Zwiedzamy Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie (dzielnicy Jeleniej Góry) – dom rodzinny niemieckiego pisarza, noblisty Gerharta Hauptmanna. Urocze, klimatyczne miejsce, dzięki któremu przenosimy się w czasy przedwojennego Dolnego Śląska. Sprawdź, dlaczego warto je odwiedzić.

Dom noblisty Gerharta Hauptmanna

Gerhart Hauptmann to postać znana i kojarzona z Karkonoszami. Był to dramaturg, powieściopisarz, a przede wszystkim laureat literackiej nagrody Nobla z roku 1912 roku. Warto podkreślić, że jego brat Carl także był znakomitym pisarzem. Gerhart Hauptmann w Karkonosze zawitał w roku 1891, dokładnie do Szklarskiej Poręby (dawniej Schreiberhau), 10 lat później zamieszkał w Jagniątkowie (dawniej Agnetendorf), gdzie miał swój dom – obecnie znajduje się tutaj Muzeum Miejskie.

Gerard Hauptmann

Gerard Hauptmann – wizerunek. Eksponat w muzeum.

Gerhart Hauptmann wiele podróżował, do Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, często przebywał we wsi Kloster ma Wyspie Hiddensee, podróże miały niewątpliwie wpływ na jego twórczość. Po śmierci noblisty w roku 1946 na Dolny Śląsk zorganizowano specjalny transport „Hauptmann Transport”, który przewiózł ciało zmarłego do Berlina. Cały dobytek Hauptmanna został zabezpieczony. Noblistę pochowano we wsi Kloster. Wspominając o twórczości tego znakomitego twórcy, nie sposób nie wspomnieć o profesorze Stanisławie Lorentzu, który miał niewątpliwie duży wpływ na to, że w tak trudnych czasach dla nie tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski udało się uratować cały dobytek noblisty oraz wiele innych dzieł sztuk, które są ważne dla historii naszego regionu.
Stanisław Lorentz w latach 1935-1982 był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, był także kierownikiem działu kultury i sztuki Departamentu Oświaty i Kultury Biura Delegata Rządu na Kraj. Profesor Lorentz był szczególnie zaangażowany w odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie.

Dom Gerharta Hauptmanna z zewnętrz

Dom Gerharta Hauptmanna – obecnie Muzeum Miejskie

Dom Gerharta Hauptmanna - obecnie Muzeum Miejskie

Dom Gerharta Hauptmanna – wejście do muzeum

Dom Gerharta Hauptmanna - schody

Dom Gerharta Hauptmanna – schody

W roku 1945 profesor Lorentz zabezpieczał w Przesiece (dawna wioska Hein), miejscowości tuż obok Jagniątkowa, odnalezione trzy obrazy Jana Matejki. Po południu tego samego dnia Lorentz spotkał się z Gerhartem Hauptmannem, któremu wręczył list żelazny gwarantujący zwolnienie domu z rekwizycji i pełną opiekę nad domownikami. Ów żelazny list uchronił niewątpliwie Dom Hauptmanna, a dzisiejsze Muzeum Miejskie przed dewastacją. Dzięki profesorowi Lorentzowi do dziś możemy podziwiać dzieła i pamiątki znajdujące się w Jagniątkowie. Są to głównie pamiątki związane z życiem noblisty, sprzęty, listy oraz sprzęty, których używał do swojej pracy.

Dom zbudowany został w roku 1901 według projektów berlińskiego architekta Hansa Grisebacha. Co ciekawe po II wojnie światowej aż do roku 1997 w budynku mieścił się Ośrodek Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”. Tuż po roku 1989, dzięki staraniom ówczesnego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego oraz Kanclerza Niemiec Helmuta Kohla postanowiono, aby Dom Gerharta Hauptmanna służył jako muzeum poświęcone twórcy, który wiele lat w nim mieszkał. Dzięki wsparciu Rządu Federalnego RFN i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej budynek został poddany gruntownym zabiegom remontowym i restauracyjnym i ostatecznie zmienił swoje przeznaczenie zgodnie z wolą Kanclerza Niemiec oraz Premiera RP. Nastąpiło to oficjalnie w dniu 1 września 2001 roku. Podczas uroczystości z udziałem Premierów Polski i Saksonii otwarto Dom Gerharta Hauptmanna jako instytucję kultury Miasta Jelenia Góra.

Tablica informacyjna przed muzeum

Tablica informacyjna przed muzeum

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” – dlaczego warto je zobaczyć?

Obecnie muzeum udostępnia siedem sal muzealnych ściśle związanych z twórczością i pracą Gerharta Hauptmanna. Zwiedzający mogą zobaczyć między innymi gabinet pisarza, dawną bibliotekę, jadalnię czy salę kominkową. Bardzo duże wrażenie robi ozdobiony w całości polichromią, wykonaną w 1922 roku przez J.M.Avenariusa hol. Ze względu na malowidła i ich tematykę zwany „Halą Rajską”. Tuż obok muzeum znajduje się duży parking, gdzie można zostawić auto.

Wnętrza muzeum - Dom Hauptmanna

Wnętrza muzeum – Dom Hauptmanna

Wnętrza muzeum - Dom Hauptmanna

Odrestaurowane malowidła ścienne – Dom Hauptmanna

Ekspozycja Dom Hauptmanna

Ekspozycja w Domu Hauptmanna

Pamiątki rodzinne w muzeum

Pamiątki po nobliście w muzeum

Pamiątki po nobliście w muzeum

Pamiątki po nobliście w muzeum

Egzemplarz Promethidenlos. Eine Dichtung Gerarda Hauptmanna

Egzemplarz Promethidenlos. Eine Dichtung Gerharda Hauptmanna

Dom Gerharta Hauptmanna – cennik i godziny zwiedzania

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” można zwiedzać przez cały rok w każdym dniu tygodnia. W sezonie letnim muzeum otwarte jest od poniedziałku niedzieli w godzinach od 9:00 do 17:00, w sezonie zimowym (1 października do 30 kwietnia) otwarte jest godzinę krócej (9:00-16:00)

W cenie biletu po zwiedzaniu muzeum możemy również przespacerować się  po otaczającym willę parku.

  • bilet  normalny: 12,- zł/os. (przewodnicy, kierowcy, opiekunowie grup — bezpłatnie)
  • bilet  ulgowy:    6,- zł/os.  (dla młodzieży szkolnej, studentów, emerytów i rencistów)
  • bilet grupowy:  8,- zł/os. (dla grup od 10 os.)

Rodziny z dziećmi mogą liczyć na spore zniżki. Bilet rodzinny kosztuje  5,- zł/os. (dla dwóch osób dorosłych oraz max. dwóch osób małoletnich nieprzekraczających 16 – go roku życia)

Bezpłatny wstęp do muzeum mają mieszkańcy Jeleniej Góry.

Oprócz tego 1 sierpnia organizowany jest dzień otwarty Domu Gerharta Hauptmanna. W tym dniu wstęp na teren muzeum i parku jest dla wszystkich bezpłatny.

A może na szlak?

Dom Gerharta Hauptmanna to także świetne miejsce, z którego zacząć można swoją wędrówkę w wyższe partie Karkonoszy. Wiedzie stąd niebieski szlak, tak zwana „koralowa ścieżka”, która zaprowadzi nas na Czarną Przełęcz, a stamtąd już tylko rzut beretem na Śnieżne Kotły, które tak doskonale widoczne są z Jagniątkowa.

 

blank

Gdzie smacznie zjeść w okolicy?

Jeżeli po zwiedzaniu muzeum nieco zgłodniałeś i masz ochotę skosztować potraw kuchni karkonoskiej, wpadnij do Karpacza do restauracji Sowiduch. Ta restauracja i browar w Karpaczu oferuje wyśmienite regionalne jedzenie, które zaspokoi nawet najbardziej wybredne podniebienia. W menu znajdziecie tradycyjne potrawy jak kwaśnica pasterska, golonka pieczona w piwie, a dla wegetarian pyszny czeski ser czy risotto ze szparagami.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »