Wycieczka na Bobrowe Skały z Piastowa

Na Bobrowe Skały dotrzeć można na kilka sposobów. Jeden z nich to szlak zielony z Górzyńca i jest to około 45-minutowa wspinaczka, przewyższenie wynosi ponad 150 metrów.
Jeśli jednak nie lubicie się tak zmęczyć, to polecamy szlak niebieski, którym my także się wybraliśmy.


Z Piastowa do Bobrowych Skał szlakiem niebieskim

Spacer zaczynamy z Piastowa, czyli części Piechowic. Do roku 1973 miejsce to stanowiło osobną wieś. Samochód parkujemy zaraz przed tabliczką „Piechowice”. Znajduje się on po prawej stronie, jadąc od Kromnowa. Do Bobrowych Skał poprowadzi nas szlak niebieski, po około 500 metrach miniemy wszystkie zabudowania i wejdziemy do lasu. Po około 20 minutach wędrówki dotrzemy na miejsce. A naszym oczom ukaże się potężna skała, którą trudno wypatrzyć ze szlaku. Na samą górę można wejść, ale przed pierwszym metalowym stopniem znajduje się tabliczka, że wchodzimy na własne ryzyko. Barierki na samej górze mają sporo braków, dlatego trzeba uważać, o co się opieramy. Widok? Oszałamiający, piękna panorama na Karkonosze, Śnieżne Kotły na wyciągnięcie ręki, a poniżej piękny las, jest czym oddychać!

 

W drodze na Bobrowe Skały

W drodze na Bobrowe Skały niebieskim szlakiem

W drodze na Bobrowe Skały

W drodze na Bobrowe Skały

Bobrowe Skały

Bobrowe Skały

Bobrowe Skały

Bobrowe Skały

Bobrowe Skały oprócz tego, że raczą nas pięknymi widokami są także miejscem spotkań wielu wspinaczy, których zobaczyć można tutaj prawie codziennie. Wspinają się od strony północnej, gdzie znajduje się wiele ubezpieczonych dróg wspinaczkowych. W niedalekiej odległości od skał w latach 30. XX wieku mieściła się bardzo popularna restauracja i wieża widokowa, do której bardzo często przybywali turyści oraz kuracjusze z Cieplic. Po restauracji pozostały jedynie fundamenty, które z roku na rok coraz bardziej zabiera natura.

Widok z Bobrowych Skał

Widok z Bobrowych Skał

Widok z Bobrowych Skał - Góry Izerskie

Widok z Bobrowych Skał

Idziemy do Babiej Przełęczy

Aby nie wracać tym samym szlakiem, warto zrobić pętlę i zobaczyć jeszcze jedno ciekawe miejsce. Szlak niebieski doprowadzi nas do Babiej Przełęczy. Zanim jednak tam dotrzemy, po drodze będziemy mogli znowu podziwiać panoramę Karkonoszy. Po zejściu z Bobrowych Skał po krótkiej wędrówce przez las dotrzemy do drogi szutrowej, skąd w kilku miejscach będziemy mieli wspaniały widok. Zobaczymy wszystkie karkonoskie szczyty, począwszy od Śnieżki, a na Szrenicy skończywszy. Naprawdę znakomity widok!

W drodze na Polanę Czarownic. Góry Izerskie

W drodze na Polanę Czarownic.

Malownicza trasa na Polanę Czarownic. Góry Izerskie

Malownicza trasa na Polanę Czarownic.

Idziemy na Polanę Czarownic i cieszymy się piennymi widokami

Idziemy na Polanę Czarownic i cieszymy się pięknymi widokami!

Polana Czarownic. Może selfie z miotłą?

Po około 30 minutach marszu w pięknych okolicznościach zauważamy znaki, na których znajduje się podobizna czarownicy wraz z nieodłącznym atrybutem, czyli miotłą. To znak, że Hexenplatz, czyli Polana Czarownic znajduje się już bardzo blisko. Kawałek dalej znajdziecie tabliczkę z podpisem, a sama polana jest pośrodku placu, przez który przebiega kilka szlaków. Przy tabliczce znajduje się nawet miotła, z którą można zrobić sobie zdjęcie.

Tabliczka z napisem Polana Czarownic Góry Izerskie

Tabliczka – Polana Czarownic

Na Polanie Czarownic - atrakcje Góry Izerskie

Na Polanie Czarownic w Karkonoszach

Góra Ciemniak, u której podnóża znajduje się Polana Czarownic to najprawdopodobniej miejsce święte dla Słowian, którzy niegdyś zamieszkiwali to miejsce. Kawałek dalej, w pobliżu Sowiego Kamienia (obok którego będziecie wracali) istniała ponoć nawet pogańska świątynia.

Spotkanie z ezoteryką zakończone, można ruszać dalej. Do auta kierujemy się ścieżką rowerową. Po chwili spaceru docieramy do asfaltu, znajdujemy się w malowniczej miejscowości Kromnów, stąd 15 minut marszu asfaltem i będziemy w miejscu startu.

Gdzie dobrze zjeść  w okolicy?

Jeżeli w drodze powrotnej będziesz przejeżdżać przez Karpacz,  zajrzyj do restauracji Sowiduch. Serwują w niej specjały kuchni regionalnej,  a także dania bazujące na tradycyjnych przepisach kuchni staropolskiej i produkty od lokalnych dostawców (m.in. piwo z lokalnego browaru!).

 

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »