Samotnia – atrakcja turystyczna niedaleko Karpacza i popularne schronisko w drodze na Śnieżkę

Jednym z najpiękniejszych miejsc w całych Karkonoszach jest bez wątpienia Samotnia. Wyjątkowo usytuowane schronisko przyciąga każdego roku ogromną liczbę turystów – zarówno tych, którzy wybierają się na Śnieżkę, jak również podróżników traktujących tę atrakcję jako główny cel wyprawy. Schronisko Samotnia znajduje się bowiem w Kotle Małego Stawu, nad samą wodą. Widoki, jakie można tu zastać, zmieniają się o każdej porze roku, czyniąc tę lokalizację magicznym zakątkiem. Kto trafił tu raz, z pewnością powróci. 

 

Samotnia – historia schroniska  

Schronisko PTTK Samotnia jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Karkonoszach. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą już z 1670 roku! Znajdowała się tutaj buda, w której mieszkał strażnik pilnujący pływających w stawie pstrągów. Gdy dwieście lat później, w 1866 roku, dzięki rozwojowi kolei, wzmógł się ruch turystyczny, budę rozbudowano. W efekcie pod koniec XIX wieku powstał budynek z salami noclegowymi i meblami odpowiednimi dla podróżnych. 

Znajdująca się w schronisku sala bufetowa ma ponad 100 lat! Około 1900 roku wybudowaną słynną wieżę z dzwonem. Obiekt przechodził z rąk do rąk, był modernizowany, aż w 1966 roku trafił pod opiekę słynnej w regionie rodziny Siemaszków. To oni doprowadzili do rozkwitu schroniska, które dziś jest jednym z najpopularniejszych miejsc w całych Karkonoszach. Obecnie obiekt nosi imię Waldemara Siemaszki, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Schroniskiem Samotnia zarządza jego córka. Regularnie organizowane są tutaj różnego rodzaju imprezy turystyczne, na które do Karpacza i Samotni zjeżdżają znani wspinacze, przewodnicy górscy i miłośnicy gór.

Szlaki do Samotni  

Z Karpacza do schroniska Samotnia prowadzi łagodny niebieski szlak. Wędrówkę warto zacząć w Karpaczu Górnym, pod Kościółkiem Wang. Stamtąd, po około 90 minutach, można trafić do celu. Po drodze warto zatrzymać się dłużej na Starej Polanie, skąd rozchodzą się 2 szlaki: żółty prowadzi na Pielgrzymy i Słonecznik, a niebieski w stronę schroniska. Latem idąc tym szlakiem do Samotni, można po drodze odwiedzić Domek Myśliwski.  

Kilkaset metrów nad Samotnią w Karkonoszach znajduje się inne schronisko, Strzecha Akademicka. Każdy, kto wybiera się na Śnieżkę lub z niej wraca, przechodzi obok tego miejsca. Warto więc zejść poniżej i odwiedzić schronisko Samotnia nad Małym Stawem, które usytuowane jest na wysokości 1195 m n.p.m.  

Samotnia zimą  

Odwiedzanie schroniska Samotnia zimą jest jak najbardziej wskazane. Zalegający na żlebach kotła śnieg i pojawiające się czasem słońce tworzą bowiem niezwykły spektakl, który po prostu trzeba zobaczyć. Jest do tego wiele okazji, gdyż zimą odbywają się tutaj liczne spotkania. Jeszcze kilka lat temu można było nawet zjechać na nartach, walcząc o Puchar Samotnik, jednak KPN uniemożliwił organizację tej imprezy. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno zresztą korzystać z atrakcyjnego szlaku prowadzącego z Karpacza do Samotni przez Domek Myśliwski. Odcinek między Kozim Mostkiem a schroniskiem to tak zwana trasa letnia. W styczniu odbywa się tu zawsze zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez cały rok, chcąc skorzystać z dostępnych miejsc noclegowych, trzeba się zapisać z naprawdę dużym wyprzedzeniem.  

Schronisko samotnia nad Małym Stawem – pomysł na wycieczkę dla młodszych i starszych  

Ze względu na swoje wyjątkowe usytuowanie, schronisko Samotnia jest celem pieszych wycieczek. Z radości przychodzą tutaj nawet małe dzieci, ponieważ trasa nie jest ani zbyt długa, ani trudna. Szukając więc miejsca na weekendowy spacer dla całej rodziny, warto obrać ten kierunek. Pamiętając przy tym, że pogoda w górach jest zmienna i kapryśna. Ruszając z Karpacza na szlak do Samotni i zmierzając wciąż w kierunku schroniska, idzie się wybrukowaną drogą. Dlatego nie brakuje też rowerzystów, a najmłodsze dzieci można wygodnie nieść w nosidle.

Po wejściu na Śnieżkę odwiedź dobrą restaurację w Karpaczu  

Kończąc wycieczkę do schroniska Samotnia w Karpaczu, warto znaleźć dobre miejsce na odpoczynek. Restauracja Sowiduch w Karpaczu nada się do tego doskonale. Tutaj cała Twoja rodzina odkryje smakowite potrawy, które przywrócą Wam siły do dalszych wędrówek. Dania przygotowywane są z sezonowych, lokalnych produktów, dzięki czemu są nie tylko świeże, ale i wyjątkowe. Przekonaj się sam, że obiady w Karpaczu w restauracji Sowiduch mogą być doskonałą ucztą dla całej rodziny! Czekając na zamówienie, możesz już planować kolejną wycieczkę. 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »