Samotnia – atrakcja turystyczna niedaleko Karpacza i popularne schronisko w drodze na Śnieżkę

Jednym z najpiękniejszych miejsc w całych Karkonoszach jest bez wątpienia Samotnia. Wyjątkowo usytuowane schronisko przyciąga każdego roku ogromną liczbę turystów – zarówno tych, którzy wybierają się na Śnieżkę, jak również podróżników traktujących tę atrakcję jako główny cel wyprawy. Schronisko Samotnia znajduje się bowiem w Kotle Małego Stawu, nad samą wodą. Widoki, jakie można tu zastać, zmieniają się o każdej porze roku, czyniąc tę lokalizację magicznym zakątkiem. Kto trafił tu raz, z pewnością powróci. 

Samotnia – historia schroniska  

Schronisko Samotnia leży na wysokości 1195 m n.p.m. i jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą już z 1670 roku! Znajdowała się tutaj buda, w której mieszkał strażnik pilnujący pływających w stawie pstrągów. 

Ruch turystyczny w Karkonoszach na dobre rozpoczął się wraz z uruchomieniem linii kolejowej z Wrocławia i Berlina w roku 1866. To właśnie wtedy właściciele karkonoskich bud zobaczyli, że warto się rozwijać, ponieważ turystów będzie coraz więcej. Rozpoczęły się zmiany, mniejsze i większe remonty. Samotnia zmieniała swoich właścicieli, systematycznie się rozwijając. Nie ma dokładnych informacji, w którym miejscu znajdowała się w tamtym czasie, potwierdzona jest jednak wieść, że obecna sala bufetowa ma już ponad 100 lat.

Schronisko Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce

Schronisko Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce

Samotnia była niegdyś głównym centrum sportów zimowych, stało się tak ponieważ od maja 1927 roku była w posiadaniu znanego niegdyś sportowca Paul’a Haase. Ostatnim niemieckim właścicielem schroniska był Franz Hovel. Po wojnie ze schroniskiem było różnie, właściciele dosyć często się zmieniali.

Przełomem był rok 1966, wtedy właśnie schroniskiem kierować zaczął Waldemar Siemaszko wraz ze swoją żoną Sylwią. Samotnia przeżywała istny rozkwit stając się prawdziwą perłą Karkonoszy i najczęściej odwiedzanym schroniskiem w Polsce. Za czasów Państwa Siemaszko przy schronisku powstała pierwsza w Sudetach biologiczna oczyszczalnia ścieków, zmodernizowano działanie kuchni oraz pralni, wybudowany pierwszy w Karkonoszach garaż na kanadyjski skuter śnieżny.

Oprócz schroniska Samotnia stała się także miejscem spotkań, nie tylko turystycznych, ale także kulturalnych. Odbywały się tutaj przeglądy filmów i przeźroczy górskich. Były tutaj nawet zawody płetwonurków, którzy zanurzali się w głębinach Małego Stawu oraz zawody narciarskie (Puchar Samotnia), jeszcze przed założeniem Karkonoskiego Parku Narodowego.

Samotnia do dziś jest ogromnie popularnym miejscem, do którego zmierzają turyści z całej Polski, zachwycając się klimatem miejsca i jego położeniem.

Samotnia i Kocioł Wielkiego Stawu

Widok na schronisku ze szlaku. Samotnia i Kocioł Wielkiego Stawu

Szlaki do Samotni  

Położona w Kotle Małego Stawu robi ogromne wrażenie, najpopularniejszy szlak (niebieski) prowadzi tutaj z Karpacza i właśnie z tej miejscowości planowanych jest najwięcej wędrówek.

Z Karpacza do schroniska Samotnia prowadzi łagodny niebieski szlak. Szlak jest bardzo prosty, nawet dla najmłodszych wędrowców. Można także spacerować tutaj z psem, nie martwiąc się o mandat. Wędrówkę warto zacząć w Karpaczu Górnym, pod Kościółkiem Wang. Stamtąd, po około 90 minutach, można trafić do celu. Po drodze warto zatrzymać się dłużej na Starej Polanie, skąd rozchodzą się 2 szlaki: żółty prowadzi na Pielgrzymy i Słonecznik, a niebieski w stronę schroniska. Latem idąc tym szlakiem do Samotni, można po drodze odwiedzić Domek Myśliwski.  

Kilkaset metrów nad Samotnią w Karkonoszach znajduje się inne schronisko, Strzecha Akademicka. Każdy, kto wybiera się na Śnieżkę lub z niej wraca, przechodzi obok tego miejsca. Warto więc zejść poniżej i odwiedzić schronisko Samotnia nad Małym Stawem, które usytuowane jest na wysokości 1195 m n.p.m.  

Pomysł na jednodniową wycieczkę:  Wyprawa przez Kocioł Łomniczki szlakiem czerwonym (i nie tylko)

Samotnia zimą  

Odwiedzanie schroniska Samotnia zimą jest jak najbardziej wskazane. Zalegający na żlebach kotła śnieg i pojawiające się czasem słońce tworzą bowiem niezwykły spektakl, który po prostu trzeba zobaczyć. Jest do tego wiele okazji, gdyż zimą odbywają się tutaj liczne spotkania. Jeszcze kilka lat temu można było nawet zjechać na nartach, walcząc o Puchar Samotnik, jednak KPN uniemożliwił organizację tej imprezy. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno zresztą korzystać z atrakcyjnego szlaku prowadzącego z Karpacza do Samotni przez Domek Myśliwski. Odcinek między Kozim Mostkiem a schroniskiem to tak zwana trasa letnia. W styczniu odbywa się tu zawsze zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez cały rok, chcąc skorzystać z dostępnych miejsc noclegowych, trzeba się zapisać z naprawdę dużym wyprzedzeniem.  

Droga do Schroniska Samotnia zimą

Droga do Schroniska Samotnia zimą

Schronisko Samotnia w zimowej scenerii

Schronisko Samotnia w zimowej scenerii

Samotnia – cennik i noclegi

Schronisko PTTK Samotnia oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach od 1 do 8-osobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w umywalki. Na piętrze dostępne są również łazienki. Dodatkowo do dyspozycji gości jest kuchnia i bufet otwarty od godziny 8.00 do 20.00, w którym można zjeść obfite śniadanie lub kolację
Ceny noclegów zależą od sezonu i typu pokoju.

Ceny pobytu w schronisku (stan na 8 12.2022r) 

  • pokój „jedynka”: 105 zł
  • pokój 2- lub 3-osobowy: 90 zł
  • pokój 4-osobowym: 70 zł
  • pokój wieloosobowy (6-8 nocujących): 70 zł
  • dzieci do 5 lat nie korzystające z osobnego łóżka nocują za darmo.

W schronisku mogą nocować również właściciele z psami. Dodatkowa opłata za czworonoga wynosi: 30 zł.

Oprócz tego każda osoba dorosła lub dziecko musi uiścić opłatę miejscową w wysokości 2,50 zł za dzień. Komplet pościeli kosztuje 15 zł.

Schronisko samotnia nad Małym Stawem – pomysł na wycieczkę dla młodszych i starszych  

Ze względu na swoje wyjątkowe usytuowanie, schronisko Samotnia jest celem pieszych wycieczek. Z radości przychodzą tutaj nawet małe dzieci, ponieważ trasa nie jest ani zbyt długa, ani trudna. Szukając więc miejsca na weekendowy spacer dla całej rodziny, warto obrać ten kierunek. Pamiętając przy tym, że pogoda w górach jest zmienna i kapryśna. Ruszając z Karpacza na szlak do Samotni i zmierzając wciąż w kierunku schroniska, idzie się wybrukowaną drogą. Dlatego nie brakuje też rowerzystów, a najmłodsze dzieci można wygodnie nieść w nosidle.

Zimowy widok na schronisko Samotnia nocą

Zimowy widok na schronisko Samotnia nocą

Po wejściu na Śnieżkę odwiedź dobrą restaurację w Karpaczu  

Kończąc wycieczkę do schroniska Samotnia w Karpaczu, warto znaleźć dobre miejsce na odpoczynek. Restauracja Sowiduch w Karpaczu nada się do tego doskonale. Tutaj cała Twoja rodzina odkryje smakowite potrawy, które przywrócą Wam siły do dalszych wędrówek. Dania przygotowywane są z sezonowych, lokalnych produktów, dzięki czemu są nie tylko świeże, ale i wyjątkowe. Przekonaj się sam, że obiady w Karpaczu w restauracji Sowiduch mogą być doskonałą ucztą dla całej rodziny! Czekając na zamówienie, możesz już planować kolejną wycieczkę. 

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »