Pałac Wojanów – jedna z pereł Doliny Pałaców i Ogrodów

W Kotlinie Jeleniogórskiej otaczają nas nie tylko przepiękne góry, ale także liczne Pałace i Ogrody – niektórzy mówią, że nasza Dolina Pałaców i Ogrodów to taka miejscowa dolina Loary. I cóż, nie można się nie zgodzić! A dlaczego? To zobaczycie sami w tym artykule i kolejnych. Dziś zabierzemy Was do jednego z najbardziej rozpoznawalnych pałaców w okolicy – czyli do Pałacu w Wojanowie.

Pałac Wojanów i  jego bogata historia

Według różnych historycznych przekazów – pierwsze wzmianki o Wojanowie datuje się na rok 1281. Dowiadujemy się, że ziemie były wówczas własnością Eberharda von Schildau, którego nazwisko powiązane było zgodnie z tradycją w tamtych czasach z nazwą dóbr rycerskich. Istniało powiązanie pierwszych rycerzy Wojanowa ze znanym śląskim rodem von Zedlitz, ale dopiero od połowy XIV wieku te związki zostały jednoznacznie udokumentowane. Ród von Zedlitz był właścicielem Wojanowa aż do 1727 roku, z krótką przerwą na początku XVI wieku, gdy dobra przeszły w ręce Antoniego I Schaffgotscha, członka innego znakomitego rodu śląskiego.
W 1607 roku Nikolaus von Zedlitz und Nimmersatt wzniósł renesansowy dwór w Wojanowie. Niestety, kilkanaście lat później, w trakcie wojny trzydziestoletniej, nowa siedziba rodu została spalona przez wojska szwedzkie. Odbudowany w 1667 roku przez Christopha von Zedlitz, dwór otrzymał nowy, barokowy wystrój.

Pałac od strony parku

Pałac od strony parku

Odnowiony pałac prezentuje się zjawiskowo

Odnowiony pałac prezentuje się zjawiskowo z każdej strony

Przy fontannie

Przy fontannie

Od początku XVIII wieku dobra rycerskie w Wojanowie często przechodziły z rąk do rąk, należały do nich zarówno patrycjusze jeleniogórscy, jak i nowa pruska arystokracja. W 1831 roku posiadłość została nabyta przez Karla Albrechta Ike, radcę sądowego Królestwa Pruskiego. Zlecił on gruntowną przebudowę pałacu w modnym wówczas stylu neogotyckim. Przebudowę przypisywano znakomitemu architektowi królewskiemu Karlowi Friedrichowi Schinklowi, ale ostatnie badania sugerują, że wykonali ją jego uczniowie. W wyniku tych zmian pałac całkowicie zmienił swoją charakterystykę. Z warownego dworu, później przeobrażonego w barokową rezydencję, stał się romantyczną dworską siedzibą. Zyskał nowe piętro, a alkierzowe narożne wieże zakończone belwederami nadały mu charakterystyczny i unikalny wygląd na Śląsku. Nowe dekoracje nawiązywały do angielskiego gotyku, a wcześniejsze ornamenty inspirowane były niderlandzkim manieryzmem.

W 1839 roku Ike przeniósł się do Królestwa Polskiego, gdzie otrzymał szlachectwo. Nieruchomość została zakupiona dla córki Luizy Niderlandzkiej przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III, który często gościł w pobliskich Mysłakowicach, swojej letniej rezydencji. Dzięki staraniom pary książęcej pałac zyskał przepiękny park krajobrazowy. Projektantem parku był znakomity architekt krajobrazu, dyrektor pruskich ogrodów królewskich, Peter Joseph Lenné. Przebudowę romantycznej rezydencji książęcej dokonał uczeń Schinkla, Friedrich August Stüler lub architekt księcia orańskiego Hermann Wentzel. W 1889 roku majątek w ramach dziedziczenia przeszedł w ręce córki pary książęcej, czyli Marii zu Wied. Do 1945 roku majątek wojanowski kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W czasie II wojny światowej w pałacu mieszkali jeńcy wojenni, którzy pracowali w pobliskiej fabryce papieru w Dąbrowicy.
Po zakończeniu działań wojennych pałac podzielił los wielu śląskich rezydencji. Najpierw był splądrowany, a następnie używano go jako budynek administracyjny powstałego w majątku PGR-u oraz mieszkanie dla robotników rolnych. Z biegiem czasu, nieodrestaurowany i zaniedbany, popadł w ruinę. W 1995 roku został zakupiony przez włoską firmę i poddany pracom zabezpieczającym. Niestety, mimo tych wysiłków, pałac nie odzyskał dawnego blasku, a gdy w 2002 roku strawił go pożar, ponownie został wystawiony na sprzedaż.

Pałac w Wojanowie od strony parku

Pałac w Wojanowie od strony parku

Fontanna

Fontanna

Malownicze alejki

Malownicze alejki

Teren dziedzińca

Teren dziedzińca

Współczesny Pałac Wojanów –  hotelowy kompleks z atrakcjami

Od 2004 roku obiekt jest własnością prywatną, a cały teren pałacowo-parkowy został gruntownie odrestaurowany, dzięki czemu pałac znów posiada dawny blask renesansowego dworu. Stajnia, spichlerz, oficyna, wozownia i stodoła całkowicie zmieniły swoje pierwotne funkcje.
Na terenie kompleksu znajdują się obecnie restauracje, kawiarnia, winiarnia, bar ogrodowy oraz dwa ogrody restauracyjne. W parku wybudowano nowe altany i fontannę, a także przywrócono historyczne ścieżki i promenady spacerowe, dzięki czemu można spędzić tutaj piękne chwile z całą rodziną.
Obecnie Pałac Wojanów to piękna tradycja, która spotyka się z nowoczesnością. Przez wieki był świadkiem wielu zmian i przemian, ale dzięki staraniom obecnych właścicieli odzyskał swój dawny blask i jest dumą nie tylko Wojanowa, ale także całego regionu.

Widok na pałac od strony stawu

Widok na pałac od strony stawu

Pałac Wojanów – zwiedzanie

Choć nie możemy zwiedzić wnętrza pałacu, co wynika z jego hotelowej funkcji, to za to mamy niepowtarzalną okazję spacerować po urokliwym parku otaczającym pałac. Jest to doświadczenie dostępne dla nas przez cały rok, bez względu na sezon. Trudno oprzeć się tej propozycji, zwłaszcza że wejście na teren pałacu i spacer po parku jest całkowicie bezpłatne. Obok pałacu znajdziemy też dogodne miejsce do zaparkowania samochodu. Na terenie kompleksu możemy również skorzystać z oferty restauracji, a grupy zorganizowane mają dodatkowo możliwość zwiedzania dziedzińca Pałacu.
Możemy delektować się atmosferą historycznego parku, gdzie nowo wybudowane altany, fontanna i odrestaurowane ścieżki spacerowe tworzą niezwykle malowniczy krajobraz. Bez wątpienia, jest to gratka dla każdego miłośnika historii, architektury, a także piękna przyrody.


Przydatne informacje

  • Pałac Wojanów to obiekt o hotelowym charakterze, co oznacza, że nie oferuje możliwości zwiedzania wnętrza budynków.
  • Możliwe jest bezpłatne zwiedzanie zabytkowego parku otaczającego pałac i terenu dziedzińca Pałacu (okolica fontanny). Dostęp do innych części terenu przyległego do Pałacu możliwy jest tylko po akceptacji ze strony działu marketingu lub recepcji.
  • Na terenie kompleksu dostępne są różne udogodnienia, takie jak restauracje, kawiarnia, winiarnia, bar ogrodowy oraz dwa ogrody restauracyjne.
  • Bezpośrednio przy pałacu znajduje się bezpłatny parking.
  • Dla grup zorganizowanych, zarówno polsko- jak i obcojęzycznych, konieczna jest wcześniejsza awizacja (pisemna lub telefoniczna), co najmniej 1 dzień roboczy przed planowanym terminem zwiedzania.
  • W razie planowania wizyty przez większą grupę (do 65 osób) z przewodnikiem, należy wcześniej skontaktować się z recepcją.

blank

A na obiad do Karpacza i restauracji Sowiduch

Po odwiedzinach w Pałacu Wojanów, serdecznie polecamy zakończenie dnia wizytą w restauracji Sowiduch w Karpaczu, gdzie gotowanie jest sztuką. Nasza propozycja to autentyczne doświadczenie kulinarnych specjałów regionu, kreowanych przez wysoce wykwalifikowanych kucharzy z pasją i zaangażowaniem.

Oferta Sowiducha zadowoli miłośników kuchni staropolskiej i regionalnej, przygotowywanej zgodnie z oryginalnymi przepisami, odzwierciedlającymi kulturę Karpacza. Ale jest też coś dla fanów kuchni bardziej współczesnej.

Również piwo ma tu swój niepowtarzalny smak. Sowiduch, oprócz pysznej kuchni, dysponuje własnym browarem, który oferuje szereg unikalnych, warzonych na miejscu piw. W ofercie zawsze znajduje się cztery gatunki, które zmieniają się co jakiś czas. To nie tylko smakoszy zadowoli, ale również stanowi atrakcję na skalę regionu.

Jeżeli chcecie skosztować sztuki kulinarnej na najwyższym poziomie, Sowiduch to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »