Jedną z najbardziej przyciągających uwagę atrakcji turystycznych Karpacza jest bez wątpienia Kościół Wang. Ze względu na swoją wyjątkową budowę oraz ciekawą historię, Świątynię Wang odwiedzają chętnie wszyscy, którzy zdecydowali się na wypoczynek w Karkonoszach. Jej doskonałe położenie jest dodatkowym argumentem, który zachęca do przekonania się, czym tak naprawdę jest Wang. Karpacz może poszczycić się zabytkiem wysokiej rangi, dlatego i Ty musisz go zobaczyć. Odpocznij od górskich szlaków i zrelaksuj się w tym wyjątkowej urody miejscu.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Świątynia Wang w Karpaczu – historia
W Karpaczu Górnym, na wysokości 885 m n.p.m. znajduje się niezwykły kościół bez gwoździ – Świątynia Wang. Budowla ta powstała w XII wieku, jednak nie w Polsce, a w Norwegii, w miejscowości Vang. Całość wykonana została metodą wykorzystującą jedynie złącza ciesielskie, z użyciem sosny norweskiej, którą nasycono żywicą. Dzięki temu Kościół Wang w Karpaczu jest taki trwały, mimo swojego wieku. W Karkonosze przeniesiono go dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Trafił tutaj z Berlina, gdzie wcześniej został sprzedany do muzeum, co miało umożliwić Norwegom budowę większej świątyni w ich mieście. Przy okazji przenoszenia do Polski, Kościół Wang w Karpaczu został przebudowany – dodano do niego krużganki i okna. 28 lipca 1844 roku miało miejsce uroczyste poświecenie budowli i oddano ją do użytku. To jeden z najstarszych tego typu zabytków w naszym kraju, który w latach 60. ubiegłego wieku doczekał się renowacji. W efekcie wymieniono poszycie dachowe i dodano instalacje: grzewczą oraz elektryczną.
Na uwagę zasługuje nie tylko sama bryła świątyni Wang w Karpaczu, lecz także kamienna dzwonnica z trzema dzwonami, wykonana z granitu, której nie było w pierwotnej wersji kościoła. Karpacz jednak ma inny klimat niż Norwegia, przez co konieczne było wzmocnienie oryginalnej konstrukcji świątyni Wang. Karpacz słynie bowiem z porywistych górskich wiatrów. Teraz obok budynku znajduje się także plebania parafii ewangelicko-augsburskiej, cmentarz, na którym pochowany został Tadeusz Różewicz oraz epitafium hrabiny von Reden. Odwiedzający mogą odprawić w kościele nabożeństwo lub mszę świętą, a nawet wziąć ślub.
Kościół Wang w Karpaczu – jak dojechać?
Kościół Wang znajduję się w Karpaczu, łatwo więc się do niego dostać, zarówno samochodem, jak i autobusem. Wystarczy kierować się główną drogą, a znaki bez problemu wskażą miejsce docelowe. W pobliżu kościoła nie brakuje także parkingów, na których można bezpiecznie zostawić samochód. Przystanek autobusowy również znajduje się niedaleko. Warto przy okazji wybrać się na dłuższy spacer, bo Kościół Wang usytuowany jest na początku szlaku niebieskiego, który prowadzi do Schroniska Samotnia. Stąd także łatwo dostać się szlakiem żółtym na Pielgrzymy i Słonecznik. Jednak ze względu na usytuowanie, Kościół Wang w Karpaczu odwiedzają także osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się. Tutaj dostaną się bez większych problemów.
Oprócz Świątyni Wang Karpacz ma wiele do zaoferowania
Kościół Wang w Karpaczu nie jest jedyną wartą uwagi atrakcją. Miasto, które położone jest u stóp Karkonoszy, to miejsce bogate w ciekawostki turystyczne. Większość z nich przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi, można się też do nich łatwo dostać. Dlatego, jeśli planujesz wypoczynek w tym miejscu, na pewno nie będziesz się nudzić. Dziki Wodospad, Park Bajek czy punkt grawitacyjny, to tylko niektóre z nich. Nie mówiąc oczywiście o górskich schroniskach i szczytach, takich jak Śnieżka, bo to przecież one są najczęściej celem odwiedzających Karpacz. Na uwagę zasługuje też restauracja w Karpaczu Sowiduch, gdzie nie tylko dobrze zjesz, lecz przy okazji poznasz historię regionu. A to za sprawą wyjątkowych płaskorzeźb, wykonanych przez miejscowego artystę, które zdobią ściany sali. Ujęto na nich najważniejsze okresy w dziejach miasta i przedstawiono je w atrakcyjny sposób. Możesz więc jeszcze lepiej zrozumieć to miejsce, a także zainspirować się do dalszych podróży. Zwiedzanie okolic Karpacza jest pasjonujące, bo Kościół Wang to dopiero początek.