Dziki Wodospad w Karpaczu – atrakcja, którą warto zobaczyć

Przepiękne miasto Karpacz stanowi nie tylko bazę wypadową dla miłośników górskich wycieczek. Sam także ma do zaoferowania wiele interesujących atrakcji. Jedną z nich jest Dziki Wodospad, do którego można z łatwością dojść i dojechać samochodem lub busem. To świetna alternatywa dla tych, którzy nie mogą wybrać się wyżej, a jednak chcieliby poczuć górski klimat. Zachwycają tu liczne wzniesienia, mniejsze i większe skały oraz wspomniany Dziki Wodospad. Karpacz, ze względu na swoje położenie, jest miejscem idealnym dla rodzin z małymi dziećmi i mniej mobilnych turystów.
blank

Dziki Wodospad – historia

Nie każdy wie, że jedną z ciekawszych atrakcji tego regionu jest wodospad w Karpaczu. Tymczasem cieszy on oczy mieszkańców i turystów już od ponad stu lat. Powstał w wyniku wybudowania zapory przeciwrumoszowej, która miała okiełznać nieobliczalną górską rzekę Łomnicę. Jest ona raczej niewielka, jednak charakterystyczne położenie i ogromny spadek sprawiają, że w czasie roztopów i ulewnych deszczy niesie ze sobą znaczne ilości wody. Wraz z nimi przenoszone są także kamienie i gałęzie, co prowadziło do wylewania. W XIX wieku doszło do trzech bardzo groźnych sytuacji, które w konsekwencji zniszczyły dość rozległy teren. Najtragiczniejsza powódź miała miejsce w 1897 roku, gdy wartki nurt porwał mnóstwo domów. Uszkodził też wiele kilometrów dróg, w samym Karpaczu i Miłkowie.  

Decyzja wybudowania zapory zapadła na początku XX wieku, gdy po raz kolejny wody zalały okoliczne grunty. Prace prowadzono w latach 1910-1915 i od tamtej pory zapora już wielokrotnie spełniła swoje zadanie. W efekcie powstał widowiskowy Dziki Wodospad w Karpaczu, który warto odwiedzać przez cały rok. Latem zachwyca bujna roślinność, która rozkwita wokół niego. Zimą zaś na wodzie formują się niezwykłe lodowe kształty, a całość spowija biały śnieg. Krystalicznie czysta woda, mgły i szum sprawiają, że to doskonałe miejsce na krótki wypad za miasto. Nic więc dziwnego, że turyści przybywają tutaj tłumnie.
blank

 

Dziki wodospad – jak dojechać?

Karpacz jest miejscem, do którego najlepiej wybrać się samochodem. Nie brakuje tu parkingów, które pozwalają bezpiecznie zostawić auto i udać się na spacer. Alternatywą jest skorzystanie z busa wyruszającego z Jeleniej Góry, który także dowiezie na miejsce. Dziki Wodospad w Karpaczu znajduje się przy głównej trasie, dlatego z łatwością go odnajdziesz. Bez problemu dostanie się tu każdy posiadający nawigację w samochodzie. Wystarczy wpisać: Karpacz, Dziki Wodospad, i już wiadomo jak dojechać.  

Kaskada znajduje się przy dolnej stacji wyciągu na Kopę, przy ulicy Olimpijskiej, a w tym rejonie nie brakuje parkingów. Zostaw auto i wejdź do lasu, by zobaczyć to wyjątkowe miejsce. Nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo, nawet gdy prowadzisz ze sobą dziecięcy wózek. A to dlatego, że do samej kaskady prowadzą szerokie i nowoczesne chodniki.  

Takie usytuowanie sprawia, że Dziki Wodospad w Karpaczu jest często tłem dla sesji plenerowych: ślubnych i rodzinnych. Dogodny dojazd pozwala bowiem przywieźć cały potrzebny sprzęt. Spadająca z dużej wysokości woda jest niezwykle widowiskowa i tworzy magiczną scenerię, o czym możesz przekonać się i Ty, jeśli wybierzesz się tutaj na wycieczkę.  

blank 

Dziki wodospad – jak dojść?

W zależności od tego, na którym parkingu zostawisz auto, będziesz mieć do pokonania mniejszy lub większy odcinek. W każdym wypadku jednak, aby móc przyjrzeć się szczegółom i chcąc obcować z naturą, warto udać się tu na spacer. Jak dojść na Dziki Wodospad? Miejsce to znajduje się tuż przy głównej trasie, pomiędzy zielonym a żółtym szlakiem pieszym. Jeśli więc zamierzasz iść dalej w góry, do Strzechy Akademickiej lub Samotni, nie przeoczysz tej kaskady. Jej głośny szum naprowadzi Cię na cel. 

Tak samo, gdy chcesz skorzystać z wyciągu i wjechać na Kopę, wystarczy, że najpierw odbijesz trochę w prawo i zwiedzisz Dziki Wodospad w Karpaczu. O to, jak dojść do niego możesz też zapytać właścicieli okolicznych punktów usługowych lub pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego. Z pewnością wskażą Ci kierunek, tym bardziej, że znajduje się tu wejście do Parku, w którym każdy ma obowiązek nabyć bilet. 

Zimą zaś, jeśli przyjedziesz do Karpacza uczyć się jeździć na nartach, w wolnej chwili zahacz o wodospad. W jego okolicy znajduje się szkółka, co sprzyja połączeniu aktywności.  

Karpacz – restauracja Sowiduch z regionalnymi specjałami

Po skorzystaniu z atrakcji Karpacza, obiady kuchni regionalnej są tym, czego potrzebujesz. Wybierz się do restauracji Sowiduch, w której zasmakujesz polskiej kuchni i regionalnych specjałów z najlepszych produktów i składników pochodzących z lokalnych upraw oraz hodowli.   

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »