Zamek Chojnik to niezwykle malowniczo położony zamek w rejonie Karkonoszy. Te urokliwie wyglądające ruiny znajdują się na szczycie Góry Chojnik w Sobieszowie, obecnej dzielnicy Jeleniej Góry. To nasza kolejna propozycja na wycieczkę – dla każdego, kto szuka zacisznego miejsce dla siebie.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Historia Zamku Chojnik
Dokładny rok wybudowania zamku nie jest znany, ale pierwsze pisemne wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1364 roku, można więc domniemać, że zamek powstał w XIV w. jako element systemu obronnego księstwa Świdnicko-Jaworskiego, rządzonego przez Bolka II Małego, inaczej zwanego Bolesławem II Świdnickim. To właśnie jemu zawdzięczamy sporą liczbę średniowiecznych zamków w naszym regionie.
Starosta księstwa Świdnicko-Jaworskiego zastawił ów zamek Gotsche Schaffowi, protoplaście rodu Schaffgotsch. Była to bardzo wpływowa i znana arystokratyczna rodzina władająca licznymi włościami w tej części Sudetów. Zwiedzając okolice bardzo często będziemy mogli natknąć się na ślady tego rodu, a nazwisko Schaffgotsch również będzie towarzyszyć nam podczas zwiedzania wielu miejsc.
W XV w. zaczęto rozbudowywać Zamek Chojnik, powstało wtedy północne skrzydło i dziedziniec.
W XVI w. przebudowano i umocniono mury obronne, w celu dostosowania go do użycia broni palnej. Podwyższono wieżę, rozbudowano bramę i zbudowano nowoczesną basteję. W tym czasie powstały również zabudowania o charakterze zaopatrzeniowym m.in. stajnie czy kuchnia.
Kolejne lata to burzliwy okres w dziejach Śląska. Wybucha wojna trzydziestoletnia i choć ta nie dotyka samego zamku, to jego właścicieli owszem. Hans Ulrich von Schaffgotsch zostaje oskarżony o zdradę i stracony, a wszystkie dobra rodu trafiają w ręce Cesarza Ferdynanda II Habsburga. Dopiero synowi Hansa Ulricha, Krzysztofowi Leopoldowi udaje się odzyskać większość utraconych włości, w tym Zamek Chojnik.
Niedługo później 31 sierpnia 1675 roku, z powodu trafienia piorunem, na zamku wybucha pożar, doprowadzając go do ruiny. Zamek nigdy już nie zostanie odbudowany, a historia jego największej świetności dobiega końca.
Wiele lat później, w XIX w., kiedy rodzi się w Karkonoszach turystyka, Zamek Chojnik staje się jedną z bardziej znanych atrakcji turystycznych. Pod zamkiem powstaje punkt wynajmu tragarzy i przewodników, a w samych ruinach zostaje otwarta gospoda oraz schronisko.
Widok na zamek z wieży. Widać mury, dolny zamek i główny dziedziniec z pręgierzem
Zamek Chojnik dziś
Dziś Zamek Chojnik to atrakcja ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem wśród przybywających w te okolice turystów. Ciężko przejść obok lub przejechać w oddali i nie zwrócić uwagi na majestatyczne ruiny na szczycie góry Chojnik. Dodatkowego smaku dodają widoczne w tle Karkonosze, a te z perspektywy Kotliny Jeleniogórskiej robią wielkie wrażenie i w pełni zasługują na swoją niemiecką nazwę Riesengebirge, co dosłownie oznacza Góry Olbrzymie.
Zamek Chojnik można zwiedzać o każdej porze roku, a godziny otwarcia zmieniają się zależnie od sezonu.
Godziny otwarcia Zamku Chojnik:
Styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień – godz. 10:00 – 16:00 (ostatnie wejście o 15:30)
Kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik – godz. 10:00 – 17:00 (ostatnie wejście o 16:30)
Lipiec, sierpień – godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:30)
Cena biletów na Zamek Chojnik:
Bilet normalny – 7 zł
Bilet ulgowy – 5 zł
Bilet grupowy normalny (powyżej 15 osób) – 6 zł
Bilet grupowy ulgowy (powyżej 15 osób) – 4 zł
Bilety są do nabycia w kasie znajdującej się nad bramą wejściową, od wewnętrznej strony zamku.
Brama wejściowa do Zamku Chojnik, od strony wewnętrznej znajduje się kasa biletowa
Warto wiedzieć, że bilety na zwiedzanie zamku są niezależne od biletów wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego, na którego terenie znajduje się Góra Chojnik i sam zamek.
Cena biletów do Karkonoskiego Parku Narodowego:
Bilet normalny – 8 zł
Bilet ulgowy – 4 zł
Bilety należy nabyć w punkcie kasowym przy wejściu na szlak w Sobieszowie. Punkt jest otwarty we wszystkie dni w roku w godzinach:
styczeń, luty, marzec, listopad i grudzień – od godziny 9:00 do 15:00,
październik – od godziny 9:00 do 16:00,
kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień – od godziny 9:00 do 17:00,
lipiec i sierpień – od godziny 9:00 do 18:00
Bilety można nabyć również on-line na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego https://kpnmab.pl/
Co można zobaczyć w Zamku Chojnik?
Przede wszystkim na uwagę zasługują same ruiny Zamku Chojnik, główny dziedziniec i średniowieczny pręgierz. Na dziedzińcu można również wysłuchać opowieści o historii zamku i legendę o Kunegundzie – lecą one wprost z głośników razem z nastrojową średniowieczną muzyką.
Kolejnym punktem, a właściwie gwoździem programu, jest wejście na wieżę, skąd rozpościera się fantastyczny widok na całą okolicę. Zobaczyć stamtąd można praktycznie całą Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Dla tego widoku warto wejść na szczyt!
Widok z wieży na Kotlinę Jeleniogórską
W dolnej części zamku znajdziemy również klimatyczną gospodę i maleńkie schronisko z miejscami noclegowymi.
Na zamku również swoją siedzibę ma Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które co roku w sierpniu organizuje Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”. Wejście na turniej nie jest dodatkowo płatne, wystarczy zakupić bilet do KPNu oraz na Zamek Chojnik. Jeśli jednak nie uda nam się trafić na turniej, to i tak możemy spróbować swoich sił w strzelaniu z kuszy na zamkowej “strzelnicy”.
Legenda o Kunegundzie
Zamek Chojnik, jak każdy szanujący się zamek, posiada również swoje legendy. Najbardziej znaną tutejszą legendą jest opowieść o księżniczce Kunegundzie.
Żyła na zamku niegdyś księżniczka niezwykłej urody. Córka właściciela zamku o imieniu Kunegunda. Miała wielu adoratorów, ale wszystkich odsyłała i za mąż wychodzić nie miała zamiaru. Lata leciały, a Kunegundzie nadal nie śpieszno było do zaślubin, a żeby móc odrzucać konkury postanowiła postawić warunek, iż poślubi tego rycerza, który konno objedzie zamek w koło. Wyczyn to miał być wielki, ponieważ zamek na bardzo stromej skale stoi. Wielu śmiałków próbowało sprostać temu zadaniu, jedni wycofywali się, widząc jak wielkie to ryzyko, inni zaś ginęli, spadając ze skał.
W końcu pojawił się rycerz szlachetnie urodzony, z zamożnej rodziny, przystojny i utytułowany. Od pierwszego wejrzenia tak się spodobał księżniczce, że ta postanowiła dla niego od warunku odstąpić. Rycerz jednak chciał sprostać zadaniu. Ruszył więc konno i warunek spełnił. Kunegunda uradowana obwieściła, że wyjdzie za śmiałka, lecz ten rzucił rękawicę pod nogi księżniczki i rzekł, że nie może poślubić tak okrutnej kobiety, która bez mrugnięcia okiem mogła posłać na śmierć tylu rycerzy, po czym odjechał.
Kunegunda nie mogąc znieść tak wielkiego upokorzenia, postanowiła rzucić się w przepaść. Legenda głosi, że jeźdźcy co jakiś czas pojawiają się na murach zamku i nadal próbują sprostać zadaniu.
Jak dotrzeć do Zamku Chojnik?
Dojazd autem z Karpacza jest bardzo prosty i szybki. Po wyjeździe z Karpacza należy w Miłkowie skręcić w drogę nr 366 w kierunku Szklarskiej Poręby. Po 20 minutach jazdy tą drogą dojedziemy do Sobieszowa, gdzie należy zostawić auto. Na miejscu jest sporo parkingów, więc pozostawienie auta nie powinno stanowić problemu nawet podczas szczytu sezonu.
Dalej wędruje się pieszo. Bez względu na wybrany wariant drogi (o tych za chwilę), pierwsze kroki skierować powinniśmy do bramy Karkonoskiego Parku Narodowego, aby zakupić bilet. Z Sobieszowa poprowadzą nas szlaki czarny i czerwony lub liczne drogowskazy.
Po wejściu do KPNu najpierw kawałek pójdziemy “schodami” wspólnym odcinkiem obu szlaków. Dopiero przy rozstaju, będąc przy płaskim kamieniu, trzeba podjąć decyzję, jakim wariantem chcemy dojść do Zamku Chojnik, a tych mamy trzy.
Obok murów po prawej stronie widać punkt widokowy przy żółtym szlaku
Wariant 1 – szlak czerwony (50 minut, 1,8 km i 259 m podejść)
Szlak czerwony prowadzący na Chojnik to wariant najprostszy. Mimo, iż jest najdłuższą z przedstawionych możliwości, jest też najmniej stromy. Szlak prowadzi drogą, oczywiście po pokonaniu najpierw kawałka schodami. Jest wygodny i jednostajnie pnie się na sam szczyt. Tę trasę polecamy osobom starszym oraz rodzinom z małymi dziećmi i wózkami dziecięcymi. Po drodze napotkamy miejsca do wypoczynku m.in. przy Źródełku Kunegundy oraz punkt widokowy na ostatniej prostej przed bramą zamku.
Wariant 2 – szlak czarny (45 minut, 1,5 km i 256 m podejść)
Szlak czarny poprowadzi nas ciut trudniejszą trasą, mimo wszystko każdy piechur powinien sobie z nią poradzić bez większych problemów. Dzięki temu wariantowi będziemy mogli przejść przez malownicze Zbójeckie Skały, a dla amatorów mocniejszych wrażeń przygotowana jest opcja przez Dziurawy Kamień.
Dziurawy Kamień to naturalnie wytworzona jaskinia tektoniczna w granitowej skale. Długość jaskini to jakieś 20 m i około 6 m deniwelacji. Formacja pozwala na pokonanie tego odcinka w sposób ekstremalny. Co warto wspomnieć – nie potrzebne jest specjalne przygotowanie, a przeszkodę jesteśmy wstanie pokonać prosto ze szlaku. Dla osób chcących oszczędzić sobie tego rodzaju wrażeń przygotowane jest proste obejście. Obie opcje łączą się powyżej skały, a potem szlak poprowadzi nas dalej do drogi i szlaku czerwonego, którym spokojnie dostaniemy się na szczyt i do zamku.
Wariant 3 – szlak czerwony, zielony i żółty (45 minut, 1,4 km i 246 m podejść)
Wariant zdecydowanie najtrudniejszy, ale również bardzo ciekawy i warty uwagi. Polecany najczęściej do zejścia. Zimą należy zachować tutaj szczególną ostrożność!
Pierwszy etap pokrywa się z łatwym czerwonym szlakiem. Dopiero kawałek za źródełkiem Kunegundy odbijemy na szlak zielony. Przechodząc na ten szlak, zaczniemy podejście po skałkach do przełęczy Żarskiej, gdzie zmienimy szlak na żółty. Następnie czeka nas wejście po kamiennych stopniach (w okresie zimowym należy tutaj zachować szczególną ostrożność) na szczyt. Po drodze natkniemy się jeszcze na jedno odejście (nieoznaczone szlakiem) na punkt widokowy. Jest to idealne miejsce, z którego można obserwować Zamek Chojnik i jego okolicę w pełnej okazałości.
Widok na Zamek Chojnik z pobliskiego punktu widokowego przy żółtym szlaku
Czy warto zwiedzić Zamek Chojnik?
Zamek Chojnik to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych regionu, z bardzo ciekawą historią i pięknym widokiem. Jest to wspaniała opcja dla osób złaknionych zapierających dech obrazków, szukających malowniczych plenerów czy romantycznych historii. Odnajdą się tutaj samotni piechurzy, rodziny z dziećmi oraz osoby chcące aktywnie spędzić czas. Jesteśmy przekonani, że będąc w okolicy warto odwiedzić Zamek Chojnik. Może akurat trafimy na turniej rycerski lub spotkamy jeźdźca próbującego sprostać zadaniu księżniczki Kunegundy!
Karpacz – restauracje, które warto znać
Po zwiedzaniu Zamku Chojnik warto wrócić na pyszny posiłek w restauracji w Karpaczu Sowiduch. Znajdziemy tam doskonałe regionalne dania oraz rzemieślnicze piwo. Menu zawiera również propozycje dla najmłodszych i smakowite desery.
Autor tekstu: Piotr Czyszpak