W odwiedzinach w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Muzeum Sportu i Turystyki to miejsce, gdzie turystyka, sport oraz jego rozwój przeplata się z historią Karkonoszy i osób, które już na wieki związane są z tym regionem.

Co zobaczymy w Muzeum Sportu i Turystyki?

Muzeum mieści się w centrum Karpacza, w urokliwej, górskiej chacie o tradycyjnej przysłupowej konstrukcji. Przechadzając się po wystawach stałych i czasowych, można przenieść się w najważniejsze momenty historii polskiego sportu. Zwiedzający mają okazję zobaczyć oryginalne narty i sanie, na których jeździli nasi pradziadkowie. Szczególną atrakcją są również medale zdobyte przez polskich olimpijczyków.

Muzeum z zewnątrz

Muzeum z zewnątrz

Wejście do muzeum

Wejście do muzeum

Eksponaty zostały tematycznie podzielone na kilka sekcji, prezentujących historię turystyki karkonoskiej, rozwój sportów zimowych w Karkonoszach oraz unikalne środowisko przyrodnicze tych gór. Jedna z wystaw stałych opowiada o karkonoskich laborantach. Laboranci byli jednymi z pierwszych, którzy eksplorowali karkonoskie tereny w poszukiwaniu skarbów, minerałów szlachetnych czy ziół. Mówi się, że największym skupiskiem laborantów był właśnie Karpacz i według różnych legend około roku 1700 powstał tutaj pierwszy ośrodek tych szanowanych poszukiwaczy przygód. Założycielami byli studenci medycyny z Pragi, nie ma jednak dokładnych informacji, dlaczego przybyli akurat tutaj i skąd pomysł, aby wynieść się z Pragi. Wiadomo jednak, że w Karpaczu zamieszkali i opierali swoją lekarską działalność na wiedzy medycznej połączonej z leczniczymi właściwościami natury. W podzięce za ogromną gościnę przekazywali swoją wiedzę mieszkańcom. Co ciekawe to właśnie owi laboranci założyli w Karkonoszach pierwszą aptekę – Karpacz nazywany był nawet swego czasu „wsią aptekarzy”.

Ponadto muzeum regularnie organizuje wystawy czasowe, które dostarczają nowych perspektyw i inspiracji dla odwiedzających.

Strój ratownika GOPR

Strój ratownika GOPR

Medale na ekspozycji

Medale na ekspozycji

Zabytkowe sanie

Zabytkowe sanie

Bogata ekspozycja muzeum

Bogata ekspozycja muzeum

Muzeum Sportu i Turystyki – historia powstania

Co ciekawe – budynek, w którym obecnie jest muzeum, powstało z inicjatywy mieszkańców, działka została przekazana na ten cel w latach 1932-1936. Początkowo było to muzeum o tematyce mocno regionalnej, poświęcone głównie najbliższemu regionowi. Po zakończeniu II wojny światowej muzeum niestety zamknięto, zbiory przeniesiono, a budynek służył jako mieszkanie. Mieszkańcy wiele lat walczyli o to, aby muzeum znowu zaczęło funkcjonować – udało się to dopiero w 1974 roku. Otworzono Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy w Karpaczu, jako filii muzeum w Warszawie. Dopiero 1 stycznia 2003 roku obiekt zaczął funkcjonować jako samodzielna Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dawne sanie

Dawne sanie

Odznaki przewodnickie

Odznaki przewodnickie

Dawna historia tych terenów

Dawna historia tych terenów

Stare modele sań

Stare modele sań

Wizyta w muzeum to świetna odskocznia od górskich wędrówek, miejsce ciekawe dla każdego, niezależna od wieku i zainteresowań!

 

Gdzie dobrze zjeść w Karpaczu?

O wizycie w muzeum,   wpadnij na obiad do restauracji Sowiduch w Karpaczu. Restauracja zlokalizowana jest  w centrum Karpacza. Oferuje przepyszne dania z sezonowych i lokalnych produktów oraz regionalne piwo. W menu znajdziemy wiele tradycyjnych potraw, w tym kwaśnicę pasterską,  placek pasterski i golonkę w piwie a także atrakcyjne dania dla dzieci.  Po smacznym posiłku nabierzesz sił do dalszego zwiedzania atrakcji Karkonoszy. 

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »