Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstały góry? Jak doszło do tego, że możemy chodzić po pięknych Karkonoszach? Skąd te doliny? Kotły? Skąd się wzięły Śnieżne Stawki?
O czym przeczytasz w tym artykule?
Geneza Karkonoszy – jak powstały te niesamowite góry?
Karkonosze to naprawdę duże pasmo górskie w Sudetach. Ciągnie się od wąwozów Izery, Mumlawy, Mielnicy, aż po Przełęcz Szklarską (880 m) i kotlinę Kamiennej na zachodzie, po dolinę Bobru i Przełęcz Lubawską (516 m) na wschodzie. Granicę północną wyznacza dolina Kamiennej, będąca jednocześnie granicą z Górami Izerskimi, linia uskoku tektonicznego, oddzielającego Pogórze Karkonoskie od Kotliny Jeleniogórskiej, oraz dolina Jedlicy stanowią granicę z Rudawami Janowickimi. Kontynuując na wschód, poprzez dolinę Złotnej, Karkonosze zaznaczają swoje terytorium przy granicy ze Wzgórzami Bramy Lubawskiej, które to oddzielają je od Gór Kruczych i Jestřebích. Granica południowa Karkonoszy jest subtelna, gdyż góry stopniowo przechodzą w przestronne Podgórze Karkonoskie (Podkrkonošské Podhůří). Granicę tę umownie wyznacza linia biegnąca od Horní Sytová przez Hrabačov, Vrchlabí, Čistá, Bolkov, Mladé Buky aż po Babí.
Przez epoki i lodowce – ślady zamrożonej historii.
W czasach epoki lodowcowej lądolód skandynawski sięgnął po Kotlinę Jeleniogórską, a w Karkonoszach wykształciły się lokalne lodowce górskie. Swoje piętno odcisnęły w postaci liczących się dolin i kociołków polodowcowych (jak Labský důl, Obří důl, kociołki Małego i Wielkiego Stawu, Śnieżne Kotły, Kotelní i Sněžné jamy). Ślady epoki lodowcowej widoczne są również w formie nisz niwalnych (na przykład Biały Jar), gołoborza (jak na szczycie Śnieżki) oraz strukturalnych cezur w gruncie (jak na Czarnym Grzbiecie).
Klimat Karkonoszy jest nieustępliwy, z roczną średnią temperaturą wynoszącą zaledwie 0,5 ºC na szczycie Śnieżki. Obfituje w obfite opady deszczu i długotrwałą pokrywę śnieżną, utrzymującą się nawet przez ponad 180 dni w roku. Charakterystycznymi zjawiskami klimatycznymi są tu inwersje termiczne, gdy zimne masy powietrza zalegają w Kotlinie Jeleniogórskiej, oraz ciepłe wiatry fenowe wiejące średnio 130 dni w roku, które można odczuć nawet w oddalonym o około 130 km Wrocławiu.
Multimedialne Muzeum Karkonoszy – jak technologia ożywiła historię.
To jedynie dosłownie krótki wstęp do wiedzy, jaką otrzymacie w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy, które udało nam się odwiedzić! W Muzeum zostaniecie wprowadzeni do multimedialnym sal, które są tak uszeregowane, że pozwolą Wam poznać historię Karkonoszy – od powstania kontynentów, przez epoki lodowcowe po dziś. Wszystko jest tak skonstruowane, że nie ma możliwości, aby w tych wszystkich historiach i pokojach się zgubić.
Do dyspozycji mamy wirtualnych przewodników, którzy w odpowiednio długich historiach pokazują nam całą historię. Po odwiedzeniu wszystkich sal multimedialnych możemy rozwiązać quiz na monitorach i sprawdzić swoją wiedzę oraz to, jak skupiliśmy się na danych temacie. Materiały wizualne są stworzone na najwyższym poziomie, dlatego nie ma możliwości, abyście się tam nudzili. Muzeum Multimedialne absolutnie zaprzecza stereotypowi, który kojarzy nam się ze słowem „muzeum”.
Z Karkonoszami w tle – inne atrakcje turystyczne regionu.
Wizyta w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy to dobra zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy, świetnie spędzony czas nie tylko na typowej rozrywce. Po zwiedzeniu wszystkich sal i czasie wolnym w ostatnim pokoju możemy sprawić sobie pamiątkę z Karpacza, a uwierzcie nam – tutaj ich naprawdę nie brakuje! Co więcej, kupując bilet, można połączyć atrakcje i udać się przy okazji także do Świata Kolejek oraz na punkt widokowy dawnej skoczni Orlinek.
Gdzie smacznie zjeść po wizycie w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy w Karpaczu?
Po fascynującej wizycie w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy, warto podjąć kolejne kroki w kierunku kulinarnych doświadczeń Karpacza. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zregenerować swoje siły lub po prostu pragniesz skosztować regionalnych smakołyków, mamy dla Ciebie idealne miejsce!
Odśwież swój paletę smaków w Restauracji Sowiduch. Położona w samym sercu Karpacza, ten kameralny zakątek kulinarny znajduje się zaledwie 6 minut jazdy samochodem od muzeum. Kuchnia Sowiduch bazuje na sezonowych i lokalnych produktach, a każde danie serwowane jest z myślą o tradycji oraz nowoczesnych smakach.
Menu pełne jest karkonoskich specjałów. Daj się oczarować aromatycznej kwaśnicy pasterskiej, poczuj smak gór w placu pasterskim lub pozwól, by golonka w piwie stała się kulinarnym ukojeniem po dniu pełnym wrażeń. Nie zapomniano także o najmłodszych gościach – atrakcyjne dania dla dzieci sprawią, że cała rodzina będzie zadowolona z posiłku.