Wieża na Sołtysiej Górze – punkt widokowy na Karkonosze

Skąd podziwiać Karkonosze? Zajrzyj na odrestaurowaną wieżę widokową na Sołtysiej Górze. To kolejny wyjątkowy punkt na mapie Jeleniej Góry, skąd rozpościera się przepiękny widok!

 

Historia wieży na Sołysiej Górze

Wieża powstała w 1895 roku, ale już od początku XVIII wieku Sołtysia Góra odwiedzana była przez cieplickich kuracjuszy. Jako że miejsce cieszyło się dużą popularnością, to w 1808 roku powstała tam niewielka gospoda i drewniana wieża widokowa. Dopiero prawie 90 lat później powstała wieża murowana o wysokości 16 metrów, która stoi do dziś. Nosiła nazwę Kaiser-Friedrich-Turm na cześć cesarza Fryderyka. Góra, na której się znajduje, ma wysokość 434 metrów i należy do niewielkiego pasma górskiego Wzgórz Łomnickich. Największym wzniesieniem w tym pasmie jest Grodna (506 m n.p.m.), które góruje nad Marczycami, a na jego szczycie znajduje się Zamek ks. Henryka. Co ciekawe, ten najwyższy szczyt Wzgórz Łomnickich zaliczany jest do Korony Sudetów Polskich.

Wieża widokowa na Sołtysiej Górze

Droga do wieży widokowej na Sołtysiej Górze

Wieża widokowa na Sołtysiej Górze

Wejście na wieżę widokową na Sołtysiej Górze

Wejście na platformę widokową po schodkach

Wejście na platformę widokową po schodkach

Historia mówi o tym, że przed wojną cały teren wokół wieży widokowej był pięknie zagospodarowany. Znajdowały się tutaj trasy narciarskie, trasy piesze, a nawet skocznia narciarska. Po wojnie teren uległ zniszczeniu nie tylko przez człowieka, ale także przez naturę. Przed obecną rewitalizacją wieży – była ona bardzo mocno zniszczona, w środku nie było schodów, a mury pozostawiały wiele do życzenia, nie mówiąc już nawet o tarasie widokowym na samym jej szczycie. Po roku 1970 były wielkie plany odbudowy wieży, a nawet chęć zbudowania nowej skoczni narciarskiej. Skończyło się jednak tylko na planach. Dzięki Stowarzyszeniu Creativo wieża trafiła do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego, a następnie przez mieszkańców wybrana została do inwestycji realizowanych w 2020 roku. Autorem projektu był Marcin Roszak.

Panorama Karkonoszy z wieży widokowej

Panorama Karkonoszy

blank

Jak dojść na Sołtysią Górę?

Wieża od czerwca roku 2022 znów cieszy mieszkańców oraz turystów. Przez Sołtysią Górę prowadzi Główny Cieplicki Szlak Spacerowy. Szczególnymi atrakcjami tej wędrówki jest właśnie wyżej wymieniona wieża na Sołtysiej Górze, punkt widokowy Panorama, który znajduje się nieco niżej samej wieży, ale także Park Zdrojowy oraz Długi Dom. Szlak ma około 12 km długości, swój start ma na Placu Piastowskim w Cieplicach, tuż nieopodal przepięknego Pałacu Schaffgotschów.

Idealna wędrówka na wiosenny spacer wraz z całą rodziną!

Gdzie smacznie zjeść w okolicy?

Po spacerze  na Sołtysią Górę warto, zjeść smaczny obiad! Jeśli jesteście fanami regionalnej kuchni, koniecznie odwiedźcie  restaurację Sowiduch w Karpaczu. W menu znajdziecie świeże, tradycyjne dani z regionu, które zaskoczą was niecodziennym połączeniem smaków. Oprócz dań staropolskich, znajdziecie także wyśmienite dania bardziej współczesne, które z pewnością przypadną wam do gustu. Restauracja doskonale przygotowana jest do goszczenia rodzin z dziećmi. Oferuje atrakcyjne menu dla najmłodszych. 

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »