Skalne Miasto Adrspach – magiczna kraina skał

Raptem 60 kilometrów od Karpacza znajduje się miejsce, które wygląda jak z baśni i może wywołać prawdziwe zawroty głowy — będzie nas otaczało tyle ciekawych rzeczy, że nie będziemy wiedzieli, w którą stronę patrzeć, aby nic nie przegapić.

Chodzi oczywiście o skalne miasto Adrspach w Czechach, które zbudowane jest z piaskowca, a natura udekorowała je efektownymi iglicami o wysokościach sięgających nawet 100 metrów. To miejsce zachwyca swoją urodą i malowniczymi pejzażami. Wzdłuż szmaragdowego jeziora znajdują się wodospady i panorama, której nie sposób zapomnieć, czyniąc Adrspach doskonałym miejscem na wycieczkę. Wydaje nam się, że miejsce robi największe wrażenie jesienią, kiedy kolory są nasycone różnymi barwami.

Jeśli masz w planach wybrać się w podróż ze swoim czworonogiem, to nie ma najmniejszego problemu. Możesz go zabrać, należy jednak pamiętać, aby wykupić dodatkowy bilet dla psa i trzymać go na smyczy, gdy przemierzasz labirynty i skalne zakamarki. A co z małymi dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi? Nie martw się — również możesz rezerwować bilety do skalnego labiryntu. Część szlaku prowadzi szeroką, wygodną ścieżką szutrową, co umożliwia swobodne przemieszczanie się wózkiem inwalidzkim. Dzięki temu bez problemu dotrzecie do Małego Wodospadu, który znajduje się około 1,3 km od kasy.

Wejście do skalnego miasta

Wejście do skalnego miasta

Skalne Miasto Adrspach trasy i czas zwiedzania

Po zakupieniu biletów do Skalnego Miasta Adrspach otrzymacie broszurę z najważniejszymi informacjami oraz z mapą szlaków, które prowadzą przez te wszystkie skalne labirynty.

Niebieska pętla – krótki spacer wokół jeziora

Są tam dwie trasy – krótsza, czyli niebieska pętla zaczyna się za kasami i prowadzi wzdłuż turkusowego jeziorka. Trasa ta ma około 1,5 km długości i zajmuje nie więcej niż 30 minut. Jest to idealny początek wycieczki. Adrspaskie jezioro, które powstało w starym kamieniołomie piaskowca, tworzy naprawdę nietuzinkową atmosferę, na dodatek w pobliżu jest spora ilość ławek, dzięki czemu można sobie przycupnąć i oddać się klimatowi tego miejsca.

Urokliwa ścieżka wśród skał i drzew

Urokliwa ścieżka wśród skał i drzew

Trasa spacerowa - idealna dla rodziców z dziećmi

Trasa spacerowa – idealna dla rodziców z dziećmi

blank

Trasa zielona –  podróż po skalnych labiryntach

Druga pętla mimo tego, że ma zaledwie 3,5 km to zajmie nam więcej czasu. Musimy sobie zaplanować około 3 godzin. Przez pierwszy odcinek szlak prowadzi płaską, szutrową drogą aż do wodospadu. Podejście w postaci schodów zacznie się na skrzyżowaniu szlaków po około 1.5 kilometra. Polecamy mieć ze sobą na przykład ciepłą bluzę, ponieważ w skalnym labiryntach potrafi być naprawdę chłodno. Już na początku trasy zaczyna się wspinaczka przez najpiękniejszą część tej trasy w skalnym mieście. Można tu podziwiać fantastyczne i interesujące formacje skalne oraz bawić się w odgadywanie ich kształtów razem z towarzyszami wędrówki, dzieciaki na pewno spędzą tutaj niezapomniane chwile. Każda z formacji jest opisana na tabliczce, co pozwala nam dowiedzieć się nieco więcej o tym miejscu i skale, którą w danej chwili oglądamy. Po drodze można zobaczyć m.in. skalę Dzban oraz Głowę Cukru. Chwilę później dotrzemy do najbardziej charakterystycznego miejsce w Adrspach, czyli Gotyckiej Bramy, która jest symbolem tego miejsca i powstała w roku 1839. Co ciekawe to właśnie tutaj znajdowało się pierwsze wejście w Adrspaskie Skały.

Schody

Schody

blank

Trasa spacerowa w Skalnym Mieście

Trasa spacerowa w Skalnym Mieście

Malownicza ścieżka

Malownicza ścieżka

Kolejna część trasy prowadzi przez wąski korytarz, pokryty mchem — przenosimy się do Narnii, a co nas czeka dalej? Mamy, nadzieję, że sami też się przekonacie!

Po chwili docieramy do Placu Słoni, gdzie warto się zatrzymać na chwilę, by poszukać zwierząt zamienionych w kamień. Adrspaskie Skalne Miasto zachwyca i wciąga coraz bardziej z każdym krokiem. Przejdziecie obok Zębu Karkonosza, na którego smukłej baszcie wykuto napis w języku niemieckim i umieszczono tablicę z zaznaczonym poziomem wody, który związany był z powodzią w tym miejscu w roku 1844. Wkrótce dotrzecie do małego placyku z altanką, za którą kryje się Mały Wodospad. To też miejsce, do którego można dojechać wózkami.

Trasa spacerowa w Skalnym Mieście

Trasa spacerowa w Skalnym Mieście

Wąskie przejście

Wąskie przejścia

Monumentalne skały

Monumentalna skały

Trasa spacerowa w Skalnym Mieście

Trasa spacerowa w Skalnym Mieście

Duży Wodospad i plenery z Opowieści z Narnii

Na tym fragmencie trasy zobaczycie żółte szlaki, które prowadzą do sąsiedniego skalnego miasta, czyli Teplickich Skał. Podążając za żółtymi znakami, dotrzemy do schodów, na które warto się wspiąć, by dotrzeć do Dużego Wodospadu, który skrywa się na końcu skalnego tunelu, a woda opada tutaj ze stawu, który znajduje się powyżej. Mimo że wodospad ma ledwie 16 metrów wysokości, to robi naprawdę duże wrażenie. Tuż obok Dużego Wodospadu znajduje się popiersie Johanna Wolfganga Goethego, który odwiedził Adrspach w roku 1790. Jako ciekawostkę warto także dodać, że to właśnie tutaj kręcono niektóre sceny do filmu „Opowieści z Narnii”.

Jeśli nadal mało wam wędrówek, to warto wrócić przez Teplickie Skały, jest tam równie pięknie i nieco mniej turystów. Traficie tam na wiele skalnych labiryntów, bajkowe bramy, ale także nieco więcej wody i mostków, które robią niesamowity klimat.

Teplickie Skały to na pewno materiał na osobny wpis!

Wycieczka organizowana do Skalnego Miasta w Czechach

Jeśli przyjechaliście w Karkonosze na urlop, nie chcecie wsiadać do auta i jechać na wycieczkę w sposób niezorganizowany to mamy także dla Was małą podpowiedź. Możecie wybrać się na wyprawę już przygotowaną, przez biuro turystyczne: https://www.btsudety.com.pl/wycieczka,skalne-miasto,45.html – pod linkiem znajdziecie wiele szczegółów dotyczących wyprawy i całej organizacji. Jest to wycieczka z przewodnikiem, czeka zatem na Was wiele ciekawych historii, które pozwolą Wam jeszcze lepiej poznać to bajkowe miejsce.

 

 

 

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »