Karpacz z dziećmi – szlaki turystyczne dla dzieci w Karkonoszach

Karpacz jest jednym z najliczniej odwiedzanych przez turystów ośrodkiem w południowo-zachodniej Polsce. Mimo, że w ostatnich latach powstało tam kilka pokaźnych obiektów, miejscowość zachowała swój kameralny charakter. Podróżni odwiedzają te tereny ze względu na bogactwo atrakcji i interesujących miejsc. Karpacz posiada też idealne szlaki turystyczne dla rodzin z dziećmi. Ma to ogromne znaczenie, bo pociechy zawsze są wymagającymi turystami, dla których warto znaleźć odpowiednie atrakcje. Jakie są szlaki w Karkonoszach dla dzieci?  

 

Karpacz – szlaki turystyczne dla dzieci   

Karpacz jest największym węzłem szlaków turystycznych w Sudetach. Ich liczba jest tak ogromna, że każdy bez względu na stopień zaawansowania w pieszych wędrówkach, znajdzie coś dla siebie. Karpacz posiada również szlaki dla dzieci i bez wątpienia należy do nich wycieczka pod Schronisko Samotnia. Szlak jest uważany za klasyk dla podróżujących. Spacer rozpoczyna się spod słynnej Świątyni Wang, którą zbudowano bez użycia gwoździ i prowadzi niebieskim szlakiem. Podczas wycieczki mija się Polanę Karkonoską i Mały Staw, którego ściany porasta roślinność subalpejska. Jest to naprawdę piękny widok o każdej porze roku. Cała wędrówka nie powinna zająć więcej niż 2 godziny. Na drogę powrotną warto wybrać żółty szlak, odchodzący od niebieskiego przy schronisku Strzecha Akademicka. Podążając tą drogą wychodzi się nieopodal kolejki Biały Jar, gdzie niedaleko znajduje się słynna anomalia grawitacyjna na ulicy Strażackiej. Dzieci z pewnością ucieszy widok wody łamiącej prawa fizykipłynącej z dołu do góry.

blank

Inny szlak turystyczny dla dzieci w Karpaczu? Warto przejść czerwony szlak do schroniska Nad Łomniczką. Trasa wiedzie leśną dróżką z nielicznymi przewyższeniami. Wysokie świerki sprawiają, że podróż jest naprawdę relaksująca, a widoki piękne, zwłaszcza zimą. W starym, stylowym schronisku można napić się gorącej herbaty, kawy i zjeść coś ciepłego. Na drogę powrotną podróżni wybierają ten sam szlak lub nieco bardziej wymagający – pomarańczowy. Wiedzie on do dzielnicy Karpacza (Wilczej Poręby) i kończy się przy Domku Laboranta (pięknej Sudeckiej Chacie z niewielkim muzeum i bajecznym ogrodem). Oryginalną trasą dla dzieci w Karpaczu jest Ścieżka Zdrowia, znajdująca się w centrum miasta. Trasa spacerowa wiedzie aż na szczyt Pohulanki. Podczas wędrówki można korzystać z różnych przyrządów do ćwiczeń. Ścieżka usytuowana jest z dala od turystycznego deptaku, pośród drzew można dostrzec wspaniałe widoki.

blank

Szlaki w Karkonoszach dla dzieci   

Jakie są inne szlaki dla dzieci w Karkonoszach? Podróżując z pociechami, warto wybrać się do Sowiej Doliny. Trasa rozpoczyna się w Wilczej Porębie, a czarny szlak wiedzie obok Kruczych Skał i Dino Parku oraz wzdłuż potoku Płomnica. Sowia Dolina bogata jest w rudy metali, więc podczas spaceru można łatwo natknąć się na dawne sztolnie. Wycieczka czarnym szlakiem trwa około godzinę.

blank

Oczywiście, Karkonosze mają również szlak dla dzieci na Śnieżkę. Na taką wyprawę warto wybrać się całą rodziną. Kolejka gondolowa zawiezie podróżnych aż na Kopę. Stamtąd żwawy spacer na Śnieżkę trwa około godzinę. Podczas wyprawy mija się przełęcz nad Śnieżką oraz Schronisko Dom Śląski, widać stamtąd wspaniałą panoramę Karkonoszy. Na drogę powrotną najlepiej jest wybrać czerwony szlak do schroniska Nad Łomniczką, następnie żółty, prowadzący do Wilczej Poręby.

 

Polecana restauracja z jedzeniem na dowóz w Karpaczu  

Po zejściu ze szlaku należy posilić się w dobrej restauracji. Gdzie warto zjeść obiad w Karpaczu? Jedną z polecanych restauracji jest klimatyczny lokal Sowiduch. Każdy, kto choć raz był w Karpaczu z pewnością o nim słyszał. Miejsce ma niebywale charakterystyczny, oryginalny wystrój. W środku króluje drewno, dodatki i ozdoby są dobrane tak umiejętnie, że goście mogą poczuć się jak w innej epoce. Klimatyczna restauracja Sowiduch urzeka zdobieniami ścian, na których znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia mieszkańców Karpacza. Przykładowo, jeden z trzech uskoków prezentuje postaci Walonów, którzy założyli na przełomie XIV i XV wieku pierwszą osadę u stóp Śnieżki.

blank

Lokal dopasował się do obowiązujących restrykcji i sytuacji epidemiologicznej, dlatego proponuje gościom jedzenie na dowóz w Karpaczu. Na początek warto zawiesić oko na przystawkach, bo tatar ze śledzia albo pasztet z dzika to prawdziwe rarytasy. Miłośnikom mięs na pewno przypadnie do gustu kotlet górniczy albo byczy burger. W menu dostępne są także dedykowane pozycje dla dzieci: nuggetsy drobiowe albo pierogi ruskie idealnie uzupełnią energię wykorzystaną na szlaku.      

Wybór szlaków turystycznych dla dzieci w Karpaczu jest naprawdę duży. Dzięki takim trasom z uroków górskich wędrówek mogą korzystać rodziny z pociechami w każdym wieku. Karpacz jest malowniczą miejscowością, w której w mgnieniu oka można odpocząć i zapomnieć o codziennych troskach.      

 

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »