Zwiedzamy Cieplice – najstarsze uzdrowisko w Polsce

Cieplice to wyjątkowe miejsce na mapie Polski.  To najstarsze polskie uzdrowisko, liczące sobie ponad 700 lat historii. Od 1976 roku jest ono częścią Jeleniej Góry, ale jego historia sięga XIII wieku. Dziś cieszy się ono sławą dzięki swoim leczniczym właściwościom – termalnym źródłom, których temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Odwiedzający Cieplice mogą korzystać z licznych zabiegów, które pomagają uzyskać zdrowie i dobre samopoczucie. Co warto jeszcze zobaczyć w Cieplicach? 

Cieplice – najstarsze uzdrowisko w Polsce.

Cieplice (niegdyś Cieplice- Zdrój) to uzdrowiskowa część Jeleniej Góry, która do 1976 funkcjonowała jako samodzielne miasto. Cieplice kojarzone są głównie z kuracjuszami, którzy przyjeżdżają tutaj korzystać z miejscowych wód termalnych. Z powstaniem ciepli związana jest interesująca legenda. Mówi ona, że około roku 1175 książę Bolesław Wysoki udał się na polowanie, pędził za jeleniem, który zraniony strzałą wskoczył do gorących źródeł, które uleczyły ranne zwierzę. A w miejscu tego wydarzenia książę postanowił wybudować dworek myśliwski.

Przybywały tutaj na kuracje bardzo znane osoby. Z całym swoim dworem bawiła tutaj w 1687 roku królowa Marysieńka Sobieska, a prawie 100 lat później gościł w kurorcie Johann Wolfgang Goethe. Historia Cieplic oraz całego tutejszego regionu powiązana jest z rodziną Schaffgotschów, do której Cieplice należały od połowy XIV wieku do 1945 roku i to właśnie oni rozpoczęli na tym terenie działalność leczniczą.

Atrakcje Cieplic — co zwiedzić i zobaczyć?

Podczas pobytu w Cieplicach warto zobaczyć co najmniej kilka ciekawych miejsc.

Ewangelicki Kościół Zbawiciela

Auto można zaparkować w pobliżu Ewangelickiego Kościoła Zbawiciela. Kościół ten został wybudowany przez ewangelików w latach 1774 – 1777, budowniczymi byli mistrz murarski Demus z Jeleniej Góry oraz Baltazar Essmert z Lubomierza. Mówi się, że ta świątynia ewangelicka jest jednym z najciekawszych przykładów architektonicznych na Śląsku. W roku 1790 kościół otrzymał ołtarz, nad którym cztery lata później umieszczono organy.

Pałac Schaffgotschów

Ruszamy w drogę — kierujemy się w stronę Placu Piastowskiego, po minięciu kościoła po jakiś 150 metrach po lewej stronie zobaczymy Pałac Schaffgotschów, gdzie obecnie znajduje się Politechnika Wrocławska. Ten piękny budynek postawił Johann Nepomucen Schaffgotsch, budowa trwała niemal 25 lat od 1784 do 1809 roku. Wnętrza, które były przebudowywane, zachowały wiele oryginalnych dekoracji, dwukondygnacyjna sala balowa (w której obecnie znajduje się aula) zaprojektowana została przez mistrza Kurza z Kowar. Jej ściany i sufit bogato ozdobiono sztukaterią. Ściany zdobią medaliony przedstawiające personifikacje antycznych bogini. Sekretariat politechniki znajduje się w dawnym gabinecie Schaffgotschów.

Plac Piastowski a po lewej Pałac Schaffgotschów

Plac Piastowski a po lewej Pałac Schaffgotschów

Dzwonnica

Dzwonnica (czerwony budynek)

Plac Piastowski i Kościół Ewangelicki

Plac Piastowski i Kościół Ewangelicki

Tężnia Cieplice

W niedalekiej odległości od Pałacu Schoaffgotschów na trakcie spacerowym, nazywanym często bulwarem nad rzeką Kamienną znajduje się Tężnia Cieplice. Jest oświetlenie, są ławeczki, a także rzeczona tężnia solankowa – świetna atrakcja dla kuracjuszy, ale także turystów. Solanka sączy się po ścianach, a pod wpływem słońca, wiatru i odpowiedniej temperatury paruje, dzięki czemu wokół całego miejsca tworzy się bogaty w jod mikroklimat. Tężnie działają jako naturalny inhalator.

Tężnia Cieplice

Tężnia Cieplice

Tężnia w Cieplicach

Tężnia w Cieplicach

Zespół pocysterski i barokowa kolumna

Spacerując dalej po Cieplicach warto zobaczyć także zespół pocysterski, który stanowi kilka budowli związanych z założeniem Cieplic w XIII wieku i przybyciem tutaj zakonu cystersów w 1403 roku. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na barokową kolumnę Trójcy Świętej, którą ufundował hrabia Johan Anton Schaffgotsch w roku 1724, na zlecenie tego samego hrabiego powstała także kolumna Św. Floriana. Kolumna miała wyrażać wdzięczność za uratowanie rodowej siedziby oraz chronić przed pożarem, który kilkanaście lat wcześniej strawił centrum Cieplic. Kolumna w 1932 roku została przeniesiona na teren kościoła Św. Jana Chrzciciela.

Zespół pocysterski w Cieplicach

Zespół pocysterski w Cieplicach

Źródło Wody Marysieńka

Źródło Wody Marysieńka

Źródło Wody Marysieńka

Źródło Wody Marysieńka

Źródło Wody Marysieńka

Źródło Wody Marysieńka

Park Zdrojowy

Na końcu naszej wędrówki warto odwiedzić dwa piękne parki – Park Norweski oraz Park Zdrojowy. Szczególnie pięknie jest tam wiosną oraz jesienią, gdy robi się kolorowo. Park Zdrojowy jest ściśle związany z Pałacem Schaffgotschów i do niego przylega. Pierwsze wzmianki o tym parku pochodzą z roku 1748, w wielu źródłach przeczytać można, że wywodzi się z ogrodu warzywnego, jaki powstał tuż przy pałacu. Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się kilka ciekawych obiektów, takich jak zabytkowy Pawilon Edward, gdzie obecnie odbywają się bardzo często potańcówki dla seniorów, Zdrojowy Teatr Animacji wraz z galerią oraz muszlą koncertową, która znajduje się tuż obok i gdzie organizowane są latem koncerty plenerowe. W latach 2010-2012 park został zrewitalizowany, rewitalizacja miała na celu powrócić do charakteru angielskiego ogrodu, jaki funkcjonował tutaj w XIX wieku. Ze ścieżek usunięto asfalt, a cały park obsadzono licznymi roślinami. Wybudowano także 3 fontanny, dzięki wszystkim zabiegom park odzyskał swój blask.

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy - Pawilon Edward

Park Zdrojowy – Pawilon Edward

Zdrojowy Teatr Animacji

Zdrojowy Teatr Animacji

Park Norweski

Z Parkiem Zdrojowym sąsiaduje Park Norweski, powstał dopiero na początku XX wieku. Założył go właściciel fabryki maszyn papierniczych Eugen Fullner, dzięki czemu zielona przestrzeń oddzielała zakład produkcji od osiedla domów pracowników. Obecna nazwa związana jest ściśle z pawilonem, który został wybudowany na wzór pewnej restauracji w Oslo. Ozdobą tego parku jest na pewno staw z pięknym kamiennym mostkiem. Na brzegu stawu po ostatniej rewitalizacji wybudowana została biała altanka, która dodaje miejscu dodatkowego klimatu. Tuż obok parku znajdują się wały, warto tam podejść, rozciąga się stamtąd bajkowy widok na Karkonosze oraz część Gór Izerskich. Bez problemu dostrzec można Zamek Chojnik, który znajduje się jak na wyciągnięcie ręki.

Park Norweski

Park Norweski – altana

Park Norweski

Park Norweski

Park Norweski

Park Norweski

Aleja Dębowo-Klonowa

Jeżeli pójdziemy kawałek dalej, w stronę Domu Dziecka „Dąbrówka”, dotrzemy do pomnika przyrody, którą w tym wypadku jest Aleja Dębowo-Klonowa , po obu stronach alei rośnie łącznie 128 drzew. Zasadzono je na początku XX wieku. Mimo że nie wszystkie osiągnęły rozmiar pomnikowy, to jednak wszystkie zostały objęte ochroną. Będąc w Cieplicach koniecznie odwiedźcie to miejsce. Szczególnie rano jest tutaj bajkowo! Jeśli przy końcu alejki odbilibyśmy w lewo to dotrzemy do Podgórzyna, idąc natomiast cały czas w prawo przez mostek i pola dotrzemy na wały i na drugą stronę parku. Można więc zrobić sobie spacer bez konieczności wracania taką samą drogą.

Aleja dębowo-lipowa

Aleja dębowo-lipowa

Spacer po Cieplicach jest idealny dla każdego, nie ma także problemu, aby przemieszać się z wózkiem.

Gdzie smacznie zjeść po wizycie w Cieplicach?

Po wycieczce do Cieplic nadszedł czas, aby zjeść smaczny obiad! Jeśli jesteście fanami tradycyjnej kuchni staropolskiej, to restauracja Sowiduch w Karpaczu jest idealnym miejscem dla was. Menu zawiera świeże, regionalne dania, które zadziwią was lokalnymi  smakami. Oprócz dań staropolskich, znajdziecie także wyśmienite dania bardziej współczesne, które z pewnością przypadną wam do gustu. Jest to więc wspaniała okazja, aby spróbować najlepszych potraw z tego regionu. 

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »