Są takie miejsca w Karkonoszach, gdzie na próżno szukać tłumów — cisza, spokój, tylko las i szum wody. Takimi miejscami są Szwedzkie Skały i Sucha Góra. Lokalizacje znajdują się poza parkiem narodowym, dlatego też nie prowadzą tam żadne oficjalne szlaki. Z Karpacza do miejsca startu dotrzecie w jakieś 15 minut autem. Punkt startu na Szwedzkie Skały bez problemu posłuży także jako miejsce startu na Suchą Górę! Zapraszamy na wędrówkę!
O czym przeczytasz w tym artykule?
Szwedzkie Skały – dwie skalne „wieże” ukryte w lesie
Szwedzkie Skały to dwa potężne, około 30-metrowe granitowe tak zwane ostańce. Rozpościera się z nich widok na Śląski Grzbiet, czyli jedną z części Głównego Grzbietu Karkonoszy. W dole pięknie szumi Potok Myja. Bez problemu zobaczycie stąd między innymi Słonecznik, czyli skałę za pomocą której dawni osadnicy Karpacza odmierzali rytm swojego dnia. Niektóre źródła podają, że Szwedzkie Skały to największe tego typu skały w Karkonoszach, bo Słonecznik ma 12,5 metra wysokości, a Pielgrzymi 25 metrów. Niesamowite prawda?

Szwedzkie Skały są dobrze ukryte w lesie

Ale warto do nich dotrzeć- nie tylko dla samego widoku!

Malownicze otoczenie Szwedzkich Skał

I widok na góry
Szwedzkie Skały – ale jak w ogóle dotrzeć w to miejsce?
Najlepiej podjechać pod cmentarz jeńców wojennych w Borowicach. Jest tutaj spory leśny parking, do tego miejsca legalnie można podjechać autem. Stąd droga jest prosta, idziemy wzdłuż cmentarzu do góry. Droga będzie cały czas asfaltowa, dopiero na samej górze, gdy dotrzemy do mostu, musimy zboczyć w lewo i zejść wąską ścieżką aż do skał. Trasa ma zaledwie 2,5 kilometra i spokojny spacer zajmie nam około 60 minut. Będąc na Szwedzkich Skałach, warto także zobaczyć formację skalną Słup oraz Zamczysko – szczegóły znajdziecie w aplikacji mapy.cz.
Sucha Góra – malownicza grupa skalna
Sucha Góra, wznosząca się na wysokość 1113 m n.p.m., stanowi wyjątkowe wzniesienie usytuowane w środkowej części Śląskiego Grzbietu. Leży na północ od Małego Szyszaka, którego na pewno kojarzycie z wędrówek do Schroniska Odrodzenie. Ten niewielki grzbiecik, na którym Sucha Góra osiąga swój szczyt, jest otoczony dolinami górskich potoków: Podgórnej oraz Czerwienia. Wyróżniającą cechą Suchej Góry są jej malowniczo rozrzucone grupy skalne zbudowane z granitu karkonoskiego.

Sucha Góra – czas na relaks
Warto zaznaczyć, że najważniejszą skalą w tym rejonie jest Wiaterna, znajdująca się na południowych zboczach wzniesienia. Sucha Góra stanowi propozycję dla wszystkich, którzy pragną doświadczyć czegoś innego. Jest to jedna z najbardziej malowniczych grup skalnych w Karkonoszach, nie tylko zachwyca w plenerowych zdjęciach, ale także stanowi punkt widokowy zasługujący na uwagę. Z tego miejsca można podziwiać okolice Przełęczy Karkonoskiej, fragment Śląskiego Grzbietu oraz Bażynowe Skały.

Na szczycie

Sucha Góra – panorama

Sucha Góra – panorama
Sucha Góra – jak do niej dotrzeć?
Sucha Góra pozostaje poza głównymi szlakami turystycznymi, pozbawiona wygodnych dróg dojazdowych czy dostępnych ścieżek. To właśnie ta trudność w dostępie sprawia, że miejsce to staje się jeszcze bardziej tajemnicze i zachęcające, przyciągając indywidualistów z dala od tłumów turystów. Na Suchą Górę dotrzeć najlepiej od strony Przesieki, gdzie idąc niebieskim szlakiem, przekraczamy Drogę Sudecką, by następnie skierować się ku Przełęczy Karkonoskiej. Po około 1,5 kilometra skręcamy w lewo na wyraźną, kamienistą ścieżkę, która prowadzi w górę, przecinając brzozowy lasek. Po kolejnym, prawie równym kilometrze, ostry skręt w prawo wprowadza nas na leśną ścieżkę prowadzącą w kierunku szczytu. Najpierw miniemy wspominaną wyżej Wiaternę, a kawałek dalej przez dosyć dużą gęstwinę ujrzymy charakterystycznie porozrzucane skały na szczycie.
Gdzie dobrze zjeść w okolicy?
Po zapierających dech w piersiach wędrówkach na Szwedzkie Skały i Suchą Górę, z pewnością poczujecie się zasłużeni w chwilę relaksu i dobre jedzenie. Na koniec Waszej przygody w Karkonoszach serdecznie zapraszamy do Restauracji Sowiduch w Karpaczu.
Tu nie tylko odpoczniecie w przytulnej atmosferze, ale również poczujecie smak prawdziwej, staropolskiej kuchni, gdzie każda potrawa jest dziełem sztuki. Nasza oferta jest bogata i różnorodna – od tradycyjnych dań z regionu, takich jak zupa Marysieńki, po smaki ze świata, które z pewnością zadowolą każde podniebienie. Jeśli tęsknicie za kuchnią regionalną po wędrówkach po górach, nasze specjały są tym, czego szukacie.
A jeżeli jesteście miłośnikami piwa, to nasz lokalny Browar Sowiduch jest miejscem, które koniecznie musicie odwiedzić. Oferta piw jest tak dynamiczna, jak krajobrazy, które zdążyliście już podziwiać. Możecie również podziwiać proces warzenia piwa na żywo, co stanowi nie lada atrakcję dla wszystkich gości.