Śnieżka: Królowa Karkonoszy i całych Sudetów

Śnieżka nazywana jest często Królową Karkonoszy – to najwyższy szczyt łańcucha Sudetów i Republiki Czeskiej. Zaliczana jest do Korony Gór Polski oraz Korony Europy. Mierzy 1603 m n.p.m. (czasami podaje się też wysokość 1602 m n.p.m.), liczba niby niepozorna, ale spoglądając na Karkonosze z Kotliny Jeleniogórskiej, trudno nie docenić majestatu tego pasma. Nic więc dziwnego, że zamieszkujący te okolice niegdyś Niemcy nazwali te góry Riesengebirge, co powinniśmy tłumaczyć jako Góry Olbrzymie. Szczyt Śnieżki to cel wielu wędrówek i wycieczek. Poniżej dowiecie się, jakimi szlakami można zdobyć szczyt, jak się przygotować i na co zwrócić uwagę szykując plan wycieczki.

 

Przed wyruszeniem na Śnieżkę

Przed wyjściem w góry zawsze warto się przygotować. Przygoda zaczyna się nie od wyjścia z domu, ale już od momentu, kiedy ów wyjście wymyślimy. Dobre przygotowanie to podstawa udanej wycieczki, ale co ważniejsze – bezpieczeństwa!

Jeszcze przed wyruszeniem na szlak warto poświęcić trochę czasu na analizę mapy i sprawdzenie interesującego nas wariantu trasy. Karkonosze posiadają sporą siatkę wyznakowanych szlaków, dzięki temu możemy wymyślać naprawdę skomplikowane trasy wiodące w najróżniejsze miejsca. Przy jej planowaniu warto zwrócić uwagę zarówno na odległość, jak i sumę podejść, do tego powinniśmy dołożyć nasze możliwości fizyczne (lub najsłabszego członka naszej grupy), a dopiero to da nam pełny obraz czekającego nas wyzwania. Przy planowaniu trasy, oprócz tradycyjnych map, przydatne okazać się mogą aplikacje takie, jak mapy.cz, mapa-turystyczna i mapy Google ze zdjęciami satelitarnymi.

Druga bardzo istotna rzecz to pogoda oraz warunki w górach, które też warto sprawdzić i przygotować się na najgorszy możliwy wariant. W tym celu również z pomocą przyjdzie internet!

Kwestii sprzętu i ekwipunku nie będziemy tutaj rozwijać, ponieważ na ten temat powstają całe książki, a niniejszy artykuł miał poruszać kwestie szlaków. Być może przy innej okazji ten temat również szerzej poruszymy.

Snieżka Karkonosze

Szczyt Śnieżki widziany z Karpacza.

Szlakiem z Karpacza na Śnieżkę

Poniżej opiszemy sześć wariantów wejścia z Karpacza na Śnieżkę. Warianty te można ze sobą łączyć (np. jednym wejść innym zejść), modyfikować (np. część wejść jednym wariantem, a część drugim). Wybrane trasy, odcinkami mogą się ze sobą pokrywać. W opisie będziemy się skupiać głównie na opisie szlaku, ponieważ tym razem naszym celem jest Śnieżka!

Opis każdego z wariantów zaczyna się w miejscu, które łatwo znaleźć, do którego łatwo się dostać oraz gdzie w niewielkiej odległości można zaparkować samochód.

 

Wariant 1 (Szlak żółty i czerwony) – Karpacz Kościół Wang – Pielgrzymy – Słonecznik – Przejście grzbietem nad kotłami Wielkiego i Małego Stawu – Dom Śląski – Śnieżka

Odległość: ok. 10,2 km, suma podejść: 868 m, czas według mapy: ok. 4:00 h w jedną stronę

  • Najdłuższa z opisywanych w tym artykule wersji drogi na szczyt, ale niewątpliwie też jedna z najpiękniejszych widokowo! Długość pokonanej drogi na pewno wynagrodzą nam zapierające dech w piersiach widoki.

Pierwszy wariant trasy zaczniemy spod klimatycznego Kościoła Wang w Karpaczu. Jednak najpierw przed wejściem na teren Karkonoskiego Parku Narodowego należy kupić bilet wstępu (opis poniżej). Po formalnościach możemy ruszać w drogę. Wybieramy szlak żółty, który na razie pokrywał się będzie z niebieskim. Przez pierwszy odcinek czeka nas jednostajne podejście szeroką, szutrową drogą w zalesionym terenie. W pewnym momencie szlak żółty i niebieski się rozdzielą. Nasz żółty odbija w prawo na leśną dróżkę, a niebieski w lewo dalej drogą, w tym miejscu możemy wybrać, którędy chcemy iść, bo niedaleko szlaki znowu się schodzą i biegną razem do starej polany, gdzie znajduje się miejsce postojowe z ławeczkami oraz rozstaj szlaków (żółty, niebieski oraz zielony). W tym miejscu można często spotkać strażnika Karkonoskiego Parku Narodowego sprawdzającego bilety wstępu.

Ze Starej Polany odbijamy w prawo (nadal żółtym szlakiem) w kierunku Pielgrzymów i Słonecznika. Od tego momentu szlak będzie się robił coraz bardziej stromy. W pierwszej kolejności dotrzemy do skalnych ostańców, które noszą właśnie nazwę Pielgrzymy. Powyżej nich wyjdziemy ponad górną granicę lasu, dzięki czemu otworzy nam się panorama na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Podejście zrobi się jeszcze bardziej strome, ale na szczęście nie na długo, bo za chwilę dotrzemy na grzbiet Karkonoszy i do skały nazwanej Słonecznik.

Od teraz czeka nas już wędrówka czerwonym szlakiem (Głównym Szlakiem Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza). Mając za plecami Słonecznik, skręcamy w lewo, w kierunku szczytu Śnieżki, który powinniśmy już bez problemu widzieć. Wędrując tym szlakiem po lewej będziemy mijać najpierw Kocioł Wielkiego Stawu, a następnie Kocioł Małego Stawu ze schroniskiem Samotnia. Szlak teraz będzie się delikatnie wznosił i opadał, aż do schroniska “Dom Śląski”. Bez trudu go rozpoznamy – jest to duży, żółty budynek położony na Równi pod Śnieżką. Warto wiedzieć, że tutaj znajduje się ostatnia dostępna toaleta przed szczytem!

UWAGA! Zimą przebieg szlaku grzbietem Karkonoszy różni się i wyznaczony jest przez trasery (drewniane pale), z powodu tworzących się w kotłach niebezpiecznych nawisów śnieżnych!

Teraz już zostało nam już tylko wejście na szczyt! Według mapy i szlakowskazów powinno nam to zająć około 40 minut. Tutaj mamy dwie możliwości:

  • Droga przyjaźni Polsko-Czeskiej (szlak czerwony i/lub czarny) – strome podejście po nierównym terenie, zabezpieczone łańcuchowymi barierkami. Zimą niezbędne raczki!
  • Droga Jubileuszowa (szlak niebieski, potem czerwony) – okrężna, szeroka droga na szczyt, wygodna i wznosząca się równomiernie. Zimą trasa jest zamknięta!

Link do trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=50.7771210,15.7238310;50.7710435,15.7126980;50.7649390,15.7046750;50.7676560,15.6927600;50.7595270,15.6833500;50.7361450,15.7401540#50.76448/15.70281/15

 

Wariant 2 (Szlak niebieski i czerwony) – Karpacz Kościół Wang – Kocioł Małego Stawu – Schronisko Samotnia – Schronisko Strzecha Akademicka – Dom Śląski – Śnieżka

Odległość: ok. 9,1 km, suma podejść: 819 m, czas według mapy: ok. 3:30 h w jedną stronę

  • Kolejny piękny i bardzo widokowy szlak, tym razem odwiedzimy trzy schroniska i niezwykle malowniczy Kociół Małego Stawu.

Początek trasy pokrywa się z początkiem wariantu pierwszego, aż do Starej Polany. Tym razem jednak poruszać się będziemy niebieskim szlakiem, a na Starej Polanie skręcimy w lewo. Po jakimś czasie dojdziemy do rozwidlenia dróg. Szutrowa droga, którą szliśmy do tej pory, odbija w lewo i prowadzi aż do Schroniska Strzecha Akademicka, a szlak niebieski prowadzi w prawo w stronę Kotła Małego Stawu. My wybieramy opcję szlakową. Ważne! Zimą ten wariant szlaku jest zamknięty z powodu zagrożenia lawinowego w kotle. Jednak gdy zagrożenia nie ma, jest to jeden z ładniejszych odcinków szlaku w Karkonoszach.

Szlak równomiernie pnie się w górę, ale nie powinien sprawiać większych problemów. Najpierw wędrować będziemy leśną ścieżką. Po jakiejś chwili po lewej stronie wyłoni nam się drewniany mostek na Łomnicy i Domek Myśliwski należący do KPNu. Dalej szlak poprowadzi nas skalistym trawersem u stóp stromych stoków, a potem po linii brzegowej Małego Stawu do najpiękniej położonego Karkonoskiego schroniska, czyli Samotni. Dla wielu osób to już jest cel wędrówki.

Kolejny etap to podejście dalej szlakiem niebieskim do kolejnego schroniska. Tutaj szlak zrobi się ciut bardziej stromy, ale szeroka ścieżka nie powinna sprawić problemu. Podejście nie jest zbyt długie, a za chwilę wyłania się spory budynek Strzechy Akademickiej. Stąd czeka nas jeszcze spore podejście (około 250 metrów przewyższenia) i znajdziemy się na grzbiecie.

Dalej trasa na szczyt Śnieżki pokrywa się już ze szlakiem czerwonym (Głównym Szlakiem Sudeckim) opisanym w wariancie pierwszym.

Link do trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=50.7771210,15.7238310;50.7701961,15.7141399;50.7489730,15.7024030;50.7510400,15.7086170;50.7411540,15.7064420;50.7361450,15.7401540#50.75183/15.74282/13

 

Snieżka Karpacz

Początek ostatniego podejścia z Domu Śląskiego na szczyt Śnieżki

Wariant 3 (Szlak czarny) – Dolna stacja kolejki linowej w Karpaczu  – Dom Śląski – Śnieżka

Odległość: ok. 6,3 km, suma podejść: 827 m, czas według mapy: ok. 3:00 h w jedną stronę

  • Najszybsza i najprostsza droga piesza wiodąca z Karpacza na szczyt Śnieżki. Bez oszałamiających widoków, dość stroma.

Naszą wędrówkę zaczniemy przy kasie biletowej obok dolnej stacji kolejki linowej na Kopę. Przed nami długie i za chwilę dość strome podejście ścieżką przez las. Czarny szlak pnie się aż do Kotła Białego Jaru, gdzie dołącza do niego szlak żółty (opisany w kolejnym wariancie). Tutaj szlak gwałtownie skręca i przecinając zbocze, pnie się dalej do góry, ale już trochę mniejszą stromizną, by w końcu dojść do górnej stacji wyciągu na Kopie. Stąd już szlak wypłaszcza się, aż do Domu Śląskiego.

Fragment szlaku od Domu Śląskiego na szczyt Śnieżki znajdą Państwo w wariancie pierwszym.

Link do trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=50.7685160,15.7355650;50.7491420,15.7147210;50.7361450,15.7401540#50.75216/15.74150/14

 

Wariant 4 (Szlak żółty i czarny) – Dolna stacja kolejki linowej w Karpaczu – Strzecha Akademicka – Kocioł Białego Jaru – Dom Śląski – Śnieżka

Odległość: ok. 7,1 km, suma podejść: 872 m, czas według mapy: ok. 3:15 h w jedną stronę

  • Najszybsza trasa do schroniska Strzecha Akademicka. Wariant może nie należy do czołówki, jeżeli chodzi o widoki, ale fragment prowadzący przez Kocioł Białego Jaru na pewno jest wart uwagi.

Wyjście na szlak zaczniemy poniżej wyciągu linowego na Kopę. Bezpośrednio przy szlaku nie ma kasy biletowej, dlatego bilet należy kupić on-line lub w kasie powyżej (na szlaku czarnym). Na samym początku, nim jeszcze ruszymy, warto zwrócić uwagę na “Dziki Wodospad” (będący tak naprawdę sztucznym wodospadem) na Łomnicy, który będziemy mieli po prawej stronie szlaku. Kiedy będziemy już gotowi, możemy ruszać szlakiem żółtym, wiedzie on wzdłuż potoku Łomnica, potem przecina Złoty Potok i jednostajnie pnie się w górę. Szeroka ścieżka wiedzie nas przez gęsty świerkowy las, a pierwsze panoramy zaczną się dopiero przed Strzechą Akademicką.

Kolejny etap to trawers, czyli przejście wzdłuż stoku Kotła Białego Jaru, do szlaku czarnego. Uwaga, ten odcinek jest zamknięty zimą! Jednak w okresie, kiedy jest otwarty, niewątpliwie jest to najładniejszy odcinek tego wariantu. Dalej na szczyt udamy się szlakiem czarnym jak w wariancie trzecim.

Link do trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=50.7695870,15.7290750;50.7510400,15.7086170;50.7491420,15.7147210;50.7392220,15.7290840;50.7361450,15.7401540#50.75378/15.73996/14

 

Wariant 5 (Szlak czerwony) – Skocznia narciarska w Karpaczu – Schronisko PTTK nad Łomniczką – Wodospad Łomniczki – Dom Śląski – Śnieżka

Odległość: ok. 6,6 km, suma podejść: 827 m, czas według mapy: ok. 3:05 h w jedną stronę

  • Najtrudniejszy wariant wiodący z Karpacza na szczyt Śnieżki. Stromy i z dużą ekspozycją. Polecany osobom bez lęku wysokości i sprawnym fizycznie. Uwaga, szlak zamknięty zimą z powodu zagrożenia lawinowego!

Ten wariant zaczynamy od kasy biletowej nieopodal skoczni narciarskiej. Do Domu Śląskiego udamy się szlakiem czerwonym, czyli Głównym Szlakiem Sudeckim, by następnie wspiąć się na szczyt Śnieżki. Wariant piąty jest wariantem specyficznym, ponieważ przez pierwsze trzy kilometry, do Schroniska nad Łomniczką (aktualnie zamknięte), wysokość będzie rosła bardzo nieznacznie, a droga będzie nas wiodła przez las. Ten odcinek można uznać za bardziej spacerowy niż górski.

Następny fragment będzie już trochę bardziej stromy i zaprowadzi nas wzdłuż potoku Łomniczka do wodospadu Łomniczki. Od tego momentu zacznie się najbardziej stromy odcinek ze wszystkich opisanych tutaj wariantów. Czeka nas około 230 m podejścia, na odcinku trochę ponad kilometra. Szlak będzie prowadził nas zakosami, po stromiźnie. Pozwoli nam to jednak cieszyć się wieloma wspaniałymi widokami. Mniej więcej w połowie podejścia natkniemy się na symboliczny cmentarz ofiar gór, ale spokojnie, nikt tutaj nie został pochowany.

Po wyjściu na grzbiet staniemy u progu Domu Śląskiego, a stąd już tylko na szczyt Śnieżki.

Link do trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=50.7685160,15.7355650;50.7486260,15.7443630;50.7361450,15.7401540#50.75171/15.74607/14

 

cmentarz ofiar gór w Kotle Łomniczki

Symboliczny cmentarz ofiar gór w Kotle Łomniczki przy Głównym Szlaku Sudeckim

Wariant 6 (Szlak zielony, czarny i czerwony) – Karpacz Biały Jar – Sowia Dolina – Jelenka – Śnieżka

Odległość: ok. 9,8 km, suma podejść: 1051 m, czas według mapy: ok. 4:15 h w jedną stronę

  • Jedyny wariant wejścia na Śnieżkę od strony wschodniej. Wariant mniej uczęszczany, a jednak bardzo przyjemny i na pewno wart rozważenia. Warto zwrócić uwagę, że jest to wariant długi i z największą sumą podejść!

Ostatni wariant rozpoczniemy w Karpaczu w dzielnicy Biały Jar. W tym wariancie nie będzie możliwości kupić biletu do Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego musimy to zrobić wcześniej lub on-line.

Najpierw czeka nas przejście przez miasto. Szlakiem zielonym kierujemy się pod górę, wchodząc w ulicę Gimnazjalną, następnie kierujemy się ulicą Leśną, aż wreszcie wyjdziemy z Karpacza. Szlak prowadził nas będzie leśną drogą, miniemy Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, by po jakiejś chwili wrócić do strefy zabudowań Karpacza. Trzymając się szlaku zielonego, przejdziemy ulicą Wilczą i już opuścimy na stałe miasto. Teraz jeszcze trochę ponad pół kilometra i docieramy do Szerokiego Mostu na Płomnicy, gdzie znajduje się wiata turystyczna i rozstaj szlaków (zielonego, niebieskiego i czarnego).

Do tej pory teren był raczej płaski, jednak w tym miejscu zmieniamy kolor szlaku na czarny i zaczniemy podejście w górę stoku. Czarny szlak będzie malowniczo podchodził wzdłuż potoku Płomnica, aż na Czarny Grzbiet, gdzie się skończy. Należy wtedy zmienić kolor szlaku na czerwony i skręcić w prawo, będziemy się poruszać wzdłuż granicy Polsko-Czeskiej. Za jakieś 800 m czeka nas czeskie schronisko Jelenka, gdzie możemy odpocząć i skorzystać z toalety (jest to ostatnia toaleta na tej trasie).

Kiedy miniemy Jelenkę, czeka na nas podejście na Czarną Kopę (1407 m n.p.m.). Dopiero podczas podejścia wyjdziemy ponad górną granicę lasu i będziemy mogli cieszyć się wspaniałymi Karkonoskimi widokami. Teraz czeka nas wspaniała wędrówka grzbietem, bez wielkich podejść. Powoli będziemy zdobywać wysokość, aż do drogi jubileuszowej i do szczytu Śnieżki. Nim jednak szczyt zdobędziemy po prawej stronie, przy szlaku natkniemy się na punkt widokowy, na który warto zajrzeć.

Link do trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=50.7737760,15.7388670;50.7456890,15.7865040;50.7361450,15.7401540#50.75682/15.77208/13

Co znajdziemy na szczycie Śnieżki?

Szczyt Śnieżki to w Karkonoszach i całych Sudetach miejsce kultowe dla turystów. Znajdziemy tu zapierające dech panoramy Sudetów, a przy dobrej pogodzie być może uda się wypatrzeć nawet Pradziada, będącego najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich oddalonym o prawie 130 km.

Oprócz tego zobaczymy znane chyba wszystkich miłośnikom Sudetów charakterystyczne spodki, czyli Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, zaprojektowane przez Waldemara Wawrzyniaka i Witolda Lipińskiego.

Jest też zabytkowa kaplica Św. Wawrzyńca z 1681 roku – patrona ludzi gór, przewodników i ratowników górskich, i najwyżej położony urząd pocztowy w Czechach, dzięki któremu możemy wysłać widokówkę prosto z dachu Sudetów!

Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce zimą

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce zimą

Zamknięte zimą odcinki szlaków z Karpacza na Śnieżkę

W opisie wariantów co jakiś czas możecie się natknąć na zamknięte szlaki. Dlatego wrzucamy jeszcze małą ściągawkę z opisanymi, zamkniętymi szlakami.

Ze względu na warunki zimowe zamknięte są następujące odcinki szlaków turystycznych:

  1. Szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki od nieczynnego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego;
  2. Szlak żółty przez niszę niwalną Białego Jaru od schroniska Strzecha Akademicka do szlaku czarnego na Kopę;
  3. Szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do szlaku czerwonego przy Śnieżnych Kotłach;
  4. Szlak niebieski Droga Jubileuszowa na Śnieżkę.
  5. Szlak zielony tzw. Ścieżka nad Reglami przez Śnieżne Kotły, na odcinku od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem.
  6. Szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu na odcinku od Domku Myśliwskiego do Schroniska Samotnia.
  7. Szlak zielony na odcinku od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do szlaku czerwonego przy Trzech Świnkach.
  8. Szlak czerwony na odcinku nad Kotłem Małego Stawu oraz Kotłem Wielkiego Stawu. Szlak zimowy jest wyznaczony tyczkami.
  9. Szlak czerwony na odcinku od Śnieżnych Kotłów przez zbocza Wlk. Szyszaka do Obniżenia pod Śmielcem. UWAGA od Śnieżnych Kotłów wędrujemy szlakiem zimowym biegnącym zboczami Wlk. Szyszaka po stronie czeskiej. Szlak zimowy wraca na grzbiet Karkonoszy – na szlak czerwony w odległości ok 300 m na wschód od Obniżenia pod Śmielcem.
  10. Szlak zielony na odcinku od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Hali Szrenickiej – ze względu na uruchomienie nartodstrad jest on dostępny tylko dla narciarzy.

Przypominamy, że na terenie KPN szlaki są otwarte dla turystyki pieszej i narciarskiej od świtu do zmierzchu.

Info: https://kpnmab.pl/zamkniete-szlaki

Schronisko Dom Śląski

Schronisko Dom Śląski na tle Śnieżki zimą

Bilety do Karkonoskiego Parku Narodowego

Cena biletów do Karkonoskiego Parku Narodowego:

Bilet normalny – 8 zł

Bilet ulgowy – 4 zł

Bilety należy nabyć w punkcie kasowym lub on-line na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego https://kpnmab.pl/. WAŻNE! Pamiętaj, aby zachować potwierdzenie, ponieważ na szlaku zdarzają się kontrole!

 

Punkty sprzedaży biletów:

  1. Punkt koło hotelu Orlinek w Karpaczu (przy szlaku czerwonym do schroniska Nad Łomniczką)
    Wszystkie święta, soboty, niedziele, w sezonie wiosenno-letnim codziennie, od godz. 8:30 16.30 (w sezonie), w  okresie od X-III od 8:30 do godziny 16:00 (przy czym w weekendy w X do 17:00);
  2. Punkt przy dolnej stacji kolei linowej na Kopę w Karpaczu (przy szlaku czarnym)
    Wszystkie dni w roku* od 8:30 do 17.00 od IV do IX oraz do godziny 16:00 w okresie od X do III (przy czym w weekendy w X do 17:00).
  3. Punkt przy świątyni Wang w Karpaczu
    Wszystkie dni w roku*, w sezonie od IV do IX od godziny 8:00 do 17.00, w okresie od X do III od 8:00 do 16:00, (przy czym w weekendy w X do 17:00)

Uwaga, opłaty za wstęp do Parku Narodowego nie pobiera się w dniach:
16.01 – dzień utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego,
24.05 – Europejski Dzień Parków Narodowych,
10.08 – dzień św. Wawrzyńca.

Karpacz – jedzenie w regionalnym stylu w restauracji Sowiduch

Po wędrówce na Śnieżkę warto wybrać się do dobrej restauracji w Karpaczu, aby zjeść pyszny posiłek w regionalnym stylu. Doskonałym wyborem będzie restauracja w Karpaczu Sowiduch serwująca dania wykorzystujące tradycyjne przepisy kuchni staropolskiej oraz produkty od lokalnych dostawców.

 

Autor tekstu: Piotr Czyszpak

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »