Z wizytą w Muzeum Klocków LEGO w Karpaczu

Kto z nas, gdy był mały, nie bawił się klockami LEGO? Kogo z nas nie fascynują różne budowle z klocków, które są zamieszczane w internecie? Kto nie lubi oglądać filmików, gdzie różni bohaterowie tworzą bajeczne budowle? Chyba nie ma takiej osoby, każdy kocha LEGO, mniej lub bardziej – ale kocha!

W Karpaczu jest takie miejsce, gdzie od pięknych, kolorowych i interaktywnych budowli z klocków LEGO, może się zakręcić w głowie…
Ale może na początek trochę historii, jak w ogóle do tego doszło, że takie klocki powstały i kto jest za to odpowiedzialny?

Fascynująca historia kloców LEGO

Historia LEGO rozpoczyna się w 1932 roku, kiedy to Ole Kirk Christiansen założył warsztat w duńskiej wiosce Billund, produkował tam składane drewniane drabiny oraz zabawki. W 1934 roku, dla swojego warsztatu i produkowanych tam zabawek, wymyślił nazwę „LEGO”. Nazwa ta pochodzi od połączenia słów „LEg GOdt”, co oznacza „baw się dobrze” w języku duńskim. Słowo „LEGO” ma również znaczenie w łacinie, oznaczając „uczę się”, „łączę razem” lub „wiążę”.
Christiansen w drodze do swojego sukcesu lubił powtarzać pewną frazę, która z czasem stała się jego ulubionym motto: „Tylko najlepszy jest wystarczająco dobry”, a obecny udział koncernu LEGO wynoszący 70% na światowym rynku klocków jest dowodem konsekwencji i wierności tych zasad.

Transformers

Transformers

Figurka Mario Bros

Figurka Mario Bros

Firma naszego bohatera stale się rozwijała, poszerzając swoją gamę zabawek, w tym zwierzątka, jo-jo oraz samochody, jednak przez długi czas głównym surowcem pozostawało drewno. Ole Kirk Christiansen szybko zauważył potencjał, jaki kryje się w odkryciu nowej technologii – tworzyw sztucznych. W 1947 roku firma wprowadziła na rynek pierwsze modele zabawek wykonane z plastiku, a dwa lata później pojawiły się pierwsze prymitywne wersje klocków. Zainteresowanie zabawkami LEGO stale rosło. W 1958 roku syn założyciela LEGO, Godfred Kirk Christiansen, wprowadził specjalne rurki do wnętrza pustych klocków, które wzmacniały moc łączenia klocków. To odkrycie umożliwiło dowolne łączenie klocków i znacząco zwiększyło stabilność budowanych modeli. Ta unikalna technologia łączenia klocków została oczywiście opatentowana.

Ekspozycja w muzeum LEGO w Karpaczu

Ekspozycja w muzeum LEGO w Karpaczu

LEGO Star Wars

LEGO Star Wars

Jedi

Jedi

W 1960 roku fabryka LEGO doświadczyła pożaru, który zniszczył część budynku zajmującą się produkcją drewnianych zabawek. Ten incydent zmusił firmę do przemyślenia sytuacji na rynku. W związku z rosnącą popularnością plastikowych klocków oraz stratami spowodowanymi przez pożar podjęto strategiczną decyzję o zaprzestaniu produkcji drewnianych produktów. Od tego momentu firma skupiła się na produkcji plastikowych klocków oraz ciągłym poszerzaniu gamy produktów LEGO. Doskonalono surowiec wykorzystywany do produkcji klocków, a także wprowadzono instrukcje montażu do zestawów. W 1968 roku otwarto pierwszy park rozrywki zbudowany z klocków LEGO, LEGOland, w Billund. Park ten obejmuje miniatury autentycznych budowli, kina, karuzele, „Hotel LEGOland” i wiele innych atrakcji. LEGOland ma powierzchnię o rozmiarze 123 000 m2. Jedną z ciekawostek parku jest posąg Siedzącego Byka, wodza Siuksów, skonstruowany z 1,4 miliona klocków! Obecnie klocki LEGO pozwalają nam budować praktycznie wszystko — domy, samochody, rakiety, a nawet pomoce kuchenne. Wystarczy tylko pomysłowość i wytrwałość w budowaniu. Statystyki mówią o tym, że ponad 400 milionów ludzi bawi się klockami LEGO!

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu

Po śmierci Ole Kirk Christiansena, firmę przejął jego syn Godtfred Kirk Christiansen. Następnie szefowaniem zająć się wnuk założyciela, czyli Kjeld. Od ponad 10 lat władzę w firmie sprawuje osoba spoza rodziny. Mimo to, 70% udziałów w LEGO wciąż pozostaje w rękach rodziny Christiansen.

Klocki LEGO – kilka ciekawostek

Nie wiemy, czy wiecie, ale:

  • w 2015 roku zespół LEGO Italia zbudował wieżę z klocków LEGO o imponującej wysokości 35,05 metra w Mediolanie. Była to najwyższa budowla z klocków na świecie,
  • największy zestaw klocków LEGO składa się z 5900 części i przedstawia słynny Tadż Mahal — indyjskie mauzoleum. Zestaw ten mierzy pół metra szerokości i ma 40 cm wysokości,
  • pierwsza figurka LEGO została wyprodukowana w 1974 roku, miała inne proporcje niż dzisiejsze figurki i była większa. Natomiast pierwsze minifigurki pojawiły się w 1975 roku, a masowa produkcja rozpoczęła się w 1978 roku. Od tamtej pory powstało ponad 5 miliardów minifigurek LEGO.
Wejście do Muzeum Kloców LEGO

Wejście do Muzeum Kloców LEGO

blank

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu

 

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO – zwiedzanie

W Karpaczu przy ulicy Mickiewicza 11 znajduje się Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO, przekraczając próg tego niepozornego budynku, przeniesiecie się do królestwa LEGO. Niezliczone ilości małych figurek, piękne tematyczne makiety – Jurassic Park, Harry Potter, Gwiezdne Wojny, zamki, morskie potwory, pirackie statki, a do tego możliwość wprawienia wszystkiego w ruch! Przed każdą makietą znajdują się przyciski bądź joysticki, jeden przycisk odpowiada za światło, a drugi za ruch – piękna sprawa! Klocki wyglądają, jakby na chwilę ożywały. W tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie, dzieciaki, ale także dorośli – bo przecież każdy oglądał Jurassic Park, Harry’ego Pottera czy Gwiezdne Wojny.

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu - Gwiezdne Wojny

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu – Gwiezdne Wojny

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu - Gwiezdne Wojny

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu – pojazdy

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu - Gwiezdne Wojny

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu – bohaterowie komiksów

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu

Ekspozycja w Muzeum LEGO w Karpaczu

Ekspozycja znajduje się na parterze oraz na piętrze minus 1, po drodze na ścianach oglądać można obrazy filmowe stworzone, tak! Stworzone z klocków LEGO, batman, joker i wielu, wielu innych. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO to miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić, będąc w Karpaczu!

Szczegółowe informacje na temat zwiedzania i biletów znajdziecie pod linkiem:

Gdzie zjeść obiad w Karpaczu?

Poszukujesz wyśmienitej miejscówki, gdzie będziesz mógł posmakować autentycznych dań karkonoskiej kuchni? Mam dla ciebie wyśmienitą propozycję – Restaurację Sowiduch w Karpaczu! Po emocjonującej wizycie w Muzeum LEGO, zrób sobie przerwę i skosztuj kulinarnej strony tego regionu. Sowiduch słynie z potraw przyrządzanych według tradycyjnych przepisów, takich jak kwaśnica pasterska, placki pasterskie, golonka w piwie, i wiele innych regionalnych smakołyków. Wspaniałym dodatkiem do posiłku będzie lokalne piwo, warzone na miejscu w browarze Sowiduch. To miejsce, które powinno znaleźć się na liście każdego smakosza.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »