Karkonosze – ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Karkonosze to niezwykłe pod każdym względem pasmo górskie, które przyciąga swoją urodą ogrom turystów. Krążą oni po szlakach niezależnie od panującej aury. Ciekawe miejsca w Karkonoszach to spora dawka atrakcji, która sprawia, że tutaj nikt się nie nudzi. Znajdzie się tu coś bowiem i dla amatorów sportów, piechurów i tych, którzy wolą spokojnie odkrywać uroki krajobrazu. Zobacz, co warto odwiedzić, będąc w Karkonoszach.

 

Gdzie są Karkonosze? 

Karkonosze, które są częścią Sudetów, to pasmo górskie położone na południowym zachodzie Polski, na granicy polsko-czeskiej. Polska część Karkonoszy graniczy od północy z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Kotliną Kamiennogórską, a od zachodu z górami Izerskimi. Jeśli zastanawiasz się, gdzie leżą Karkonosze, wystarczy zerknąć na dolny lewy róg mapy, a odnajdziesz je z łatwością. Warto tu przybyć o każdej porze roku, choć niewątpliwie najciekawiej wygląda zima w Karkonoszach.

blank

Karkonosze – co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca w Karkonoszach 

Choć w przeważającej większości Karkonosze to górskie szczyty, takie jak Śnieżka, to jest tutaj sporo interesujących rzeczy. To m.in. szata roślinna, malownicze strumienie i wodospady, kotły polodowcowe, minerały i skamieliny, a także skałki, na które można się wspinać. Karkonosze są bardzo przyjazne turystom, dlatego nie brakuje tu urokliwych schronisk, ulokowanych w klimatycznych zakątkach. Na szczególną uwagę zasługuje schronisko Samotnia w Karkonoszach, do którego prowadzą najważniejsze szlaki. Jeśli interesuje Cię, co warto zwiedzić w Karkonoszach, podpowiadamy.

blank

Karkonosze schronisko Samotnia 

Schronisko Samotnia w Karkonoszach to bez wątpienia najpopularniejsze tego typu miejsce w okolicy. Zawdzięcza to niezwykłemu położeniu w Kotle Małego Stawu, tuż nad brzegiem jeziora. To także jedno z najstarszych miejsc tego typu w Karkonoszach. Latem to jedno z ulubionych miejsc wszystkich turystów. 

Karkonosze zimą, gdy śnieg i lód pokrywają ściany kotła, przyciągają miłośników zimowych spacerów i zapierających dech widoków. Schronisko Samotnia w Karkonoszach przyjmuje każdego, kto potrzebuje chwili wytchnienia. A zaledwie kilka minut drogi stąd znajduje się najstarsze i drugie co do wielkości schroniska w Karkonoszach – Strzecha Akademicka. 

blank

Dziki Wodospad Karkonosze 

To atrakcja dla osób, które nie lubią lub nie mogą dużo chodzić, a chcą odwiedzić Karkonosze. Dziki Wodospad znajduje się praktycznie przy głównej ulicy miasta. Wystarczy zaparkować auto na jednym z licznych parkingów i przespacerować się kawałek. Kaskadę odnajdziesz w urokliwym zakątku, tuż przy dolnej stacji wyciągu na Kopę. Dziki Wodospad to też okazja dla tych odwiedzających Karkonosze, którzy zwiedzają je z wózkiem. Powstał on na skutek wybudowania zapory, która miała okiełznać nieobliczalną górską rzekę Łomnicę. Sama zapora nie jest spektakularnie wielka, jednak duży spadek wody oraz ogromne ilości wodą sprawiają, że miejsce to wygląda bardzo okazale. I szczególnie latem przyciąga tłumy turystów, którzy spragnieni są ochłody. 

blank

Polana Karkonosze 

Miejsce, w którym kiedyś stało schronisko Bronka Czecha, teraz nosi potoczną nazwę Polana. Każdy odwiedzający Karkonosze trafi tutaj, jeśli zdecyduje się iść do Samotni lub na skały Pielgrzymy. To tutaj, na rozstaju dróg, przygotowano miejsce do odpoczynku. Tutaj też jest granica Karkonoskiego Parku Narodowego. Będąc na wysokości 1100 m n.p.m. jesteś na dobrej drodze, by dotrzeć na Śnieżkę. Karkonosze bowiem to przede wszystkim lekko strome zbocza, które łączą się tam, gdzie góruje królowa. 

blank

Śnieżka w Karkonoszach 

Każdy, kto po raz pierwszy odwiedza te góry, musi koniecznie wybrać się na najwyższy ich szczyt. Śnieżka w Karkonoszach to niesamowita atrakcja turystyczna. Nie jest zbyt wysoka i naprawdę łatwo się na nią dostać. Szczególnie latem stanowi cel dla całych rodzin, które pragną poznać trochę lepiej Karkonosze. Wszystkie ciekawe miejsca możesz bowiem odkryć idąc na szczyt, co czyni taką wyprawę jeszcze bardziej pasjonującą. Po drodze możesz odpoczywać, zatrzymując się tak często, jak to konieczne. 

blank

Karpacz – jedzenie w regionalnym stylu 

Gdy znasz już Karkonosze i wiesz, co zobaczyć, warto też odkryć miejsca innego typu. Każdy turysta musi przecież coś jeść. Istotne jest też to, aby strawa była równie pasjonująca co widoki. Pyszne obiady w Karpaczu zapewni Ci restauracja Sowiduch. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kuchnia staropolska przygotowywana jest tutaj z naturalnych składników, pozyskiwanych lokalnie. To sprawia, że Karpacz ma do zaoferowania jedzenie godne najwyższych szczytów. Ta restauracja to dla odwiedzających Karpacz okazja, by oprócz jedzenia i smacznego piwa, odkryć historię regionu. Ale o tym, jak to możliwe, najlepiej przekonasz się na miejscu. Teraz gdy już wiesz, z czego słyną Karkonosze i co warto zobaczyć, koniecznie zaplanuj wypad w te strony. 

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »