Jeśli planujesz wyjazd w Karkonosze, koniecznie musisz odwiedzić Złoty Widok w Michałowicach. Malowniczo zlokalizowana platforma widokowa, z której możesz podziwiać piękno Karkonoszy i Gór Izerskich.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Założenie Michałowic – o co tym mówią legendy?
Według legendy Michałowice powstały w XVII wieku jako osada założona przez trzech braci o imieniu Michał, którzy mieli być religijnymi uchodźcami z Czech po wojnie trzydziestoletniej.
W tamtym czasie w Czechach miała miejsce rekatolicyzacja, a protestantom zabierano ich dobra i nadawano je niemieckim osadnikom. Wielu Czechów znalazło wtedy schronienie w Karkonoszach.
Michałowice – baza wypadowa do pieszych wycieczek po Karkonoszach
Miejscowość Michałowice położona jest u podnóża Karkonoszy, z pięknym widokiem na Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły. Z tej uroczej miejscowości turystycznej rozchodzi się wiele szlaków, dlatego Michałowice stanowią świetną bazę wypadową do pieszych wycieczek po Karkonoszach.
Singletracki – rowerowe szaleństwo w Michałowicach
Ale to nie wszystko, bo w Michałowicach są także szlaki rowerowe, które parę lat temu w powstały na terenie trzech gmin: Jelenia Góra, Piechowice oraz Podgórzyn.
Singletracki (Pasmo Rowerowe Olbrzymy), bo tak nazywają się te trasy to jednokierunkowe ścieżki rowerowe MTB o dużym zróżnicowaniu trudności. Do dyspozycji fanów rowerowego szaleństwa oddano prawie 70 km tras. Jak zatem widzicie – nie ma nudy w Michałowicach!
Tym bardziej, że to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na was w Michałowicach. Niedawno powstała tutaj bardzo nowoczesna platforma widokowa i to właśnie tam zabierzemy was na wycieczkę!
Spacerujemy po Michałowicach
Auto zostawić możemy koło przystanku, tuż nieopodal dwóch stawów, skąd rozpościera się bajkowy widok na Śnieżne Kotły. Kierujemy się w stronę szlaku zielonego, który zaprowadzi nas na zbocze Drewniaka, gdzie znajduje się platforma widokowa. Po drodze warto zwrócić uwagę na tabliczki przy niektórych domach, z historycznymi opisami mijanych miejsc. Naprawdę świetny pomysł na poznanie Michałowic i historii tej małej wioski. Zobaczyć możemy budynek, w którym wypiekano kiedyś pieczywo, pensjonat zbudowany w starym sudeckim stylu czy jadłodajnie, gdzie serwowano lokalne przysmaki.
Czytaj również: Z Michałowic na Śnieżne Stawki i Czarny Kocioł Jagniątkowski
Tajemnicze kociołki wietrzeniowe — atrakcja turystyczna Michałowic
W drodze na Złoty Widok czeka nas sporo atrakcji, jedną z nich są niewątpliwie bardzo tajemnicze kociołki wietrzeniowe. „Kociołki” to niezwykłe i malownicze miejsce, które już od dłuższego czasu przyciąga turystów i miłośników przyrody. Skały te zostały ukształtowane przez procesy erozyjne, które trwały przez tysiące lat i doprowadziły do powstania charakterystycznych kotłów wietrzeniowych. Nie jest do końca jasne, jak dokładnie powstały te kociołki, ale istnieje wiele teorii, które próbują wyjaśnić ten fenomen.
Najstarsze wzmianki o grupie skalnej Kociołki pochodzą z XIX wieku, kiedy to miejscowi górnicy zaczęli zwracać uwagę na te niezwykłe formy skalne. Jednak to dopiero w XX wieku, w 1912 roku, wrocławski profesor Scholz opisał Kociołki w czasopiśmie „Der Wanderer” i postulował objęcie ich terenu ochroną. Od tamtej pory, Kociołki stały się jedną z atrakcji turystycznych nie tylko Michałowic, ale także Dolnego Śląska, a wiele osób przybywa tu, aby podziwiać te niezwykłe formy skalne i odkryć ich tajemnice.
Na głazach znajduje się ponad 30 okrągłych zagłębień w kształcie kotłów o średnicy do 1,5 m i głębokości do 0,8 m. Z pewnością przyciągają one uwagę wszystkich wędrujących po zboczu Drewniaka, którzy nie mogą oprzeć się pokusie, aby zrobić sobie zdjęcie wewnątrz tych nietypowych skał.
Warto zaznaczyć, że Kociołki to nie tylko formy skalne, ale także miejsce, gdzie można odpocząć wśród pięknej przyrody. Okoliczne lasy i pagórki są idealne na spacery i wycieczki rowerowe. Wizyta w tym miejscu to na pewno niezapomniane przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci. To miejsce, gdzie historia, przyroda i kultura łączą się w jedną niepowtarzalną całość, a każdy, kto tu przyjdzie, znajdzie coś dla siebie.
Idąc dalej w stronę Złotego Widoku, warto także zobaczyć jaskinię, prowadzą do niej żółte trójkąty na drzewach, dzięki czemu łatwiej do niej trafić.
Złoty widok z Michałowicach
Dosłownie 300 metrów dalej znajduje się drewniana platforma Złoty Widok. Oddano ją do użytku w lipcu 2020 roku, a została wzniesiona w ramach projektu unijnego „Czesko – Polski Szlak Grzbietowy”. Dzięki niemu, turystom udostępniono jeszcze lepsze miejsce do podziwiania okolicznych krajobrazów. To jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich Karkonoszach. To naturalny punkt widokowy, który przez lata był uważany za jeden z najlepszych w regionie. Określenie „złoty” wskazywało na wyjątkowe walory krajobrazowe, które oferuje to miejsce. Bez problemu dojrzymy stąd Wysoki Kamień, Szklarską Porębę, ale także piękną panoramy Karkonoszy i charakterystyczne szczyty jak Szrenica, Łabski Szczyt, czy Wielki Szyszak.
Platforma jest czynna cały rok, a wstęp jest darmowy.
Droga do kamieniołomu
Jeśli komuś mało wędrowania to proponujemy nadal podążać zielonym szlakiem, który co prawda po jakimś czasie będzie skręcał w stronę Wodospadu Szklarki, ale jeśli pójdziemy prosto, schodząc ze szlaku, trafimy do dawnego kamieniołomu granitu.
Kamieniołom zlokalizowany jest dokładnie na północno-zachodnim stoku góry Drewniak, osiągającej wysokość 595 m n.p.m. Wydobycie granitu w tym miejscu zostało zakończone w 1993 roku. Dzięki swoim malowniczym widokom naprawdę warto tutaj dotrzeć. Należy jednak pamiętać, że zwiedzanie odbywa się na własne ryzyko, nie ma tutaj żadnych barierek, w niektórych miejscach może być naprawdę niebezpiecznie. Warto wziąć to pod uwagę wybierając się w to zapomniane miejsce.
Eksploatacja złoża, które znajduje się tam obecnie, rozpoczęła się tuż po zakończeniu II wojny światowej i trwała do roku 1960. Następnie prace górnicze zostały wznowione w 1967 roku i kontynuowano je aż do 1993 roku. W kamieniołomie Michałowice wydobywany był granit o unikalnej, ciemnej barwie oraz o dużych kryształach skaleni porfirowych. Ze względu na swoje walory funkcjonalne i estetyczne, granit ten był często wykorzystywany do wykładania schodów, posadzek, a także do budowy ołtarzy. Ponadto, z tego surowca powstały perony dla warszawskiego metra.
Cała wycieczka nie jest zbyt wymagająca, poruszamy się głównie po ścieżkach leśnych. Trasa jest bardzo łatwa i nie przysporzy nikomu kłopotów. Idealna dla starszych, ale także dla młodszych fanów leśnych wędrówek. Szlak od parkingu, gdzie zostawiliśmy auto aż do kamieniołomu, ma niecałe 1,5 kilometra, zatem spacer w jedną stronę zajmie nam około 30 minut.
Trasa z Michałowic na platformę widokową Złoty Widok
Gdzie smacznie zjeść w Karkonoszach?
Jeśli szukasz miejsca na pyszny posiłek z regionu Karkonoszy, warto zrobić przerwę w restauracji Sowiduch w Karpaczu. Po powrocie z wycieczki z Michałowic, warto odwiedzić ten górski kurort i zjeść obiad i przy okazji zwiedzić browar. Restauracja oferuje dania zgodne z tradycyjnymi recepturami, takie jak kwaśnica pasterska, placki pasterskie, golonka w piwie i wiele innych regionalnych specjałów. W menu znajdziesz także doskonałe lokalne piwo warzone w browarze Sowiduch.