Muzeum Zabawek –  atrakcja dla dzieci w Karpaczu na niepogodę (i nie tylko!)

Pogoda w górach bywa kapryśna, dlatego warto mieć jakąś alternatywę dla wyjścia w góry. Jedną z nich jest miejsce, w którym dobrze będą się czuli zarówno starsi, jak i młodsi. Mowa o Muzeum Zabawek w Karpaczu, które znajduje się przy ulicy Kolejowej 3 i mieści się w starym budynku dawnego dworca kolejowego.

Historia zabawek: Od rękodzieła do masowej produkcji

Zabawki towarzyszą dzieciom od bardzo dawnych czasów. Każdy z nas miał kiedyś żołnierzyki, pluszowego misia, czy inne postaci, które towarzyszyły nam w najmłodszych latach. W epoce dwudziestolecia międzywojennego, a także w okresie poprzedzającym ten czas, na kartach rodzimej literatury pedagogicznej i tłumaczonych dzieł zagranicznych, a nawet w magazynach skierowanych do rodzin i kobiet, poświęcano wiele miejsca refleksjom nad zabawkami oraz ich znaczeniem w dziecięcym życiu i procesie dorastania. To wraz z uświadomieniem sobie, jak istotny jest etap dzieciństwa, nasza fascynacja zabawkami zaczęła jeszcze bardziej się rozwijać.

Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, nie tylko dostawaliśmy zabawki od wielkich producentów z dalekich krajów, takich jak Niemcy, Anglia, Francja czy USA, ale również nasz krajowy przemysł zaczynał się rozwijać. W Polsce, zwłaszcza w międzywojennej Polsce, kwitły liczne manufaktury zabawkarskie. Firma Adama Szrajera z Kalisza zyskała światowe uznanie, a także zakłady z polskiego „zagłębia zabawkowego” – Częstochowy, która już w XIX wieku była określana mianem polskiej Norymbergi. A to przede wszystkim dzięki przedsiębiorstwom zajmującym się galanterią i zabawkami właśnie.

Kolorowe witryny z zabawkami z całego świata

Kolorowe witryny-domki z zabawkami z całego świata

Pluszaki, lalki , figurki - jest wszystko!

Pluszaki, lalki , figurki – jest wszystko!

W całej Europie w ostatnich latach dziewiętnastego wieku powstało wiele firm specjalizujących się w produkcji lalek. Część z nich koncentrowała się na wyrobie ceramicznych główek, dostarczając je następnie innym przedsiębiorstwom, które tworzyły do nich korpusy. Wczesne lata dwudziestego wieku i epoka międzywojenna przyniosły apogeum przemysłu lalkarskiego. Niestety, druga wojna światowa zamknęła wiele polskich fabryk zabawek z wiadomych przyczyn.

Po jej zakończeniu powstały nowe, czasem opierając się na przedwojennych tradycjach, spółdzielnie zabawkarskie. Producentom, mimo wielu trudności, udało się nadal tworzyć zabawki o wyjątkowym designie i wykorzystywać nowe technologiczne osiągnięcia. Zabawki z etykietą „Made in Poland” trafiły także do dzieci za granicą, podobnie jak zabawki popularnych marek z Czechosłowacji, NRD, ZSRR, a także z Węgier, Hiszpanii i Anglii, które zdobywały polski rynek.

Dla dziewczynek, choć chłopcy także z wielką radością się bawili, prawdziwym skarbem była lalka – która pełniła funkcję towarzyszki, a czasem i nawet wiernej przyjaciółki. Lalki to jedne z najstarszych znanych zabawek. Nawet legendy mówią, że lalki pojawiły się wraz z pierwszą dziewczynką. Do dziewiętnastego wieku większość lalek była rękodziełem, lecz potem nadeszła era masowej produkcji. W tym okresie zaczęto korzystać z nowych materiałów, takich jak gutaperka, kauczuk, papier mâché, a później bakelit i biskwit. Celuloid, chociaż stosowany do produkcji lalek już w XIX wieku, zdobył popularność w okresie międzywojennym i pozostawał popularnym materiałem aż do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to został zastąpiony przez tworzywa sztuczne. Na początku lalki przeważnie przedstawiały postacie kobiece, dopiero później pojawiły się męskie, a z czasem także lalki niemowlęce.

Przed Muzeum Zabawek w Karpaczu

Przed Muzeum Zabawek w Karpaczu

Muzeum Zabawek w Karpaczu – wyprawa w krainę wspomnień

W Karpaczu istnieje jedno magiczne miejsce, gdzie dorośli przenoszą się w świat wspomnień z dzieciństwa, a dzieci mogą podglądać tajemniczy mikrokosmos dorosłego życia. Muzeum Zabawek, założone w 1995 roku, wyrasta z prywatnej kolekcji Henryka Tomaszewskiego – cenionego mima i twórcy Pantomimy Wrocławskiej. Oprócz artystycznej pasji teatralnej Tomaszewski hołdował również sztuce kolekcjonerskiej. Gdziekolwiek kierował swe kroki, tam gromadził zabawki.

Wartościowa kolekcja przybliża pełne spektrum zabawkowego rzemiosła, obejmującego ponad dwieście lat – od osiemnastowiecznych figurkowych szopek, przez dziewiętnastowieczne lalki, aż po charakterystyczne dla dwudziestego wieku przyjemności. W tym wyjątkowym muzeum można napotkać lalki sprowadzone z odległych zakątków świata jak Japonia, Meksyk czy Australia.

Ekspozycje w Muzeum zabawek potrafią zaskoczyć

Ekspozycje w Muzeum zabawek potrafią zaskoczyć

blank

W malowniczych dekoracjach stworzonych przez Pana Kazimierza Wiśniaka, w otoczeniu przepięknie pomalowanych półeczek, dzieci odkrywają lalkowe postacie, które siedzą w szkolnych ławkach, spacerują ulicami i spożywają wykwintne kolacje. Młodzi chłopcy kierują swoje zainteresowania ku strażackim samochodom i klockom LEGO, podczas gdy dziewczynki mogą marzyć o malutkich domkach dla lalek, wyposażonych we wszelkie wygody.

Żołnierzyki niegdyś marzenie każdego chłopca

Żołnierzyki niegdyś marzenie każdego chłopca

Może zdjęcie? Proszę ładnie się uśmiechnąć

Może zdjęcie? Proszę ładnie się uśmiechnąć 🙂

Trudny matematyczny problem już rozwiązany.

Trudny matematyczny problem już rozwiązany.

Meble dla lalek

Meble dla lalek

Muzeum nie tylko pozwala zanurzyć się w stałej kolekcji, ale także prezentuje czasowe wystawy, ukazujące zbiory lokalnej społeczności Karpacza i jego okolic.

To miejsce jest źródłem licznych warsztatów dla dzieci i rodzin oraz gospodarzem tematycznych wydarzeń, które regularnie ożywiają przestrzeń muzealną.

Muzeum Zabawek – godziny otwarcia i ceny biletów

Planujesz wizytę w Muzeum Zabawek? Świetnie! Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zaplanować udane zwiedzanie.

Kiedy odwiedzić?

Jeśli preferujesz spokojniejsze dni, wybierz się w ciągu tygodnia, między wtorkiem a piątkiem od 9:00 do 16:30.
Weekendowy wypad? Sobota i niedziela to dni otwarcia od 10:00 do 17:30.

Ile to kosztuje? (sierpień 2023)

Dla indywidualnych zwiedzających:

  • Dorośli: 20 zł
  • Uczniowie, studenci, emeryci (ulgowy): 10 zł
  • Najmłodsi (do lat 6): wchodzą za darmo!

Planujesz rodzinny wyjazd?

  • 2 dorosłych + 2 dzieci: 54 zł
  • 2 dorosłych + 3 dzieci: tylko 63 zł!

Podróżujesz w większej grupie?

Przy zakupie 10 biletów, jeden opiekun wchodzi za darmo. Pamiętaj jednak, by wcześniej dokonać rezerwacji.

Unikaj kolejek – kup bilet online!

Zamiast stać w kolejce, odwiedź muzeumzabawek.pl i wybierz opcję „kup bilet online”.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci w zaplanowaniu wizyty. Ciesz się każdą chwilą w świecie zabawek! Jeśli masz pytania, śmiało zaglądaj na stronę muzeum- www.muzeumzabawek.pl  Miłego zwiedzania!

Gdzie dobrze zjeść w Karpaczu?

Po nostalgicznej podróży przez dzieciństwo w Muzeum Zabawek w Karpaczu, warto zafundować sobie kulinarną przygodę w sercu Karkonoszy – restauracji Sowiduch!  Umiejscowiona w samym centrum Karpacza, Sowiduch to miejsce, gdzie tradycyjne smaki regionu mieszają się z nowoczesną kuchnią. Wśród propozycji menu, wybierz kwaśnicę pasterską, placek pasterski czy golonkę w piwie. A dla maluchów – specjalne propozycje, które zachwycą najbardziej wymagające dziecięce podniebienia. Po takim posiłku gotowi będziecie na kolejne atrakcje magicznych Karkonoszy!

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »