Najciekawsze punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Czy, żeby zobaczyć piękne widoki musimy iść wysoko w góry? Niekoniecznie!
Mamy dla Was ściągę i opis kilku ciekawych miejsc, skąd rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze i nie tylko! Gwarantujemy, że dojście na każdą z platform widokowych nie zajmie więcej niż 20 minut. Miejsca idealne na szybką wyprawę z cudownymi widokami. Osoby, które wolą jednak troszeczkę się zmęczyć, mogą wybrać opcję nieco dłuższego spaceru. Szczegóły znajdziecie poniżej!

 

1. Punkt widokowy – Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci – kojarzony chyba przez wszystkich, którzy kiedykolwiek mieli okazję odwiedzić Karkonosze, Góry Izerskie, a w szczególności Szklarską Porębę. Miejsce położone jest na trasie Szklarska Poręba – Świeradów, sam zakręt ma kąt niemalże 180 stopni. Zatem podróżując właśnie drogą wojewódzką nr 358, trzeba zachować szczególną ostrożność, już na mapach Google cały odcinek wygląda jak piękna serpentyna.

Sam zakręt powstał w latach 1935-1937, był miejscem strategicznym, poniżej zakrętu są nawet komory minerskie – aby w razie przemarszu armii wroga można było wszystko wysadzić i opóźnić marsz. Przed oraz za Zakrętem Śmierci, niegdyś nazywanym Dużym Zakrętem jest miejsce do pozostawienia auta.

Tuż nad drogą znajduje się świetny punkt widokowy, ujrzymy stamtąd panoramę Karkonoszy, bez problemu wypatrzyć można także Zamek Chojnik oraz najbardziej znane szczyty Rudaw Janowickich. Z tego miejsca dotrzemy także między innymi na Wysoki Kamień, do Schroniska zaprowadzi nas żółty szlak, wędrówka potrwa około 60 minut. Z parkingu za Zakrętem Śmierci dotrzemy także do kolejnego miejsca, skąd będziemy mieli piękny widok – chodzi o Zbójeckie Skały i w miarę nową platformę widokową, która tam powstała.

"Zakręt śmierci" - widok na góry

„Zakręt śmierci” – widok na góry

"Zakręt śmierci" - widok na góry

„Zakręt śmierci” – tablica informacyjna

"Zakręt śmierci" - platforma widokowa

„Zakręt śmierci” – platforma widokowa

"Zakręt śmierci" - platforma widokowa

To świetny punkt widokowy, z którego ujrzymy panoramę Karkonoszy,

2. Platforma widokowa na Zbójeckich Skałach

Zbójeckie Skały – na platformę widokową dotrzemy z Zakrętu Śmierci w około 20 minut, drugie miejsce skąd możemy wybrać się na wędrówkę to dworzec PKP Szklarska Poręba Dolna. Stąd jest nieco bliżej, bo niecały kilometr, bardziej jednak pod górę. Nie zmienia to jednak faktu, że z jednego miejsca oraz drugiego będziemy szli blisko 20 minut szybkim krokiem. Za Zakrętem Śmierci oraz przy dworcu znajdują się darmowe parkingi, gdzie bez problemu zostawimy auto.

Trasa na Zbójnickie Skały z Zakrętu Śmierci:

Trasa na Zbójnickie Skały z Dworca Szklarska Poręba Dolna:

Miejsce na przestrzeni lat zmieniało swoją nazwę: Rzeźnickie Skały, Zakątek Moltkego, Grunwald. Historia mówi, że początkowo był to teren typowo górniczy, wydobywano tutaj piryt, po drodze (idąc od Zakrętu Śmierci) można nawet zwiedzić dawną sztolnię. Po zakończeniu prac wydobywczych zwrócono uwagę, że rozciąga się stąd piękny widok – dlatego też powstała mała gospoda z miejscami noclegowymi, a tuż obok w roku 1896 stworzono pomnik, który miał uczcić pruskiego generała i marszałka Moltke. Obecnie z pomnika zostało tylko obramowanie i możemy je zobaczyć, gdy na wędrówkę wybierzemy się od dworca PKP Szklarska Poręba Dolna. Po II wojnie światowej schronisko zmieniło nazwę na „Grunwald”, niestety nie ma po nim żadnych pozostałości. Kilka lat temu przy Zbójeckich Skałach powstała platforma widokowa, dzięki czemu miejsce stało się na powrót punktem często odwiedzanych przez turystów. Rozciąga się stąd fenomenalny widok, jeśli ktoś nie kojarzy wszystkich szczytów, które możemy stąd zobaczyć, to może skorzystać z tablicy informacyjnej, która wskazuje nam wszystkie punkty, widoczne z tego niegdyś zapomnianego miejsca.

Zbójeckie Skały - wejście na platformę widokową

Zbójeckie Skały – wejście na platformę widokową

Zbójeckie Skały - platforma widokowa

Zbójeckie Skały – platforma widokowa

Zbójeckie Skały - platforma widokowa

Zbójeckie Skały – platforma widokowa

Zbójeckie Skały - platforma widokowa

Widok z punktu widokowego przy Zbójeckich Skałach

3. Białe Skały – punkt widokowy przy dworcu PKP w Szklarskiej Porębie

Odrestaurowany dworzec PKP w Szklarskiej Porębie (Poręba Górna)– miejsce powstało w 1902 roku, a rozbudowano go prawie 17 lat później, zyskując obecny kształt. Nieco ponad rok temu cały dworzec przeszedł modernizację, renowacji poddano elewacje wszystkich obiektów tworzących ten kompleks. Pięknie prezentuje się późnym wieczorem i nocą, dzięki świetlnej iluminacji. Ciekawostką jest to, że udało się odnaleźć i odrestaurować stary napis z dawną nazwą stacji. Dworzec w obecnej formie to idealne połączenie historii oraz nowoczesności. Olbrzymia metamorfoza dotyczy także otoczenia dworca i tego, co jest na zewnątrz. W ramach prac nowy charakter zyskał plac przed budynkiem, powstał bardzo modernistyczny i nowoczesny taras widokowy, z którego ujrzeć można panoramę nie tylko Szklarskiej Poręby, ale także Karkonoszy!
Jest tutaj sporo miejsc postojowych, dzięki czemu nie trzeba się martwić o to, gdzie zostawić auto. Jedyne nasze zmartwienie w tym wypadku to pogoda, która musi umożliwić dalekie obserwacje.

Widok z tarasu widokowego przy dworcu

Widok z tarasu widokowego przy dworcu

Widok z tarasu widokowego przy dworcu

Tablica na platformie widokowej przy dworcu

Tablica na platformie widokowej przy dworcu

Panorama Karkonoszy

4. Legendarny “Złoty Widok”

 Złoty Widok w Szklarskiej Porębie – na platformę widokową prowadzą dwie drogi. Jedna jest bardzo krótka i z parkingu zajmie nam około 3 minut. Jeśli interesuje nas taki właśnie krótki spacer to autem musimy kierować się w stronę domu Wlastimira Hofmana – tuż obok miejsca, gdzie mieszkał i tworzył ten wspaniały malarz, jest mały darmowy parking. Druga opcja dotarcia do platformy widokowej jest nieco dłuższa, auta zostawiamy na parkingu przy ulicy Jeleniogórskiej. To ten sam, z którego można wybrać się i zobaczyć Wodospad Szklarki. Do platformy widokowej poprowadzi nas czarny szlak, z którego po chwili musimy skręcić w lewo w skrót do niebieskiego szlaku. Wychodzimy pod Chybotkiem, Złoty Widok jest nieco wyżej. Cała wędrówka nie zajmie nam więcej aniżeli 20 minut. Złoty Widok jako miejsce z pięknym widokiem znane jest już od dawna.

Wejście na platformę widokową Złoty Widok

Wejście na platformę widokową Złoty Widok

Na platformie widokowej Złoty Widok

Na platformie widokowej Złoty Widok

Panorama Karkonoszy

Panorama Karkonoszy

Panorama Karkonoszy

Panorama Karkonoszy ze Złotego Widoku

Skała Złoty Widok

Skała Złoty Widok


Nowa platforma została oddana do użytku w 2020 roku. Idealnie spełnia swoją funkcję, ponieważ w ciepłe wiosenne i letnie dni można spotkać tutaj wielu turystów, którzy oprócz znakomitych widoków mogą usiąść lub położyć się na drewnianych ławkach i wygrzewać w słońcu. Poza sezonem, szczególnie w tygodniu bardzo mało przychodzi tutaj ludzi, można zatem odetchnąć od dnia codziennego w ciszy i spokoju. Tuż obok platformy widokowej znajduje się Chybotek, czyli niezbyt duża formacja skalna, która jeszcze do 1945 roku nazywana była Zuckerschale, czyli Misa Cukru. Według miejscowych legend skała blokuje wejście do jaskini, w której znajduje się wiele kosztowności. Niedaleko Chybotka jest kolejne ciekawe miejsce, kamienna płyta, na której znajduje się niemiecki napis „Rubezahl”, czyli Duch Gór – według legend to właśnie grób Ducha Gór. Płyta jest nieco zaniedbana, dlatego bardzo łatwo ją przeoczyć.

Trasa na Złoty Widok z domu Wlastimila Hofmana:

Trasa na Złoty Widok z parkingu na Wodospad Szklarki:

Gdzie smacznie zjeść w okolicy?

Jeżeli lubisz próbować w trakcie lokalnych specjałów lub po prostu zgłodniałeś, przy zwiedzaniu punktów widokowych, odwiedź Karpacz i restaurację Sowiduch. Zlokalizowana w centrum miasta restauracja i browar zachwyci cię zróżnicowanym menu, w której znajdziemy propozycje dla każdego. Dania regionalne na bazie mięsa i drobiu, dania wegetariańskie, a także propozycje dla najmłodszych. Amatorzy piwa będą mogli też skosztować różnych rodzajów piwa warzonego w lokalnym browarze.

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »