwalifikowanych kucharzy.

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »