Jarmark Staroci i Osobliwości oraz spacer po starówce Jeleniej Góry

Od 1973 roku w Jeleniej Górze odbywa się Jarmark Staroci i Osobliwości, który cieszy się dużą popularnością w Polsce i za granicą. To jedno z największych tego typu wydarzeń w kraju, przyciągające kolekcjonerów z całej Europy. Na Placu Ratuszowym oraz urokliwych uliczkach Starego Miasta, wystawiane są kolekcje staroci, antyków, rzadkich eksponatów, książek i wielu innych interesujących rzeczy. To doskonała okazja dla miłośników historii, sztuki i kolekcjonerów, aby zapoznać się z wyjątkowymi przedmiotami, poznać ich historie oraz nabyć rzadkie okazy do swoich kolekcji. Przez dwa dni zwiedzający mogą podziwiać niepowtarzalne zbiory, targować się oraz słuchać fascynujących opowieści o niezwykłych eksponatach.

Dwukrotna dawka wrażeń — jarmark staroci odbywa się dwa razy w roku!

Od pewnego czasu wydarzenie odbywa się w Jeleniej Górze dwa razy w roku, raz w okresie majówkowym oraz klasycznie na jesień, we wrześniu. Jarmark swój początek ma przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, który jest jednym z ważniejszych zabytków miasta. Pierwotnie był to kościół ewangelicki, po II wojnie światowej i wysiedleniu ludności niemieckiej został przejęty przez państwo i przekazany Kościołowi katolickiemu. Co ciekawe w roku 1745 w kościół uderzył piorun, zerwała się linka podtrzymująca daszek ambony, który spadł i niestety zabił pastora, który akurat wygłaszał kazanie. Po stronie południowej, na elewacji kościoła jest pamiątka po tym wydarzeniu – epitafium pastora z wizerunkiem pioruna uderzającego w ambonę.

"Starocie" wystawiane na jarmarku z Jeleniej Górze

„Starocie” wystawiane na jarmarku z Jeleniej Górze

Świeczniki

Świeczniki

Stare obrazy

Stare obrazy

Każdy znajdzie coś dla siebie

Każdy znajdzie coś dla siebie

Kramy stoją na starówce Jeleniej Góry

Kramy stoją na starówce Jeleniej Góry

Sprzedawcy staroci ze swoim towarem

Sprzedawcy staroci ze swoim towarem

W poszukiwaniu duchowej harmonii – Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze.

Idąc dalej przez jarmark wśród tłumu ludzi oglądających te wszystkie artefakty, zegarki, ikony, stare pocztówki mijamy kolejny ciekawy zabytek w Jeleniej Górze — tym razem jest to Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Historia Cerkwi Piotra i Pawła w Jeleniej Górze sięga XV wieku, kiedy to w miejscu obecnej świątyni znajdował się kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. W czasie wojny trzydziestoletniej kościół uległ zniszczeniu, a w I połowie XVIII wieku został odbudowany na starych fundamentach. Prace nad odbudową trwały od 1737 do 1738 roku, a nadzór nad nimi pełnił Caspar Jentsch. Od 1925 roku kościół był użytkowany przez rzymskich katolików, jednak w 1945 roku został przekazany władzom miejskim. Trzy lata później, w 1948 roku, świątynia została przekazana w ręce Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a pierwsza Święta Liturgia odbyła się pięć lat później. Wyposażenie cerkwi pochodzi z lat 1948-1952 i jest zgodne z obrządkiem lub przywiezione ze zniszczonych cerkwi na Chełmszczyźnie. Ikonostas został przetransportowany do świątyni z Hrubieszowa z inicjatywy ks. Stefana Bieguna.

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Przepiękne zabytki w cerkwi — ikony, krzyże pokutne i nie tylko!

W zewnętrznych murach cerkwi znajdują się dwa krzyże kamienne z rytami broni (łuk i miecz), które zostały dobrze zachowane. Krzyże te są czasem nazywane krzyżami pokutnymi, jednak nie ma na to żadnych bezpośrednich dowodów ani badań. Hipoteza ta stała się na tyle popularna, że zaczęła być uważana za fakt i pojawiała się w lokalnych opracowaniach, informatorach czy przewodnikach jako faktyczna informacja, mimo że jest to co najwyżej luźny domysł bez żadnych bezpośrednich dowodów. W drugiej dekadzie XXI wieku cerkiew została gruntownie wyremontowana i od tego czasu zachwyca turystów swoim pięknem i bogatą historią.

Spacerujemy dalej, tłum niesie nas w stronę Placu Ratuszowego, po drodze jednak widzimy zegar po swojej lewej stronie – który jest jednym z symboli Jeleniej Góry. Niedawno przechodził gruntowny serwis, a czas jeleniogórzanom odlicza już ponad 100 lat!
Drewniane ramy, piękne meble, różnorakie obrazy, klocki lego, stare mundury – to wszystko oglądamy po drodze, takimi rzeczami handlują kolekcjonerzy na Jarmarku Staroci i Osobliwości w Jeleniej Górze.

Plac Ratuszowy

Plac Ratuszowy

Plac Ratuszowy i fragment gmachu ratusza

Plac Ratuszowy i fragment gmachu ratusza

Sprzedawca na Jarmarku Staroci

Sprzedawca na Jarmarku Staroci

Na jarmarku można znaleźć różne rzeczy

Na jarmarku można znaleźć różne rzeczy

Brama Wojanowska – niezwykły zabytek i symbol obronny Jeleniej Góry

Zbliżamy się do Bramy Wojanowskiej, bardzo charakterystycznego punktu na mapie Jeleniej Góry i ścisłego centrum. Brama Wojanowska znajduje się na skrzyżowaniu dwóch ważnych ulic: Konopnickiej i 1-go Maja, w samym centrum miasta. Pierwotnie pełniła ona funkcję bramy miejskiej, która chroniła miasto przed atakami wroga. W 1763 roku, z powodu zniszczeń, brama została rozebrana i zastąpiona skromniejszą barokową bramą z furtką.

W późniejszych latach brama została całkowicie rozebrana i przeniesiona na teren koszar wojskowych, gdzie przez wiele lat pozostawała zapomniana. Dopiero po gruntownym remoncie, który zakończył się w 1998 roku, brama została przywrócona na swoje pierwotne miejsce, w centrum miasta. Dziś zachwyca turystów swoją architekturą i bogatą historią.

Brama Wojanowska, wraz z przyległymi do niej obiektami, była ważnym elementem średniowiecznego kompleksu obronnego, który strzegł bramy wjazdowej do miasta. Baszta Wojanowska i basteja pełniły funkcję obronną i stanowiły ostoję dla mieszkańców, którzy uciekali tam w czasie wojen i oblężeń. Oprócz walorów obronnych brama ma także duże znaczenie dla historii miasta. Ozdobę bramy stanowią piękne rokokowe kartusze z herbami Jeleniej Góry, Śląska i Prus, które są prawdziwą gratką dla miłośników heraldyki. Na miejscu można również zauważyć wyłożone większą kostką brukową obrys po śladach fundamentów średniowiecznej Baszty Wojanowskiej.

Warto dodać, że w lochach Bramy Wojanowskiej, znajdowało się więzienie, które było miejscem trudnych do wyobrażenia tragedii. Dziś, podczas zwiedzania bramy, można zobaczyć replikę więziennego kagańca i poznać historię skazańców, którzy przebywali tam przez wiele lat. Brama Wojanowska to miejsce, które na długo pozostanie w pamięci turystów i miłośników historii.

Ulica 1 maja i fragment Bramy Wojanowskiej

Ulica 1 maja i fragment Bramy Wojanowskiej

blank

Ratusz w Jeleniej Górze – perełka architektoniczna i miejsce z bogatą historią

Od Placu Ratuszowego dzieli nas już raptem kilka kroków, ale jeszcze tyle stoisk z antykami po drodze, tyle ładnych i nietuzinkowych rzeczy, że trzeba się po prostu zatrzymać i popatrzeć na te wszystkie bibeloty, mimo że nie szuka się niczego szczególnego.

Budynek Ratusza w Jeleniej Górze, otoczony jest barokowymi kamienicami z podcieniami, które niegdyś służyły jako miejsca handlowe. Jak mówią nam różne źródła – kamieniczki wokół budynku Ratusza zamieszkiwali głównie najbogatsi mieszczanie, co potwierdzają zdobione elewacje budynków.

Obecna forma gmachu ratusza pochodzi z XVIII wieku. Na jego terenie zachowały się gotyckie i renesansowe pozostałości poprzedniczek, które z pewnością zainteresują miłośników historii. Warto również zwrócić uwagę na wieżę z baniastym hełmem, zegarem oraz galeryjką, z której niegdyś trębacz wygrywał hejnał miejski. Do wnętrza prowadzą dwa wejścia. Nad południowym znajduje się inskrypcja łacińska, która mówi o tym, że „Miasto wybudował Bolesław Krzywousty w 1108 roku”. W ratuszu mieści się dziś Urząd i Rada Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego.
Ratusz jest także związany z „Siedmioma domami”, które zostały wykupione na potrzeby władz miejskich na początku XX wieku. Krytym gankiem na wysokości pierwszego piętra połączono je z ratuszem, dzięki czemu budynek nabrał jeszcze bardziej imponującego wyglądu.

Szklany jeleń , z tyłu fragment gmachu ratusza

Szklany jeleń, a w tle fragment gmachu ratusza

Na przestrzeni lat funkcje, jakie pełnił ratusz zmieniały się — przede wszystkim był siedzibą włodarzy oraz miejscem obrad rady miejskiej, ale gościły tam również inne ważne dla miasta instytucje — sąd, archiwum i skarbiec. Warto podkreślić, że podczas jednego z remontów odkryto wewnątrz ratusza średniowieczną studnię, która stanowi niezwykłą pamiątkę dawnych czasów.

Kiedyś w Jeleniej Górze jeździły tramwaje, dojeżdżały nawet do Podgórzyna. W internecie znaleźć można stare zdjęcia tych maszyn, które poruszają się wśród Stawów Podgórzyńskich, naprawdę przepięknych widok. Obecnie został tylko fragment torowiska oraz wagonik (jeden znajduje się tuż obok gmachu ratusza, drugi w pobliżu zajezdni MZK, a trzeci właśnie w Podgórzynie, gdzie niegdyś była pętla), w którym można zakupić różnorakie pamiątki – i oczywiście zrobić sobie zdjęcie

Jarmark Staroci i Osobliwości to wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością zaspokoi zainteresowania najbardziej wymagających miłośników antyków. Ale także tych, którzy lubią przespacerować się ulicą 1 Maja w Jeleniej Górze wśród kolorowych kamieniczek i poczuć klimat tego miasta!

blank

Gdzie zjeść w okolicy?

Jeśli szukasz pysznego i sycącego posiłku po wizycie na jarmarku staroci w Jeleniej Górze, karczma Sowiduch w Karpaczu to miejsce, które koniecznie powinieneś odwiedzić. Ich menu oferuje bogactwo smaków kuchni regionalnej, a każde danie jest przygotowywane z najwyższą starannością.

W karczmie Sowiduch nie tylko zjesz pyszne dania, ale również poczujesz się jak w prawdziwej górskiej karczmie. Klimatyczne wnętrza i ciepła atmosfera sprawiają, że chętnie wraca się do tego miejsca i degustuje kolejne smakołyki.

 

 

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »