Kopalnia uranu Podgórze w Kowarach – historia, zwiedzanie i cennik biletów

Zwiedzanie Kopalni Podgórze to świetna rozrywka dla całych rodzin, niezależnie od pory roku i warunków panujących na dworze. Jest to dobrze spędzony czas na odkrywanie zakamarków dawnej kopalni uranu, ale także historii Kowar i okolic. Dlaczego warto wstąpić do Kopalni Podgórze w Kowarach? 

Tajemnice kopalni uranu w Kowarach

Jeszcze nie tak dawno miejsce to było okryte tajemnicą. Mowa o kopalni uranu w Kowarach. Górnicy, schodząc pod ziemię, podpisywali stosowne dokumenty o zachowaniu dyskrecji, co do swojej pracy i materiału, który wydobywają. Ruda uranowa wywożona była w głąb Rosji, w laboratoriach uran wzbogacano i konstruowano pierwsze bomby atomowe.

Kopalnia Podgórze w Kowarach to jedyna kopalnia w tym mieście, która powstała po II wojnie światowej. Dokładnie w roku 1950 roku w górnej części Jedlicy odkryto anomalię radonową. Kilka miesięcy później rozpoczęto drążenie sztolni nr 16. We wrześniu w tym samym roku złoże było już eksploatowane. Kopalnia funkcjonowała w latach 1950-1958, przez te wszystkie lata wydobyto 196,2 tony rudy uranowej, jak podają źródła o zawartości 0,25% uranu w tonie.

Sprzęty służące do porozumiewania się w kopalni Podgórze

Sprzęty służące do porozumiewania się w Kopalni Podgórze

Stare wagony kolejki wąskotorowej w kopalni Podgórze

Stare wagony kolejki wąskotorowej w Kopalni Podgórze

Stare radzieckie mapy

Stare radzieckie mapy

 

Prace badawcze w latach 70. Inhalatorium w Kopalni Podgórze

W czasach pracy kopalni złoża udostępniano sztolniami 17, 18, 19 oraz 19a – do transportu używano kolejki wąskotorowej. Kopalnia Podgórze zlikwidowana została w 1958 roku z powodu wyeksploatowania zasobów rudy, wyrobiska aż do sztolni 19a (którą obecnie się zwiedza) zostały zalane wodą.

Prawie 10 lat później wykonano prace badawcze mające na celu zbadanie koncentracji radonu w powietrzu kopalnianym oraz jego zmienność w zależności od ciśnienia, wentylacji czy temperatury. Koncentracja radonu w badaniach była na tyle ciekawa, że w latach 1970-1976 kontynuowano prace związane z budową inhalatorium, które otworzono 1974 roku, należało do P.P. Uzdrowiska Cieplice. W roku 1989 roku inhalatorium rozpoczęło przyjmowanie kuracjuszy. Rok później z powodu braku środków finansowych Uzdrowisko zakończyło działanie, przez ten rok udało się przyjąć około 3600 kuracjuszy, którzy zostali poddani 10-godzinnym sesjom terapii radonowej. Co ciekawe – nadzór nad inhalatorium miała Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Zwiedzanie kopalni Podgórze - pozostałości po inhalatorium radonowym

Pozostałości po inhalatorium radonowym w Kopalni Podgórze

 

Zwiedzanie Kopalni Podgórze: trasy i cennik

Obecnie Kopalnia Podgórze to jedna atrakcji  górniczych tego regionu  –   Sztolni w Kowarach.  Dla turystów dostępna jest sztolnia 19a –  idealna atrakcja dla młodszych, ale także starszych, każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Trasa turystyczna w Kopalni Podgórze

Dostępna jest trasa turystyczna, która ma około 1600 metrów, a zwiedzanie trwa blisko 90 minut. Podczas wyprawy zobaczymy stare narzędzia górnicze, urządzenia, które służyły do porozumiewania się z górnikami, czy stare jeszcze radzieckie mapy. W sztolni panuje stała temperatura około 8 stopni, a wilgotność powietrza wynosi około 97%. Co ciekawe, w kopalni znajduje się stary zalany szyb górniczy, który ma głębokość 242 metrów. Jest to jedno z najgłębszych miejsc do tak zwanego nurkowania „overhead” w Polsce.
Szyb jest miejscem, gdzie nurkowie podejmują wyzwania jak najgłębszego zanurkowania. Pierwszy rekord należał do Michała Rachwalskiego, który w 2015 roku zanurkował na głębokość 157 metrów. W roku 2018 Arek Waligóra zanurkował na głębokość 176 metrów!  Zdjęcia z prób nurków można obejrzeć w połowie wycieczki, kadry robią naprawdę ogromne wrażenie. Co ciekawe, zalane korytarze były niedostępne prawie 50 lat!

Trasa nurkowania jest oczywiście udostępniana, trzeba jednak mieć odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie nurków jaskiniowych. Trasa to ponad 20 km zalanych wyrobisk.

Bilet do kopalni Podgórze

Bilet-przepustka do zwiedzania Kopalni Podgórze w Kowarach.

Kopalnia Podgórze

Kopalnia Podgórze

Jedlickie Kaskady przed wejściem do kopalni Podgórze

Jedlickie Kaskady przed wejściem do Kopalni Podgórze

Wejście do kopalni Podgórze

Wejście do Kopalni Podgórze w Kowarach.

Święta Barbara - patronka górników

Święta Barbara – patronka górników

Wnętrze kopalni Podgórze w Kowarach

Wnętrze Kopalni Podgórze w Kowarach

Trasa ekstremalna w Kopalni Podgórze

W Kopalni Podgórze jest także trasa ekstremalna, wycieczka odbywa się wtedy w sztolni 19. Turyści dostają dodatkowo wodery oraz kaski z lampami górniczymi. Trasa jest nieco dłuższa, podobnie jak czas przeznaczony na przejście całej trasy. Zwiedzanie trwa prawie 3 godziny, a do przejścia mamy około 3 kilometrów.

Ceny biletów w Kopalni Podgórze

Zwiedzanie Kopalni Podgórze w Kowarach to nie tylko przygoda i rozrywka, ale także szansa na poznanie historii Kowar i okolic oraz odkrycie tajemnic skrywanych w głębinach ziemi przez lata. 

Kopalnia Podgórze w Kowarach oferuje różne ceny wejściówek w zależności od rodzaju biletu.

  • Bilet normalny kosztuje 40,00 zł, a bilet ulgowy 33,00 zł. Ulgowy przysługuje emerytom, rencistom, uczniom oraz studentom do 26 roku życia po okazaniu legitymacji. Bilet grupowy jest tańszy i kosztuje 29,00 zł.
  • Dla rodzin z dziećmi dostępne są bilety rodzinne – 2+2 lub 2+3. Bilet rodzinny 2+2 kosztuje 130,00 zł i obejmuje dwie osoby dorosłe oraz dwoje dzieci do 16 roku życia. Bilet rodzinny 2+3 kosztuje 150,00 zł i obejmuje dwie osoby dorosłe oraz troje dzieci do 16 roku życia. Dzieci do lat 6 wstęp jest bezpłatny.
  • Kopalnia oferuje również trasę ekstremalną za cenę 200,00 zł oraz poszukiwanie skarbu dla dorosłych za 50,00 zł, a dla dzieci za 45,00 zł.

Więcej informacji na stronie Kopalni Podgórze.

 

Pamiątki w kopalni Podgórze

Pamiątki w kopalni Podgórze

Gdzie smacznie zjeść w okolicy Kowar?

Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz zjeść smacznie i zasmakować lokalnych specjałów, wybierz się do Restauracji Sowiduch w Karpaczu. Tu spróbujesz nie tylko tradycyjnych dań staropolskich, ale także potraw kuchni regionalnej. To wyjątkowe miejsce oferuje wyśmienite dania, w oparciu o tradycyjne przepisy, wzbogacone o smaki współczesne. Znajdziesz tu apetyczną Kwaśnicę pasterską czy Pstrąg w papilotach tworzone zgodnie z lokalnymi tradycjami.  Daniem, któremu warto poświęcić uwagę, jest Czeski smażony ser. Serwowany w sposób wyjątkowo bogaty –  z żurawiną, w towarzystwie frytek stekowych, z dwoma sosami i zestawem sałatek. Smak tej potrawy przejdzie twoje najśmielsze oczekiwania! Do tego wszystkiego, Restauracja Sowiduch oferuje swoim gościom wyjątkowe piwa, warzone w oparciu o własne receptury.

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »