Zwiedzamy Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne KPN w Pałacu Sobieszów

Zanurz się w fascynującej historii pałacu Sobieszów, wzniesionego w XVIII wieku na polecenie rodziny Schaffgotschów. Przygotuj się na podróż przez wieki, począwszy od pożaru, który zniszczył zamek Chojnik w 1675 roku, aż do przekształcenia pałacu w nowoczesne centrum edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Ekspozycje, „Klimatyczne Karkonosze” i „Pałac Sobieszów”, oferują unikalne spojrzenie na historię i przyrodę regionu. Ta podróż przez czas to atrakcja, której nie można przegapić.

Przemiany Pałacu Sobieszów: Od rezydencji szlacheckiej do nowoczesnego Centrum Edukacyjnego

W XVIII wieku, na polecenie rodziny Schaffgotschów, szczególnie Antona von Schaffgotscha, powstał urokliwy pałac, którego budowę datuje się na lata 1705-1712. Eliasz Scholz był architektem odpowiedzialnym za ten projekt. Inspiracją do wzniesienia rezydencji w Sobieszowie był pożar, który zniszczył w 1675 roku ówczesne siedlisko Schaffgotschów – Zamek Chojnik.

Mimo to, Schaffgotschowie nie zatrzymali się w Sobieszowie na długo, bo już pod koniec XVII wieku przenieśli się do renesansowego pałacu w Cieplicach, pozostawiając pałac sobieszowski jako letnią posiadłość, a następnie przekazując go w ręce zarządcy majątku i sądu ziemskiego. Pałac początkowo przybrał postać trzykondygnacyjnej, barokowej rezydencji o prostokątnym kształcie, z dachem czterospadowym. Wokół budynku rozciągał się rozległy dziedziniec i zespoły zabudowań folwarcznych, które pochodzą z XVIII i XIX wieku.

Po 1945 roku przeprowadzono pewne modyfikacje we wnętrzach. Pałac, który niegdyś należał do szlacheckiego rodu, był siedzibą Zespołu Szkół Rolniczych do 2012 roku. Następnie, w 2013 roku, budynek został przekazany Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu, który raptem kilka dni temu (28 kwietnia 2023) otworzył właśnie tutaj, w miejscu z taką historią, nowoczesne centrum edukacyjne.

Pałac Sobieszów

Pałac Sobieszów

Wejście na ekspozycje

Wejście na ekspozycje

Pałac Sobieszów – interaktywne odkrywanie przeszłości Karkonoszy i rodu Schaffgotschów

Do odwiedzenia są dwie ekspozycje. Jedna to „Klimatyczne Karkonosze”, czyli wędrówka przez historię geologiczną Karkonoszy oraz zjawiska przyrodnicze charakterystyczne dla tej części Sudetów, a druga „Pałac Sobieszów” opowiadają o historii Karkonoszy począwszy od XVII wieku aż do czasów współczesnych.

Interaktywne wystawy robią wrażenie

Interaktywne wystawy robią wrażenie

My wybraliśmy się tutaj z okazji Nocy Muzeów, musimy przyznać, że samo centrum oraz wystawy robią ogromne wrażenie. „Klimatyczne Karkonosze” oraz „Pałac Sobieszów” to wystawy gdzie naprawdę dużo się dzieje, kierunek zwiedzania jest jeden, ale to w jaki sposób będziecie poznawać nowe informacje oraz doświadczać tych wszystkich nowoczesnych rzeczy jest w pełni indywidualny. Wystaw jest naprawdę dużo, tak samo jak informacji – które przedstawione są w łatwy do przyswojenia sposób. Wizyta w nowym centrum Karkonoskiego Parku Narodowego to idealne dopełnienie wędrówek po Karkonoszach.

Przyrodnicze ekspozycje

Przyrodnicze ekspozycje

Pod mikroskopem

Pod mikroskopem

Fauna Karkonoszy

Fauna Karkonoszy

Przyroda Karkonoszy

Przyroda Karkonoszy

Podglądamy ptaki zamieszkujące Karkonosze

Podglądamy ptaki zamieszkujące Karkonosze

Nam do gustu bardziej przypadła część historyczna, czyli „Pałac Sobieszów” – historia Karkonoszy oraz miejsca, w którym mieszkamy robi naprawdę ogromne wrażenie. Możemy zobaczyć jak wyglądał Chojnik na początku swojego istnienia, obejrzeć stare pocztówki z Karkonoszy czy prześledzić świetnie pokazane drzewo genealogiczne rodu Schaffgotschów. Mimo, że jest to część historyczna, a to niekiedy kojarzy się z nudnym spacerem to gwarantujemy Wam, że tutaj będziecie zaciekawieni tym co na Was czeka. Większość rzeczy można dotknąć wywołując jakąś reakcję, jest to wystawa interaktywna w której po prostu się uczestniczy – nie jest to typowe zwiedzanie muzeum.

Jedna z ekspozycji w Pałacu Sobieszów

Jedna z ekspozycji w Pałacu Sobieszów

Gdzie kupić i ile za bilety? Pełny cennik.

Bilety do tego wspaniałego centrum najlepiej kupić nieco wcześniej online, można wtedy zarezerwować sobie miejsce na konkretną godzinę. Dobra widomość jest taka, że  dzieci do lat 3 wchodzą do Centrum bezpłatnie.

A jak przedstawiają się ceny biletów? Cennik w 2023 roku kształtuje się na następującym poziomie:

Wystawa „Klimatyczne Karkonosze” (2 godziny zwiedzania):

  • Bilet normalny: 35 zł
  • Bilet ulgowy: 25 zł (dla uczniów, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych i żołnierzy służby czynnej – pamiętajcie o okazaniu dokumentów!)
  • Bilet rodzinny (do 5 osób): 85 zł
  • Grupy zorganizowane (15-35 osób): od 15 zł/os. dla biletów ulgowych do 25 zł/os. dla biletów normalnych.

Wystawa „Pałac Sobieszów” ( 1 godzina zwiedzania – ceny biletów są trochę niższe):

  • Bilet normalny: 25 zł
  • Bilet ulgowy: 18 zł
  • Bilet rodzinny: 60 zł
  • Grupy zorganizowane (15-35 osób): od 10 zł/os. dla biletów ulgowych do 18 zł/os. dla biletów normalnych.

Pamiętajcie, że Centrum Edukacyjne jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 17:00. Wstęp na ekspozycje odbywa się co 30 minut od 9:00 do 16:00.

Jeśli wolicie kupić bilety z wyprzedzeniem – online,  zrobicie to pod tym linkiem: https://kpnmab.pl/bilety-page

blank

Gdzie smacznie zjeść w okolicy?

Poszukujecie miejsca, gdzie smacznie zjeść w okolicach Jeleniej Góry po wizycie w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym KPN? Wpadnijcie do restauracji Sowiduch w Karpaczu. Ta niezwykła restauracja wyróżnia się niepowtarzalnym klimatem, który przeniesie Was w okres staropolski, dzięki użyciu drewna i kamienia w wystroju. Ale to nie wystrój jest najważniejszy – to kuchnia. Tradycyjna, staropolska kuchnia z regionalnymi akcentami, gdzie kucharze niczym artyści tworzą współczesne aranżacje tradycyjnych dań.

Dominują potrawy trzymające się konwencjonalnej, staropolskiej kuchni, przygotowywane według tradycyjnych przepisów. Jeżeli macie ochotę na prawdziwą kwaśnicę pasterską, placka pasterskiego lub golonkę w piwie, nie znajdziecie lepszego miejsca. Zerknijcie sami na menu.

A dla rodzin z dziećmi? Sowiduch to idealne miejsce. Wyjątkowo rodzinna atmosfera, obszerne stoły, przy których może zasiąść nawet najliczniejsza rodzina, i przestronne wnętrza, które zapewniają poczucie komfortu dla wszystkich gości, sprawiają, że to miejsce jest idealne dla rodzin. A dla najmłodszych przygotowano przytulny kącik zabaw, w którym mogą beztrosko bawić się pod czujnym okiem obsługi. Znajdą tam gry, książeczki i zabawki edukacyjne.

Samochodem z Pałacu Sobieszów dojedziemy do restauracji i browaru Sowiduch w niecałe 25 minut.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »