Kto z nas, gdy był mały, nie bawił się klockami LEGO? Kogo z nas nie fascynują różne budowle z klocków, które są zamieszczane w internecie? Kto nie lubi oglądać filmików, gdzie różni bohaterowie tworzą bajeczne budowle? Chyba nie ma takiej osoby, każdy kocha LEGO, mniej lub bardziej – ale kocha!
O czym przeczytasz w tym artykule?
W Karpaczu jest takie miejsce, gdzie od pięknych, kolorowych i interaktywnych budowli z klocków LEGO, może się zakręcić w głowie…
Ale może na początek trochę historii, jak w ogóle do tego doszło, że takie klocki powstały i kto jest za to odpowiedzialny?
Fascynująca historia kloców LEGO
Historia LEGO rozpoczyna się w 1932 roku, kiedy to Ole Kirk Christiansen założył warsztat w duńskiej wiosce Billund, produkował tam składane drewniane drabiny oraz zabawki. W 1934 roku, dla swojego warsztatu i produkowanych tam zabawek, wymyślił nazwę „LEGO”. Nazwa ta pochodzi od połączenia słów „LEg GOdt”, co oznacza „baw się dobrze” w języku duńskim. Słowo „LEGO” ma również znaczenie w łacinie, oznaczając „uczę się”, „łączę razem” lub „wiążę”.
Christiansen w drodze do swojego sukcesu lubił powtarzać pewną frazę, która z czasem stała się jego ulubionym motto: „Tylko najlepszy jest wystarczająco dobry”, a obecny udział koncernu LEGO wynoszący 70% na światowym rynku klocków jest dowodem konsekwencji i wierności tych zasad.
Firma naszego bohatera stale się rozwijała, poszerzając swoją gamę zabawek, w tym zwierzątka, jo-jo oraz samochody, jednak przez długi czas głównym surowcem pozostawało drewno. Ole Kirk Christiansen szybko zauważył potencjał, jaki kryje się w odkryciu nowej technologii – tworzyw sztucznych. W 1947 roku firma wprowadziła na rynek pierwsze modele zabawek wykonane z plastiku, a dwa lata później pojawiły się pierwsze prymitywne wersje klocków. Zainteresowanie zabawkami LEGO stale rosło. W 1958 roku syn założyciela LEGO, Godfred Kirk Christiansen, wprowadził specjalne rurki do wnętrza pustych klocków, które wzmacniały moc łączenia klocków. To odkrycie umożliwiło dowolne łączenie klocków i znacząco zwiększyło stabilność budowanych modeli. Ta unikalna technologia łączenia klocków została oczywiście opatentowana.
W 1960 roku fabryka LEGO doświadczyła pożaru, który zniszczył część budynku zajmującą się produkcją drewnianych zabawek. Ten incydent zmusił firmę do przemyślenia sytuacji na rynku. W związku z rosnącą popularnością plastikowych klocków oraz stratami spowodowanymi przez pożar podjęto strategiczną decyzję o zaprzestaniu produkcji drewnianych produktów. Od tego momentu firma skupiła się na produkcji plastikowych klocków oraz ciągłym poszerzaniu gamy produktów LEGO. Doskonalono surowiec wykorzystywany do produkcji klocków, a także wprowadzono instrukcje montażu do zestawów. W 1968 roku otwarto pierwszy park rozrywki zbudowany z klocków LEGO, LEGOland, w Billund. Park ten obejmuje miniatury autentycznych budowli, kina, karuzele, „Hotel LEGOland” i wiele innych atrakcji. LEGOland ma powierzchnię o rozmiarze 123 000 m2. Jedną z ciekawostek parku jest posąg Siedzącego Byka, wodza Siuksów, skonstruowany z 1,4 miliona klocków! Obecnie klocki LEGO pozwalają nam budować praktycznie wszystko — domy, samochody, rakiety, a nawet pomoce kuchenne. Wystarczy tylko pomysłowość i wytrwałość w budowaniu. Statystyki mówią o tym, że ponad 400 milionów ludzi bawi się klockami LEGO!
Po śmierci Ole Kirk Christiansena, firmę przejął jego syn Godtfred Kirk Christiansen. Następnie szefowaniem zająć się wnuk założyciela, czyli Kjeld. Od ponad 10 lat władzę w firmie sprawuje osoba spoza rodziny. Mimo to, 70% udziałów w LEGO wciąż pozostaje w rękach rodziny Christiansen.
Klocki LEGO – kilka ciekawostek
Nie wiemy, czy wiecie, ale:
- w 2015 roku zespół LEGO Italia zbudował wieżę z klocków LEGO o imponującej wysokości 35,05 metra w Mediolanie. Była to najwyższa budowla z klocków na świecie,
- największy zestaw klocków LEGO składa się z 5900 części i przedstawia słynny Tadż Mahal — indyjskie mauzoleum. Zestaw ten mierzy pół metra szerokości i ma 40 cm wysokości,
- pierwsza figurka LEGO została wyprodukowana w 1974 roku, miała inne proporcje niż dzisiejsze figurki i była większa. Natomiast pierwsze minifigurki pojawiły się w 1975 roku, a masowa produkcja rozpoczęła się w 1978 roku. Od tamtej pory powstało ponad 5 miliardów minifigurek LEGO.
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO – zwiedzanie
W Karpaczu przy ulicy Mickiewicza 11 znajduje się Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO, przekraczając próg tego niepozornego budynku, przeniesiecie się do królestwa LEGO. Niezliczone ilości małych figurek, piękne tematyczne makiety – Jurassic Park, Harry Potter, Gwiezdne Wojny, zamki, morskie potwory, pirackie statki, a do tego możliwość wprawienia wszystkiego w ruch! Przed każdą makietą znajdują się przyciski bądź joysticki, jeden przycisk odpowiada za światło, a drugi za ruch – piękna sprawa! Klocki wyglądają, jakby na chwilę ożywały. W tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie, dzieciaki, ale także dorośli – bo przecież każdy oglądał Jurassic Park, Harry’ego Pottera czy Gwiezdne Wojny.
Ekspozycja znajduje się na parterze oraz na piętrze minus 1, po drodze na ścianach oglądać można obrazy filmowe stworzone, tak! Stworzone z klocków LEGO, batman, joker i wielu, wielu innych. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO to miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić, będąc w Karpaczu!
Szczegółowe informacje na temat zwiedzania i biletów znajdziecie pod linkiem:
Gdzie zjeść obiad w Karpaczu?
Poszukujesz wyśmienitej miejscówki, gdzie będziesz mógł posmakować autentycznych dań karkonoskiej kuchni? Mam dla ciebie wyśmienitą propozycję – Restaurację Sowiduch w Karpaczu! Po emocjonującej wizycie w Muzeum LEGO, zrób sobie przerwę i skosztuj kulinarnej strony tego regionu. Sowiduch słynie z potraw przyrządzanych według tradycyjnych przepisów, takich jak kwaśnica pasterska, placki pasterskie, golonka w piwie, i wiele innych regionalnych smakołyków. Wspaniałym dodatkiem do posiłku będzie lokalne piwo, warzone na miejscu w browarze Sowiduch. To miejsce, które powinno znaleźć się na liście każdego smakosza.