Wycieczka do huty szkła Julia i Krystalium w Piechowicach

Huta Julia to jedno z takich miejsc, które, będąc w Karkonoszach, po prostu odwiedzić trzeba. Nie tylko ze względu na historię huty, ale także ze względu na to, co znajdziemy i zobaczymy w środku.

Dlaczego warto odwiedzić Hutę szkła Julia?

Historia Huty Julia sięga roku 1866 roku, kiedy to w Piechowicach Friedrich Wilhelm Heckert wybudował zakład szkła, specjalizujący się w wytwarzaniu luster kryształowych oraz obróbce części do żyrandoli. Surowce pozyskiwane były z Huty Josephine, która należała do hrabiego Schaffgotscha i znajdowała się niedaleko, bo w Szklarskiej Porębie.

Huta z Piechowic przez kolejne lata zyskiwała coraz większy szacunek, rozgłos i uznanie, dzięki czemu w 1923 roku połączyła się z hutą Josephine, zyskując także jej nazwę. Dzięki ten fuzji powstało ogromne przedsiębiorstwo, które zaczęło tworzyć coraz piękniejsze szklane przedmioty zyskujące znaczenie i popularność na całym świecie. Po II wojnie światowej huty zyskały polskiego właściciela, nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na jakość funkcjonowania przedsiębiorstwa.

W 1958 roku huta przyjęła polskie imię Julia. W 1999 roku skończył się piękny sen, huta trafiła w amerykańskie ręce, najpierw zamknięto zakład w Szklarskiej Porębie, a później cała huta upadła.
Obecnie Huta Julia wraca do swoich korzeni, znowu zyskuje sławę nie tylko na polskim podwórku, ale także na całym świecie.

Huta Julia zwiedzanie zakładu

W takcie zwiedzania Huty Julia można zobaczyć na żywo jak obrabiane jest szkło

Huta julia pokaz obróbki szkła

Pracownik Huty Julia w trakcie pracy

Huta Julia gorące szkło

Szkło podczas obróbki

Huta Julia gotowe szklanka

Gotowa szklana wyprodukowana w hucie

Huta szkła Julia — zwiedzanie

Po kilku latach posuchy huta znowu zmieniła właściciela, trafiła do polskiej rodziny, która nie dość, że wznawia produkcję, to także otwiera drzwi dla wszystkich, którzy będą zainteresowani zobaczeniem, jak wyglądają piece hutnicze, produkcja i cały proces tworzenia szkła.

Goście Huty Julia mogą na własne oczy zobaczyć, jak powstają wszystkie kryształowe naczynia, kieliszki, szklanki czy też drobne pamiątki, które nabyć można w sklepie firmowym. Ogromne piece hutnicze, kunszt zdobników, hutnicy dmuchający szkło – to wszystko robi naprawdę ogromne wrażenie.

Naczynia szklana z Huty Julia

Produkty wytwarzane w Hucie Julia można zobaczyć w sklepie firmowym

Kieliszki Huta Juialia

Wazon na kwiaty z Huty Julia

blank

Szkło kolorowe z Huty Julia

Huty Julia – kieliszki kryształowe, szklanki, karafki kryształowe, kufle, wazony i szkło kolorowe.

Świeczka z Huty Julia

Świeczka z Huty Julia

Huta szkła Julia interaktywnie, czyli centrum edukacyjno-historyczne

Od dłuższego czasu odwiedzić można także Krystalium, czyli interaktywne centrum edukacyjno-historyczne, gdzie poznacie jeszcze dokładniej historię hutnictwa i szkła w Karkonoszach. Krystalium to idealne miejsce, aby spędzić w nim czas z całą rodziną. Doświadczyć wielu nowych rzeczy, poznać region oraz znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, które na pewno pojawią się po zobaczeniu tak wspaniałych rzeczy, które oferuje Huta Julia.

Jak trafić do Huty Julia?

Huta Julia  ma swoją siedzibę w Piechowicach przy ulicy ul. Kryształowej 73 około 20 km od Karpacza.   Z  centrum Karpacza dojedziemy tam samochodem w około 30 minut.

 

Gdzie dobrze zjeść w Karpaczu?

Po wycieczce do Huty Julia i zwiedzaniu interaktywnej wystawy odwiedź dobrą restaurację w Karpaczu i smakuj regionalne potrawy.
Jeśli pragniesz poznać smaki regionalnej kuchni polskiej, restauracja Sowiduch w Karpaczu jest doskonałym miejscem, by to zrobić. Tutaj możesz skosztować szerokiego wyboru tradycyjnych potraw z całego regionu, w tym pysznej kwaśnicy pasterskiej, placek pasterski i golonkę w piwie.

 

1 comment

  1. blank

    Krystalium

    Serdecznie polecamy odwiedziny w Hucie Julia. Co ciekawe można skorzystać ze zniżkowego biletu. Wystarczy wykupić jeden bilet na trzy atrakcje. Wtedy jest najtaniej.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »