Ciekawostki o Karpaczu fascynują podróżnych z całego świata. Pierwsze informacje o tym miejscu spotyka się w Księgach Walońskich z XIV wieku. Mieszkańcy przybywali w te rejony z powodu cennych kruszców, w które obfitowała ziemia (złoto, rudy żelaza i srebra). Pierwsze osady: Wilcza Poręba, Budnik i Bierutowice powstały dzięki przybyłym drwalom. Karczowanie lasów doprowadziło do powstania polan, takich jak: Krzywa Góra, Stara Polana, Wilcza Poręba. Dziś miasto jest ważnym punktem turystycznym w Polsce. Zapewnia tysiące miejsc noclegowych, jest centrum zimowego szaleństwa narciarzy i miłośników pieszych wycieczek. Karpacz – ciekawostki, co warto wiedzieć?
O czym przeczytasz w tym artykule?
Ciekawostki o Karpaczu
Karpacz jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów. Nie brakuje w nim miejsc godnych uwagi, a jednym z najpopularniejszych jest Śnieżka (1603 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Karkonoszy. Na szczycie znajduje się wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne (jedno z dwóch w Polsce), w którym można obserwować różnego rodzaju zmiany klimatu. Z góry rozpościera się niesamowity widok na Kotlinę Jeleniogórską. Dojście na szczyt Śnieżki, w zależności od szlaku, zajmuje około 4 godzin. W 1872 roku powstała na szczycie placówka pocztowa, z której od 1873 można wysłać list lub widokówkę.
Najpopularniejszym zabytkiem Karpacza jest kościół bez gwoździ. Świątynia Wang została zbudowana na przełomie XII i XIII wieku w norweskiej miejscowości Vang. W 1842 roku kościół trafił do Karpacza, ale co ciekawe okazał się zbyt mały dla lokalnej społeczności. Sprzedano go do Niemiec, jednak dzięki hrabinie von Reden pozostał w Polsce, gdzie użytkuje się go od 1844 roku.
Inną ciekawostką turystyczną Karpacza jest punkt anomalii grawitacyjnej na ulicy Strażackiej. W tym miejscu woda płynie do góry, samochód zamiast jechać zgodnie z prawami fizyki, zaczyna poruszać się w przeciwnym kierunku. Dla sprawdzenia, warto położyć niewielki przedmiot na stoku i zobaczyć jak samoczynnie przemieszcza się z dołu do góry.
Legendy o Karpaczu
Jednym z symboli Karkonoszy jest niewątpliwie Duch Gór. Mówi się nawet, że jego obraz zainspirował Tolkiena do stworzenia Gandalfa. Wiele legend o Karpaczu wspomina Sowiducha. Pojawia się on nie tylko w polskich, ale w czeskich i niemieckich opowieściach. Jedną z najbardziej znanych historii o Duchu Gór jest legenda, w której porywa piękną księżniczkę świdnicką. Kobiecie udaje się uciec dzięki sprytnemu pomysłowi. Księżniczka namawia Sowiducha do policzenia rzep rosnących na pobliskim polu. Zaaferowany swoim zadaniem Duch – Przewodnik nie zauważa, gdy księżniczka ucieka. Ta legenda Karpacza o Duchu Gór wyjaśnia, dlaczego nazywa się go Liczyrzepą. Początki legendy sięgają średniowiecza, ale w tamtym czasie Sowiduch przedstawiany był jako postać demoniczna z rogami, kopytami, ogonem i wielkimi owłosionymi nogami. Taki wizerunek Ducha widnieje na przykład na biletach wstępu do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Dobra restauracja – Karpacz
Karpacz to nie tylko atrakcje turystyczne, ale również wspaniała kuchnia. Na uwagę z pewnością zasługuje w Karpaczu restauracja Sowiduch, w której można dobrze zjeść i poczuć staropolskiego ducha. Niebanalny wystrój tworzy charakterystyczny, ciepły klimat. We wnętrzu króluje drewno i kamień, ściany ubrane są w historię swojego regionu. Goście mogą podziwiać kunsztowne płaskorzeźby i sceny z życia mieszkańców Karpacza. Restauracja jest wehikułem czasu, który pozwala oderwać się od rzeczywistości i przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz. Warto podkreślić, że nie tylko wygląd lokalu zaciekawia turystów – od wejścia kuszą ich wspaniałe aromaty dochodzące z kuchni, czyli serca restauracji.
Karpacz jedzenie na wynos? – jak najbardziej! Dostosowując się do obecnych standardów, restauracja Sowiduch proponuje dania na dowóz i z odbiorem własnym. W menu znajdują się tradycyjne polskie dania, doprawione szczyptą regionalnego smaku. Miłośników mięs z pewnością zachwycą: żeberka wieprzowe, kotlet schabowy, pieczeń z karczku albo golonka w piwie. Amatorów fit food oczarują sałatki albo ryba. Warto wspomnieć, że w lokalu warzone jest piwo według własnej receptury. Karta zawiera kilka pozycji różnego typu od browaru znajdującego się w restauracji. Lokalne piwo z Karpacza będzie doskonałym uzupełnieniem dań z restauracji.
Ciekawostki Karpacza z pewnością zaskakują i fascynują turystów. Miasto jest prężnie działającą bazą wypoczynkową, w której dostępnych jest mnóstwo atrakcji o każdej porze roku. Cieszy fakt, że poza zabytkami i szlakami wycieczkowymi znajdują się tu fantastyczne lokale gastronomiczne. Jedzenie i atrakcje Karpacza pozostają w pamięci turystów na bardzo długo.