Aktywnie w Karpaczu

Karpacz, jako miejscowość typowo górska, zdecydowanie nastraja do aktywnego spędzania czasu. W sezonie zimowym miasto przeobraża się w narciarską stolicę Karkonoszy. Do dyspozycji miłośników białego szaleństwa pozostaje wiele wyciągów w górach i w samym Karpaczu. Z kolei latem zaczynają tętnić życiem malownicze szlaki turystyczne, na których oprócz wycieczkowiczów można spotkać licznych biegaczy.

Nie brakuje także tras dla zwolenników dwóch kółek. Ścieżki rowerowe są zadbane i dobrze oznakowane. Także w Karpaczu absolutnie nie sposób się nudzić. Tym bardziej, że po każdej aktywności można się zregenerować w jednej z licznych restauracji. Największą z nich, mieszczącą się w samym centrum miasta, jest Browar Restauracja Sowiduch. W jej progach całe rodziny nie tylko doświadczą rozkoszy podniebienia, ale po prostu miło spędzą czas w ciepłej, sympatycznej atmosferze. Warto zaznaczyć, że u Sowiducha nie zabraknie miejsca również dla naszych czworonożnych przyjaciół. Tak więc jeśli podczas aktywności towarzyszy nam pies, możemy z nim śmiało wejść do restauracji. Zajmiemy się nim w pierwszej kolejności, podając mu wodę do picia. Zatem zapraszamy do aktywnego spędzania czasu w Karpaczu!

blank

Karpacz i biegi górskie

Biegi górskie z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością wśród zwolenników  aktywności fizycznej, jaką jest bieganie. Wygląda na to, że płaskie tereny, ewentualnie ulice miast, nie mogą się równać pod względem atrakcyjności z górskimi ścieżkami. I nie ma co się dziwić. Dla biegacza zróżnicowane ukształtowanie terenu  stanowi istotne urozmaicenie. Trening nie jest wówczas już taki monotonny. Poza tym większość sportowców lubi wyzwania, a ostre podbiegi i strome zbiegi, to niezły sprawdzian formy i biegowych umiejętności. Niekwestionowanym atutem biegania w górach są także niepowtarzalne widoki. O ile szlaki turystyczne są niekiedy nieprzejezdne dla rowerów, o tyle biegać można dosłownie wszędzie. Karkonoski Park Narodowy zezwala także na organizowanie licznych zawodów biegowych, w których każdego roku udział bierze coraz więcej uczestników. Najpopularniejszy, najbardziej widowiskowy i jednocześnie najbardziej wymagający jest bieg 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc.

blank

Ultramaraton górski 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc

Od 2015 roku, na przełomie czerwca i lipca w Karpaczu jest organizowany bieg, podczas którego trzykrotnie zdobywa się najwyższy szczyt Sudetów. Nazwa zawodów sugeruje, jakoby trzykrotne zdobycie Królowej Karkonoszy równało się ze zdobyciem najwyższego szczytu Alp. I tak rzeczywiście jest. Zawodnicy startują z centrum Karpacza po czym zaczynają mozolną wspinaczkę na Śnieżkę, na wysokość 1602 m. n.p.m. Linia startu i mety mieści się tuż obok Browaru Restauracji Sowiduch.

blank

Na pełny dystans składają się trzy pętle o łącznej długości 57 km, jednak dla mniej zaawansowanych biegaczy przewidziano krótsze warianty. Organizatorzy prowadzą zapisy także na jedną pętlę, liczącą 17 km., lub dwie o łącznej długości 36 km. Bez względu na przebyty dystans wszystkich uczestników biegu czeka wyczerpująca walka z samym sobą, a każdy kto ukończy zawody wykazuje niebywałą wytrzymałość fizyczną i odpornością psychiczną.  Kolejne pętle nieco różnią się od siebie, dzięki czemu trasa jest zróżnicowana, a zawodnicy nie odnoszą nużącego wrażenia, że biegają w kółko. Każde okrążenie ma tylko dwa punkty wspólne – miejsce startu i mety oraz szczyt Śnieżki. Najdłuższy dystans posiada rangę Mistrzostw Polski w biegach górskich.

Znamienitym wyjątkiem był rok 2019, kiedy to na dystansie ultramaratonu odbyły się Mistrzostwa Świata. Brali w nich udział biegacze z całej Europy oraz Afryki, Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, a nawet dalekowschodniej Azji. Każdemu, kto zechciałby podjąć wyzwanie 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc polecamy mierzyć siły na zamiary i zacząć od jednej lub dwóch pętli. Dla przeciętnego biegacza cały dystans to wysiłek rzędu 10 godzin.

blank

Rowerem w Karpaczu – propozycje najlepszych tras

Stolica Karkonoszy oferuje odwiedzającym także liczne trasy rowerowe. Piękne krajobrazy zachęcają do przemierzania gór na dwóch kółkach. Oto kilka najbardziej  malowniczych szlaków rowerowych:

Trasa 1. Dystans ok. 25 km.

Wyruszamy z centrum Karpacza i kierujemy się na ulicę Kopernika. Mijamy  Muzeum Sportu i Turystyki, a następnie skręcamy w prawo w ulicę Obrońców Pokoju. Jedziemy asfaltową drogą w kierunku Wilczej Poręby. Dojeżdżamy do ulicy Wilczej, która prowadzi nas do zielonego szlaku, gdzie kończy się asfalt. Zielonym szlakiem turystycznym jedziemy w kierunku Budnik i dalej szutrową drogą na przełęcz Okraj (1046 m n.p.m.), gdzie mamy możliwość przekroczenia granicy państwa. Trzymając się trasy zjeżdżamy drogą asfaltową do parkingu na Rozdrożu pod Sulicą, gdzie możemy sobie pozwolić na krótki odpoczynek. Dalej żółtym szlakiem kierujemy się na Przełęcz Kowarską. Stamtąd drogą asfaltową zjeżdżamy do Kowar i dalej Krzaczyny, obecnie dzielnicy Kowar. Za przejazdem kolejowym skręcamy w lewo, obierając kierunek na Karpacz.

blank

Trasa 2. Dystans ok 15 km.

Ruszamy z centrum Karpacza asfaltową drogą w kierunku Wilczej Poręby. Zielonym szlakiem udajemy się w kierunku Budnik. Po drodze naszym oczom ukażą się przepiękne widoki na całą Kotlinę Jeleniogórską. W Budnikach żółtym szlakiem zjeżdżamy w kierunku Kowar – Krzaczyny. Czeka nas tutaj trudniejszy odcinek trasy, około 300 m., gdzie rower lepiej prowadzić. Żółtym szlakiem dojedziemy do leśniczówki Jedlinka. Za nią skręcamy w lewo, ponownie na szlak zielony, którym dojedziemy z powrotem do Karpacza.

blank

Trasa 3. Dystans ok. 15 km.

Jadąc z centrum Karpacza skręcamy w ul. Kościelną, a dalej w Poznańską, którą z kolei dojeżdżamy do ul. Myśliwskiej. Jesteśmy już na szlaku zielonym, którym dojedziemy do skrzyżowania szlaków turystycznych. Tam wybieramy szlak czerwony i kierujemy się w stronę Polany Śródleśnej. Następnie skręcamy w prawo, w kierunku góry Grabowiec (784 m. n.p.m.). Znajduje się tam wspaniały punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Góra Grabowiec jest jednocześnie miejscem, gdzie odkryto najstarsze ślady osadnictwa w rejonie Karpacza. Wracając do Polany, udajemy się w kierunku kaplicy Św. Anny. Stamtąd zjeżdżamy w dół, do wsi Miłków. Następnie drogą wśród pól i łąk dojeżdżamy do szosy, którą przecinamy i udajemy się w kierunku Ścięgien. Asfaltowa droga przez wieś zaprowadzi nas z powrotem do Karpacza. Po drodze możemy zatrzymać się w Western City – jednej z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych regionu.

blank

Trasa 4. Dystans ok. 22 km.

Z centrum Karpacza zjeżdżamy do ul. Kościelnej, a następnie ulicą Nadrzeczną, mijając nowe bloki, do Kolejowej. Dojeżdżamy do drogi szutrowej, która zaprowadzi nas do Miłkowa. W Miłkowie, przed stadniną koni i zabytkowym pałacem skręcamy w lewo. Polną drogą dojeżdżamy do szosy łączącej Miłków z Sosnówką i zmierzamy w kierunku Sosnówki. Stamtąd kierujemy się do wsi Głębock, gdzie wjeżdżamy na  szlak czerwony, którym docieramy przez las do Mysłakowic. Po drodze miniemy słynne, zabytkowe domy tyrolskie. Po dojechaniu do kościoła i pałacu w Mysłakowicach, przejeżdżamy przez zabytkowy park w kierunku nieczynnego już dworca PKP. Stamtąd udajemy się w kierunku dawnych zakładów lniarskich „Orzeł”, skąd łatwo dojedziemy do szosy, łączącej Karpacz z Jelenią Górą. Jadąc w górę, po kilku kilometrach dojeżdżamy znów do centrum Karpacza.

blank

Trasa 5. Dystans ok. 10 km.

Z centrum Karpacza udajemy się w kierunku ul. M. Kopernika. Przejeżdżamy obok Muzeum Sportu i Turystyki, żeby następnie skręcić w prawo w kierunku Wilczej Poręby. Dalej jedziemy szlakiem żółtym i zielonym, aż osiągniemy krawędź lasu. Tam kończy się asfalt. Wjeżdżając na leśną drogę docieramy do rozwidlenia szlaków. Wybieramy zielony, który zaprowadzi nas do kolejnej „krzyżówki”. Tam wjeżdżamy na trudny, czarny szlak i kierujemy się do Sowiej Doliny. To naprawdę wymagający odcinek trasy. Po dojechaniu do wiaty, skręcamy w lewo. Dalsza droga wiedzie po płaskim odcinku. Zaprowadzi nas on do szlaku zielonego, którym zjeżdżamy w dół, ponownie do szlaku czarnego. Mijając Krucze Skały dostaniemy się na ulicę Obrońców Pokoju w Karpaczu, skąd udamy się do centrum miasta.

blank

To tylko niektóre z licznych tras rowerowych w obrębie Karpacza. Bardziej zaawansowani rowerzyści wjeżdżają na grzbiet Karkonoszy i przemierzają góry, podziwiając niepowtarzalne widoki po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Strudzonych kolarzy górskich zapraszamy na odpoczynek do centrum Karpacza, gdzie czeka na nas Browar Restauracja Sowiduch. Zostaniemy tutaj ugoszczeni wyśmienitym posiłkiem oraz lokalnym piwem warzonym według własnej receptury w piwnicach restauracji.

Zima w Karpaczu – gdzie na narty?

Sezon zimowy w Karpaczu, to czas białego szaleństwa. Entuzjaści narciarstwa zjeżdżają się tutaj dosłownie z całego świata. Na terenie miasta znajduje się wiele pomniejszych stoków i wyciągów orczykowych i krzesełkowych, ale największą popularnością cieszy się Biały Jar Winterpol. Jest to kolej linowa 6 osobowa, o długości 650 m. Różnica poziomów wynosi 100 m, a przepustowość 2800 os./h. Stok jest oświetlony i dośnieżany. Prawdziwym rajem dla narciarzy jest jednak Karpacz Ski Arena. Na północnym zboczu Kopy (1377 m. n.p.m.) znajduje się kilka wyciągów narciarskich i odcinków tras o różnym stopniu trudności. Oto poszczególne wyciągi:

  • Zbyszek – Kolej linowa 4 osobowa, długość 2229m, przepustowość 650 os./h
  • Euro – wyciąg orczykowy, długość 705 m, przepustowość 1400 os./h,
  • Grosik – wyciąg orczykowy, długość 863 m, przepustowość 1200 os./h
  • Jan – wyciąg orczykowy, długość 418 m, przepustowość 500 os./h
  • Kubusiowy Stok – taśma, długość 50 m, przepustowość 300 os./h
  • Liczykrupa – kolej linowa 2 osobowa, długość 924 m, przepustowość 1400 os./h
  • Złotówka – orczykowy dwuosobowy, długość 747 m, przepustowość 1200 os./h

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »