Co można zwiedzić w Karpaczu? 15 atrakcji w Karpaczu i okolicach, które warto zobaczyć

Zwiedzanie Karpacza, jak i całych Karkonoszy, to bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu. Świadczą o tym ogromne ilości zadowolonych turystów, każdego roku odwiedzających te miejsca niezależnie od panującej aury. Dla nich właśnie stale rozwijana jest baza atrakcji, które mają na dłużej zatrzymać tu żądnych przygód przybyszy. Jak wśród tych wszystkich miejsc wybrać te najbardziej wartościowe? Co warto zwiedzać w Karpaczu? Z naszym poradnikiem podjęcie decyzji będzie o wiele łatwiejsze. Prezentujemy 15 atrakcji miasta pod Śnieżką i jego okolic, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie, i to o każdej porze roku! 

blank

Każdy, kto przybywa w Karkonosze, może chcieć zobaczyć coś innego. Są jednak takie miejsca, które łączą wszystkich i nie sposób je pominąć. Co zatem trzeba zwiedzić w Karpaczu i jego okolicach? 

Kościół Wang – Karpacz

Zwiedzanie Karpacza z pominięciem Kościoła Wang jest niewyobrażalne. Ten unikatowy na światową skalę zabytek pochodzi z XII wieku. Powstał w Skandynawii, skąd po wielu latach został przetransportowany do naszego kraju i stanął w mieście pod Śnieżką. W trakcie jego rekonstrukcji dobudowano kamienną wieżę, która pełni ważną funkcję ochronną. Dzięki niej porywiste wiatry, jakich w tym regionie nie brakuje, nie zagrażają budowli. Wewnątrz i na zewnątrz świątyni zachowały się oryginalne elementy, bogato zdobione roślinnymi motywami. Kościółek można zwiedzać przez cały rok, nie brakuje także chętnych, którzy biorą tutaj ślub. 

Dziki wodospad – Karpacz

Kaskada ta powstała jako efekt regulacji groźnej rzeki Łomnicy, która zagrażała miastu i okolicom. Na skutek wybudowania zapory, Karpacz zyskał nową atrakcję turystyczną, ulokowaną w lesie. Dziki Wodospad znajduje się w pobliżu dolnej stacji wyciągu na Kopę. Ponieważ łatwo do niej dojechać samochodem, przybywają tu turyści i mieszkańcy w każdym wieku. Odwiedzając Karpacz i planując zwiedzanie, warto wpisać tę atrakcję na listę mniej angażujących punktów. Akurat takich, jakie przydają się w dniu przerwy od górskich wędrówek. 

Punkt Grawitacyjny – Karpacz

Niecodziennym zjawiskiem, jakie można zaobserwować w Karpaczu, jest toczenie się przedmiotów pod górę! W pobliżu dzikiego wodospadu, na ulicy Karkonoskiej, samochody mają taką moc. To samo dzieje się z położonymi na jezdni butelkami. Niezwykłe ukształtowanie terenu wywołuje złudzenie optyczne, że ulica kieruje się ku górze. W rzeczywistości jest to niewielki spadek, który przyciąga żądnych sensacji turystów. Punkt Grawitacyjny w Karpaczu zdecydowanie warto odwiedzić. 

Park Bajek – Karpacz

Zastanawiasz się, co zwiedzić w Karpaczu z dzieckiem? To całkiem prosta sprawa. A to dzięki takim miejscom jak wspomniany Park Bajek. Na najmłodszych czekają tu bowiem interesujące stacje, w których opowiadane i pokazywane są najpopularniejsze bajki braci Grimm. Rozrywka łączy się z edukacją, a do tego nie brakuje przestrzeni na swobodną zabawę.  

Młynek miłości – Karpacz

Poszukujący szczęścia w miłości z pewnością odwiedzą Młynek Miłości w Karpaczu, zlokalizowany przy ulicy Karkonoskiej. Jak głosi legenda, tylko tu uczucie może zostać odwzajemnione, a to dzięki córce młynarza, która pokochała rycerza. Jego los miał być całkiem inny, jednak dzięki uczuciu i sprytowi młodej dziewczyny udało mu się go odmienić. Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze można zwiedzić w Karpaczu, to miejsce na pewno zasługuje na chwilę uwagi.  

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – Kowary

Jak zwiedzić najważniejsze zabytki Dolnego Śląska w kilka chwil? Wybrać się na wycieczkę do Parku Miniatur, który znajduje się w niedalekim sąsiedztwie Karpacza. W Kowarach można przechadzać się alejkami i zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy, odwiedzić zabytkowe pałace i zamki, przyjrzeć się zaporom i schroniskom górskim. Makiety wykonane są w skali 1:25, przez co z łatwością można dostrzec charakterystyczne dla poszczególnych budowli szczegóły. Być może takie zwiedzanie zainspiruje Cię do dalszych wycieczek po okolicy? 

Sztolnie Kowary i kopania Podgórze

Każdy, kto odwiedza Karpacz i okolice, a nie wie co zwiedzić, powinien trafić do Kowar. Można tu poznać podziemny kompleks korytarzy, w których kiedyś znajdowały się kopalnie uranu. Sztolnie Kowary to atrakcyjne miejsce szczególnie latem, gdyż panujące we wnętrzach temperatury pozwalają się odrobinę ochłodzić. Stworzono tutaj trasę turystyczną o długości 1200 m, na której można poznać historię wyrobisk i zobaczyć wiele pamiątek z czasów, gdy pracowano pod ziemią. 

Kopalnia Podgórze

Kopalnia Podgórze należy do kompleksu sztolni, które zlokalizowane są w Kowarach. Jest z nich wszystkich największy i pozwala poznać historię górnictwa, opartą głównie o wydobywanie uranu. Tylko tutaj można zwiedzić surową część wyrobiska, biorąc udział w ekstremalnej eskapadzie. To przygoda dla tych, którzy mieli już przyjemność spacerować trasą turystyczną i chcą czegoś więcej. 

Zapora na Łomnicy

Gdy ponad sto lat temu uregulowano koryto rzeki Łomnicy, w Karpaczu wybudowano m.in. zaporę. Dziś można po niej spacerować, spędzając czas nad urokliwym jeziorem zaporowym. Przebiega tu czerwony szlak turystyczny, prowadzący na szczyt góry Grabowiec w Miłkowie. Z tego powodu nie brakuje chętnych, którzy pokonują 105-metrowy odcinek tamy. Warto tu zrobić przystanek pomiędzy kolejnymi wyprawami w góry. 

Wodospad Podgórnej w Przesiece

Tym, którzy spragnieni są kontaktu z naturą, z pewnością spodoba się Wodospad Podgórnej w Przesiece. O każdej porze roku nie brakuje śmiałków, którzy zażywają tutaj kąpieli. 10-metrowa kaskada jest trzecią pod względem wielkości po polskiej stronie Karkonoszy, a przy tym najrzadziej odwiedzaną. Jest to spowodowane lokalizacją, bardzo urokliwą, jednak wymagającą dłuższego spaceru po lesie. 

Zamek Księcia Henryka

Na szczycie Grodnej w Marczycach znajdują się niezwykłe ruiny zamku Księcia Henryka. Od lat z powodzeniem odbudowywane, przyciągają turystów. Wygodne ścieżki pozwalają dotrzeć tutaj po kilkunastu minutach leśnej wędrówki, z czym poradzą sobie nawet najmłodsi turyści. Ze szczytu wieży rozpościera się zjawiskowy widok na całą panoramę Karkonoszy 

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik jest jednym z najbardziej znanych i lubianych w regionie. Ruiny zamku, wraz z wieżą widokową, znajdują się w Sobieszowie koło Jeleniej Góry. Warto zobaczyć Karkonosze z tej perspektywy, tym bardziej, że wędrówka tu zajmuje niewiele czasu. To doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi, także tymi najmniejszymi.  

Śnieżka – Karkonosze

Co przede wszystkim warto zwiedzać, odwiedzając Karpacz? Oczywiście Śnieżkę! Najwyższy szczyt Karkonoszy jest pozycją obowiązkową. 1602 m n.p.m. to akurat tyle, ile każdy da radę pokonać na własnych nogach. Można też skorzystać z wyciągu na Kopę, z którego rozpościerają się fantastyczne widoki 

Czy wybierasz się na Śnieżkę i nie wiesz, jak do niej dojść? Przygotowaliśmy dla ciebie artykuł, w którym omówiliśmy trasy prowadzące z Karpacza na Śnieżkę. Dowiesz się, jaki szlak na Śnieżkę wybrać, by dostarczyć sobie niezapomnianych wrażeń i mieć wysterczająco dużo czasu na podziwianie pięknych widoków na szczycie. Przeczytaj artykuł: Szlak na Śnieżkę. Jakie wybrać wejście na Śnieżkę? Przekonaj się, który szlak na Śnieżkę będzie najlepszy dla ciebie i bliskich.

Schronisko Samotnia nad Małym Stawem

Jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, a zarazem najbardziej urokliwe, zachęca do tego, by je odwiedzić. Samotnia to doskonałe miejsce dla każdego, i to niezależnie od pory roku. Warto bowiem przekonać się, jak zmienia się perspektywa na kocioł Małego Stawu zimą i latem. W miejsce to warto wybrać się na rodzinny spacer z dziećmi. Można też potraktować je jako przystanek w drodze na Śnieżkę. 

Pielgrzymy i Słonecznik – Karkonosze

Wyruszając z Karpacza w stronę schroniska Samotnia, dociera się do Starej Polany. Można stąd dostać się także w inne warte uwagi miejsce. Pielgrzymy i Słonecznik to formacje skalne, które dostarczą każdemu wiele radości. Sama droga do nich jest niezwykle urokliwa, a możliwość wspinania się na kamienie jeszcze dodaje im atrakcyjności. Z tej formy rozrywki ucieszą się zwłaszcza dzieci. Będąc już na szczycie, można podziwiać widoki, zarówno na Śnieżkę, jak i na dolinę. Powrót to kolejna dawka wrażeń, dlatego nie zastanawiaj się, co zwiedzać, odwiedzając Karpacz, tylko wyruszaj w drogę! 

Karpacz – restauracja z doskonałym jedzeniem. Obiady w Karpaczu dla całej rodziny

Dodatkową atrakcją na mapie Karpacza jest restauracja Sowiduch. I to nie tylko dlatego, że można tu zjeść smakowite potrawy, przygotowywane według tradycyjnych receptur, zawierające lokalne, sezonowe składniki. Wnętrze sali wypełnione jest płaskorzeźbami, które pozwolą Ci poznać historię Karpacza. Zwiedzanie tego miejsca zajmie Ci dokładnie tyle, ile trzeba poczekać na świeży posiłek. Gdy zechcesz odpocząć po wędrówce, lecz także zająć czymś dzieci i spędzić czas pożytecznie, to doskonale trafiłeś! 

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »