Spotkanie z legendą – Muzeum „Karkonoskie Tajemnice”

Prawie od zawsze mówi się, że podczas karkonoskich wędrówek natknąć się można na tajemniczą postać. Nieraz jest to mędrzec z bujną brodą pykający fajkę, innym razem jakiś cień umykający w lesie, a nieraz po prostu szepczący wiatr. Legendy głoszą, że jest to Duch Gór…

 

Duch Gór w legendach i mitach

Duch Gór jest to postać niezwykła, będąca bohaterem licznych legend, których ilość jest prawdopodobnie niezliczona. Początek tej historii sięga tysiąca lat temu, gdy tereny Karkonoszy zamieszkiwane były przez pogan. Przez wieki przekazywane opowieści zmieniały się, a każda kolejna kultura miała swój wkład w powstającą legendę. Już w XVII wieku ukazało się aż 241 drukowanych legend o Rübehzalu.

Zły Duch Gór wyłonił się z wyobrażeń pogan, którzy mieszkali u podnóża Karkonoszy. Niezrozumienie naturalnych zjawisk pogodowych w górach sprawiło, że przypisali oni je złemu duchowi. Według ich wierzeń to Duch Gór był odpowiedzialny za gwałtowne burze i wichury. Jak pisał Kaspar Schwenckfeldt w epoce renesansu, Karkonosz był ich bohaterem. Inni wierzyli natomiast, że Duch Gór pełnił funkcję strażnika górskiej przyrody, bezlitosnego wobec tych, którzy ją niszczyli. Średniowieczni poszukiwacze cennych minerałów i rud w Karkonoszach posługiwali się opowieściami o Duchu Gór, aby odstraszyć swoją potencjalną konkurencję. Ich historie były tak malownicze, że nadawały Karkonoszowi jeszcze bardziej demoniczny charakter. Istnieje wiele wariantów legend, które przechodziły z pokolenia na pokolenie, zyskując nowe elementy. Jedne wyjaśniają pochodzenie imienia Ducha Gór, inne opowiadają o jego figlach. Jest również opowieść mówiąca o tym, skąd się wziął w Karkonoszach.

Karkonosz na początku był przedstawiany jako zły duch lub demon.

Karkonosz na początku był przedstawiany jako zły duch lub demon.

blank

Ekspozycja w Muzeum Ducha Gór

Ekspozycja w Muzeum Ducha Gór

Człowiek czy duch? Przeklęta historia Ducha Gór

Podobno był człowiekiem, synem szewca, którego matka przeklęła, gdy był jeszcze niemowlęciem. W ramach kary tułał się po Karkonoszach, sprawiał kłopoty wędrowcom i górnikom. Zalewał szyby kopalniane i kradł minerały, które znaleźli Walończycy. Zaciekle bronił swoich skarbów górskich. W końcu zbudował twierdzę wewnątrz góry Śnieżki. Co ciekawe, Duch Gór zainteresował nie tylko przybyszów i mieszkańców, ale także pisarzy i naukowców. Już w XVI wieku powstawały naukowe opracowania na jego temat, traktujące Karkonosza jako złego ducha, demona czy diabła. W XIX wieku stał się bohaterem powieści wielkich czeskich i niemieckich pisarzy. Pod koniec XIX wieku powstało wiele naukowych prac dotyczących legend o Duchu Gór, w tym prace habilitacyjne i doktorskie. Do dziś ich liczba przekracza 200!

Artystyczne wyobrażeni Ducha Gór przy wejściu do muzeum

Artystyczne wyobrażenie Ducha Gór przy wejściu do muzeum

Przed Muzeum "Karkonoskie Tajemnice"

Muzeum „Karkonoskie Tajemnice”

Zaczynamy zwiedzanie!

Zaczynamy zwiedzanie!

Muzeum Ducha Gór – Karkonoskie Tajemnice

W Karpaczu jest takie miejsce, które powstało dokładnie tam, gdzie 26 marca 2011 roku wykopano kostur Ducha Gór. Zupełnie przypadkowe znalezisko rozbudziło na nowo ciekawość mieszkańców Karkonoszy, zaczęto się zastanawiać, czy Duch Gór powrócił? A może cały czas był, ale się ukrywał? Eksponat oglądać można obecnie w Muzeum Dom Carla i Gerharda Hauptmanna w Szklarskiej Porębie. W miejscu odkrycia tajemniczego przedmiotu powstało Muzeum Ducha Gór, czyli „Karkonoskie Tajemnice” – i to właśnie tutaj znajdziecie odpowiedź na wiele pytań, które na pewno się wam nasunęły podczas czytania tego tekstu.

Ekspozycja w Muzeum Ducha Gór

Ekspozycja w Muzeum Karkonoskie Tajemnice

Ekspozycja w Muzeum Karkonoskie Tajemnice

Legendy i podania

Roślinność i zioła Karkonoszy

Roślinność i zioła Karkonoszy. W poszukiwaniu tajemniczego korzenie mandragory.

Karkonosze na starych pocztówkach

Karkonosze na starych pocztówkach

Karkonoskie Tajemnice to przede wszystkim pełna baśni atmosfera, do tego gra świateł i dźwięków. Poznacie tutaj lokalne legendy, zobaczycie, na czym polegała praca zielarzy oraz dowiecie się gdzie i jakich skarbów poszukiwali tajemniczy przybysze? Cała ekspozycja ma interaktywny charakter, dzięki czemu możecie przenieść się do królestwa Ducha Gór i w nim uczestniczyć. Spędzicie tutaj niesamowity czas, a po zakończeniu przygody znajdziecie wiele pamiątek, które można zabrać ze sobą do domu!

Pamiątki ze sklepiku: kubki..

Pamiątki ze sklepiku: kubki…

książka z legendami,

książka z legendami,

i breloczki.

i breloczki.

Co trzeba wiedzieć przed zwiedzaniem muzeum? Cennik i godziny otwarcia

  • Ceny biletów: 2023 roku bilet normalny kosztuje 32 zł, a ulgowy – 26 zł. Ulga przysługuje dzieciom w wieku od 4 do 18 lat, studentom, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom. Dzieci poniżej 4 roku życia zwiedzają muzeum bezpłatnie. Jeśli jesteście częścią grupy zorganizowanej, koszt biletu normalnego to 29 zł, ulgowego – 23 zł. Możecie również zdecydować się na pakiet zwiedzanie plus warsztaty za 38 zł.
  • Godziny otwarcia: Muzeum otwarte jest 364 dni w roku, w godzinach od 10:00 do 18:00, z wyjątkiem 1 listopada. Miejsce jest dostępne również w niedziele i święta.

Co jeszcze?

  • W Karkonoskich Tajemnicach można robić zdjęcia i udostępniać je w sieci z hasztagiem #karkonoskietajemnice.
  • Na miejscu nie obowiązują limity czasu na zwiedzanie, ogranicza go jedynie godzina zamknięcia muzeum.
  • Średni czas zwiedzania to około 50 minut do godziny.
  • Pamiętajcie,  że zwierzęta nie mają wstępu do muzeum.
  • Na miejscu jest dostępna bezpłatna szatnia, ale nie ma parkingu – obiekt znajduje się w centrum Karpacza.

więcej informacji dla zwiedzających znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum i na Facebooku.

Zajrzyj do menu: https://www.sowiduch.pl/restauracja-karpacz/menu/

Zajrzyj do menu

Gdzie zjeść w Karpaczu obiad?

Po odkrywaniu fascynujących sekretów Karkonoszy w muzeum Karkonoskie Tajemnice, z pewnością poczujesz głód. Nic więc dziwnego, że w taki moment myśl prowadzi do restauracji Sowiduch. Ta znakomita kuchnia regionalna, bazująca na lokalnych składnikach, oferuje niezapomniane doświadczenia kulinarne, które zadowolą każdego.

Przez swoje unikalne potrawy Sowiduch łączy smaki Karpacza z historią regionu. A jakby tego było mało, znajdziesz tam również gulasz z dziczyzny podawany z kaszą i mieszanką sałat – doskonałe danie dla miłośników smaków prosto z lasu.

Restauracja jest również przyjazna dla wegetarian, oferując mnóstwo smacznych opcji, takich jak gołąbki z soczewicą w sosie pomidorowym. Dla rodzin z dziećmi, Sowiduch przygotował specjalne menu, w którym nie brakuje takich klasyków jak spaghetti bolognese czy nuggetsy.

Kiedy już nasycisz głód, zrelaksuj się degustując doskonale warzone piwo z lokalnego browaru Karpacz, obserwując jednocześnie pracę piwowara. Ciekawe wnętrze, wypełnione lokalnymi płaskorzeźbami i starannie dobrane elementy dekoracyjne, sprawiają, że atmosfera tego miejsca jest niezwykle przytulna.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »