Zamki w okolicy Karpacza – jakie warto zobaczyć? Historia zamków na Dolnym Śląsku

Podczas wędrówek po Sudetach często naszym oczom ukazują się zamki stojące na szczytach gór. Dolny Śląsk słynie z dużej liczby zamków i ruin, które są pamiątką po Piastach śląskich. Większość z nich powstała na miejscu wcześniejszych, drewnianych konstrukcji. Do XIII wieku prawo budowania zamków posiadali wyłącznie książęta, dlatego gros ocalałych budowli zawdzięczamy książętom księstwa świdnicko-jaworskiego. Dążyli oni utrzymania wpływów i porządku na granicy polsko-czeskiej poprzez budowę zamków i umocnień. W XIV wieku prawo do budowy zamków zostało rozszerzone na rycerzy i dworzan. W okresie tym niektóre zamki wpadały w ręce grabieżców, którzy uczynili z nich swoją bazę wypadową. Część z nich już wtedy uległa dewastacji.  

blank

W XVI wieku, ze względu na coraz częstsze używanie broni palnej, zamki przebudowywano. Duży wpływ na wygląd zamków w okolicy Karpacza miała też wojna trzydziestoletnia, która miała miejsce w latach 1618-1648. Podczas jej trwania wiele zamków zostało zniszczonych i nigdy już nie odzyskały dawnego blasku. Pozostałe budowle straciły na znaczeniu militarnym i stawały się powoli jedynie pamiątką z zamierzchłych czasów. Promyk nadziei dla ratowania zamków w okolicach Karpacza przyszedł wraz z nadejściem romantyzmu, w XIX wieku, kiedy zdano sobie sprawę z historycznego znaczenia tychże budowli i ich potencjału w rodzącym się ruchu turystycznym.  

Wówczas postanowiono część z nich odbudować albo zabezpieczyć przed dalszą dewastacją. Odbudowy były często przeprowadzane niestarannie i odbiegały od założeń architektonicznych charakterystycznych dla średniowiecza. Mimo burzliwych losów zamków, są one nieodłącznym elementem krajobrazu Karpacza i jego okolic. 

 

Karpacz i okolice – zamki, które warto zobaczyć  

Zamki w okolicy Karpacza, to nie lada atrakcja dla dorosłych i dzieci. Niewielka odległość od miejsca nocowania jest dużym plusem, a widoki i poznawanie historii nigdy nie były tak przyjemne. 

Zamek Chojnik 

Jednym z najbardziej znanych i okazałych zamków w okolicy Karpacza jest zamek Chojnik. Znajduje się on 16 km od Karpacza, a odległość w linii prostej wynosi raptem 11 kilometrów. Do budowli prowadzą dwa szlaki dla amatorów pieszych wędrówek oraz rowerzystów. To, co charakteryzuje i wpływa na popularność zamku Chojnik, to jego malownicze położenie na wzniesieniu wynoszącym 627 m n.p.m. oraz 150-metrowe urwisko znajdujące się na południowo-wschodniej stronie góry. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku Chojnik pochodzi z 1364 roku. Warto wybrać się w to miejsce nie tylko ze względu na położenie i piękny widok na panoramę Sudetów, lecz także atrakcje czekające na nas podczas zwiedzania. Na zamku często organizowane są turnieje kusznicze, rycerskie i niezwykle ciekawe wydarzenia kulturalne. 

blank

Zamek Bolczów 

Dla osób pragnących wytchnienia i spokoju idealnym miejscem będzie zamek Bolczów, znajdujący się nieopodal Janowic Wielkich. Zamek powstał w 1375 roku, ale już w pierwszej połowie XV wieku uległ zniszczeniu. Odbudowano go 100 lat później, lecz koleje losu i zmiany właścicieli nie wpływały pozytywnie na jego kondycję. Dziś po zamku pozostały tylko ruiny, lecz mają one w sobie magiczny pierwiastek. Szlak prowadzący do ruin zamku nie jest wymagający, dlatego będzie idealny dla rodzin z małymi dziećmi. Zamek Bolczów nie jest tak popularny jak Chojnik, dlatego w miejscu tym panuje cisza i klimat, który każdy z Was zapamięta do końca życia. Przy dobrej pogodzie można bez problemu zaobserwować szczyty gór, w tym najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę. Jeśli będziesz w okolicy Karpacza, koniecznie musisz tam zajrzeć! 

blank

Zamek Henryka 

Zamek księcia Henryka w Staniszowie jest zamkiem myśliwskim. Jego historia nie jest tak długa jak pozostałych zamków, co nie zmienia faktu, że warto o nim wspomnieć. Budowla ta jest zamkiem położonym najbliżej Karpacza. Obiekt został wybudowany w 1806 roku, na najwyższym szczycie Wzgórz Łomnickich. Zamek jest w zasadzie wieżą myśliwską, która miała na celu zapewnić schronienie, a także dostarczyć niezapomnianych wrażeń związanych z widokiem na okolicę. Dzięki prywatnemu właścicielowi, który przeprowadził kilka lat temu remont, wejście na szczyt wieży jest bezpieczne. Jej położenie i wysokość gwarantują niezapomniane widoki. Wejście na wieżę jest możliwe od maja do października. 

blank

Gdzie dobrze zjeść w Karpaczu?  

Po długiej i wyczerpującej podróży szlakiem okolicznych zamków warto zatrzymać się w miejscu, które swoim wnętrzem i zapachami pozostawi nas w klimacie regionu. Idealnym wyborem będzie w Karpaczu restauracja Sowiduch, w której dania regionalne smakują jak dawniej, a do ich stworzenia służą składniki najwyższej jakości, nierzadko pochodzące z okolic Karpacza. 

blank

W menu znajdziemy mnóstwo pożywnych dań, które zaspokoją podniebienie najbardziej wymagających klientów. Na łasuchów czekają przepyszne desery i ciasta, wypiekane na miejscu.
Sowiduch to nie tylko restauracja, w której dobrze zjecie. To także miejsce dla smakoszy piwa, spragnionych poznawania regionalnych aromatów w złocistym trunku. Browar Sowiduch znajduje się w samym centrum restauracji, dlatego świeżość piwa jest gwarantowana.  

 

 

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »