„Time Gates”, czyli podziemia w Jeleniej Górze.

Jelenia Góra skrywa wiele tajemnic, my odkryjemy przed Wami jedną z nich. Dlatego zapraszamy na relację z wyprawy do Bram Czasu!

O Jeleniej Górze już trochę pisaliśmy – głównie z perspektywy Jarmarku Staroci i Osobliwości, który odbywa się tutaj regularnie, a o którym możecie przeczytać właśnie tutaj:
https://www.sowiduch.pl/karkonosze/jelenia-gora/jarmark-staroci-i-spacer-po-starowce-jeleniej-gory/

Podziemne korytarze w Jeleniej Górze

W stolicy Karkonoszy, pod samym sercem miasta, rozciągają się rozległe, podziemne korytarze wydrążone pod Górą Szubieniczną – znaną również jako Wzgórze Kościuszki. Cała ta ukryta sieć tuneli obejmuje powierzchnię ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych. Co jeszcze bardziej fascynujące, podziemia te stały się znakomitą atrakcją turystyczną, przyciągającą odwiedzających z całej Polski.

Historia: Od piwnic z winami po Bramy Czasu

Historia tych podziemnych tuneli sięga lat 1852-1853, kiedy to wykopano piwnice przeznaczone do przechowywania wina i piwa dla słynnej restauracji Felsenkeller. Obecnie to miejsce jest siedzibą LOK (Liga Obrony Kraju). Budynek stoi przy wejściu do podziemi, otoczony zielonym parkiem, gdzie wiele osób spaceruje i cieszy się piękną okolicą.Komory wewnątrz skał, zlokalizowane przy ul. Chełmońskiego (wcześniej Seydelstrasse), służyły przed II wojną światową jako piwnica wina. W 1945 roku zostały przekształcone w schrony przeciwlotnicze, zdolne pomieścić imponującą liczbę 6 tysięcy osób. Chodniki zostały wykute w granitognejsie przez jeńców francuskich i pruskich żołnierzy, którzy wzmacniali fortyfikacje na Wzgórzu Kościuszki.Po wojnie przez pewien czas podziemia służyły jako magazyny Centrali Rybnej, a później stały się miejscem działalności dyskoteki. Obecnie natomiast znajdują się tam Bramy Czasy, czyli Time Gates, fascynujący kompleks podziemnych stref i miejsce, gdzie młodsi, ale także dorośli świetnie spędzą czas!

Wejście do podziemi

Wejście do podziemi

Przenosimy się w czasie!

Przenosimy się w czasie!

Time Gates: Podróż przez czas i miejsce

Cała przestrzeń podziemnego kompleksu jest podzielona na kilka części, z którymi można zapoznać się poprzez „Wrota Czasu”. Każda ze stref przenosi nas w inny okres historyczny lub tematyczny. Główna brama to wielka cewka Tesli, a pokazy rozpoczynają niezwykłą podróż przez te tajemnicze przestrzenie.

Trasa z lampami naftowymi

Trasa z lampami naftowymi

Podziemia skrywają wiele tajemnic

Podziemia skrywają wiele tajemnic

blank

Kogo spotkasz w podziemiach?

Zwiedzający zobaczą także żołnierzy Napoleona oraz innych historycznych bohaterów. Liczyrzepa, Duch Gór i strażnik legend Karkonoszy, to tylko niektóre z postaci, które można napotkać w tych tajemniczych korytarzach.

Time Gates (Bramy Czasu) oferuje różnorodne trasy zwiedzania pod ziemią, które z pewnością przyciągną Twoją uwagę.

 • Trasa Historyczna: Prowadzi przez podziemne labirynty, gdzie uczestnicy poznają fascynujące aspekty historii Dolnego Śląska.
  Długość: 1200 metrów
 • Trasa Historyczna Maxi: To rozszerzona wersja trasy historycznej, oferująca zwiedzanie z lampami naftowymi.
  Długość: 1400 metrów
 • Trasa Naukowa: Na tej trasie możesz zobaczyć Cewkę Tesli i uczestniczyć w eksperymentach z ciekłym azotem.
 • Trasa Naukowa Przyroda:  Trasa oferuje warsztaty ze zwierzętami.

Co warto wiedzieć przed wejściem do podziemi?

Zanim zdecydujesz się na niezapomnianą podróż do podziemnych tras Time Gates (Bramy Czasu), istnieje kilka kluczowych rzeczy, o których warto wiedzieć:

 • Wejście do podziemi jest możliwe tylko pod opieką przewodnika.
 • Grupy zorganizowane muszą liczyć minimum 10 osób i wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
 • Z turystów indywidualnych formowane są grupy (maksymalnie do 30 osób).Temperatura w podziemiach utrzymuje się na poziomie około 7°C przez cały rok.
 • Wilgotność powietrza jest wysoka.
 • Zalecamy zabranie ciepłej odzieży i wygodnego obuwia.

Szczegóły na stronie: https://timegates.pl/

Podziemne kompleksy Jeleniej Góry to miejsce, które warto odwiedzić, aby doświadczyć tej niezwykłej mieszanki historii, legend i nowoczesnej technologii. Cała historia opowiedziana przez przewodników jest przystępna i ciekawa, nie wieje nudą.

blank

Gdzie smacznie zjeść w okolicy?

Po wrażeniach jakie dostarczy Wam zwiedzanie podziemnych tras Time Gates, z pewnością zechcecie zregenerować siły i podzielić się swoimi doświadczeniami przy pysznym jedzeniu. Nie ma lepszego miejsca na to niż restauracja Sowiduch w Karpaczu. Sowiduch to nie tylko restauracja, to podróż w czasie do staropolskich tradycji kulinarnej sztuki. Tradycyjna, staropolska kuchnia jest tutaj podniesiona na zupełnie nowy poziom. Jeżeli zamarzy Wam się kwaśnica pasterska, placek pasterski czy golonka w piwie, nie znajdziecie lepszego miejsca na te smaki. Duże, wygodne stoły i przestronne wnętrza gwarantują komfort dla wszystkich, a specjalnie przygotowany kącik zabaw dla dzieci sprawia, że najmłodsi również będą zachwyceni.

 

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »