Wizyta w Muzeum Sentymentów w Kowarach – podróż w czasie do lat PRL-u

Polska Ludowa – okres, który pozostawił wiele trudnych wspomnień, chociaż wracamy do niego z sentymentem.  Wehikuł czasu, czyli Muzeum Sentymentów w Kowarach, pozwoli nam zajrzeć do mieszkania przeciętnej rodziny „Kowalskich” i poczuć klimat tamtych czasów.

Odkrywamy Polskę Ludową

Polska Ludowa była okresem, który dziś jest wspominany z sentymentem, ale także z nostalgią i niepokojem. Był to czas, który wyznaczył kształt dzisiejszej Polski, ale także pozostawił wiele trudnych wspomnień.

Jednym z największych problemów, z jakim zmagała się wtedy nasza ojczyzna, był brak dostępności towarów. Sklepy były często puste, a produkty, takie jak cukier, mięso czy chleb, były w deficycie. Oznaczało to, że ludzie musieli stać w długich kolejkach, by zdobyć podstawowe produkty spożywcze. Brak dostępności dotyczył też towarów luksusowych, takich jak kawa, czekolada czy kosmetyki. Ludzie często musieli kombinować, aby zarobić dodatkowe pieniądze lub zdobyć to, czego potrzebowali. Istniały pewne sposoby na zarabianie pieniędzy poza oficjalnym etatem, które były tolerowane przez władze państwowe.

Jednym z popularnych sposobów zarabiania dodatkowych pieniędzy było wykorzystywanie tzw. drugiego obiegu. Polegało to na handlu towarami, które były trudno dostępne lub na kartki, takimi jak papierosy, kawa czy alkohol. Handel tymi towarami odbywał się często „na czarno” i był nielegalny, ale mimo to cieszył się dużym zainteresowaniem.

Innym sposobem zarabiania było pracowanie po godzinach na czarno. Ludzie pracowali na przykład jako hydraulicy, elektrycy czy mechanicy, naprawiając sprzęty w domach i warsztatach. Istniała także tzw. praca dorywcza, która polegała na robieniu różnych prac, takich jak sprzątanie, malowanie czy praca na budowie, za dodatkowe pieniądze. Niektórzy ludzie kombinowali także, żeby zdobyć nielegalnie towar, który był bardzo trudno dostępny, na przykład poprzez podróżowanie do krajów zachodnich i przemycanie towarów do Polski.

Pokój prezesa i sekretariat

Pokój prezesa i sekretariat

Biuletyny, gazety

Biuletyny, gazety

Cenzura była na porządku dziennym. Media i sztuka były kontrolowane przez rząd, a wszelkie treści musiały być zatwierdzone przez władze przed ich publikacją. Cenzura dotyczyła też korespondencji prywatnej, którą często kontrolowały służby bezpieczeństwa.

Mimo wielu problemów kultura rozwijała się, a w porównaniu do dzisiejszych czasów czytelnictwo wśród ludzi było na bardzo wysokim poziomie. Biblioteki były wypełnione po brzegi. Książki cieszyły się dużym zainteresowaniem, a Polacy lubili chodzić do teatrów, kina i muzeów. Przykładem rozwoju kultury w Polsce Ludowej są takie filmy jak „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza” czy chociażby „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, które odniosły sukces na całym świecie.

Obecnie nie jest łatwo wytłumaczyć, jak się żyło w PRL-u. Jeśli jednak moglibyśmy cofnąć się w czasie, na przykład do roku 1975 i zajrzeć do mieszkania przeciętnej rodziny „Kowalskich” na pewno zwrócilibyśmy uwagę na pewne rzeczy, które były eksponowane – luksusowe dobra przywożone z krajów tak zwanej demokracji ludowej. Kawa, pieprz, słodycze, płyta Beatlesów. Każdy kraj miał swoje atuty, które w Polsce zdobyć było bardzo trudno. Trzeba było po nie pojechać, najlepiej zabierając na wymianę rzeczy, których z kolei tam brakowało.

Wejście do Muzeum Sentymentów

Wejście do Muzeum Sentymentów

Stary napis "Kowary" w muzeum sentymentów

Stary napis „Kowary” w muzeum sentymentów

Zaklęte w Muzeum Sentymentów wspomnienia z PRL-u w Kowarach

Jak się jednak okazuje, w Kowarach jest takie miejsce – wehikuł czasu, dzięki któremu będziemy mogli zajrzeć do mieszkania „Kowalskich”. Po przekroczeniu progu w Muzeum Sentymentów zobaczymy, jak wyglądało życie naszych dziadków. Bez social mediów, płaskich telewizorów, bez telefonu komórkowego, bez mięciutkiego papieru toaletowego… Wnętrza, które zobaczymy w Kowarach to istna podróż sentymentalna i opowieść o tym, jak polityka władzy ludowej wpływała na codzienne funkcjonowanie obywateli. Muzeum Sentymentów powstało w 2018 roku w kapitalnym miejscu, bo na terenie dawnej Fabryki Dywanów.

Pomysłodawcą i twórcą tego miejsca jest Andrzej Olszewski, który od wielu lat zbiera przedmioty, które są kopalnią wspomnień.

Kuchnia w PRL

Kuchnia w PRL

Pokój dzienny

Pokój dzienny

Pokój nastolatka

Pokój nastolatka

Ciemnia fotograficzna

Ciemnia fotograficzna

Pokój dentystyczny

Pokój dentystyczny

Gabinet lekarski

Gabinet lekarski

Gabinet lekarski

Gabinet lekarski

Stare telefony

Stare telefony

W muzeum zobaczycie między innymi: pokój dziadków, kuchnie babci, salon rodziców, ciemnię fotograficzną, pokój prezesa, sekretarza, łazienkę z tamtej epoki, czy gabinet lekarski. Nie wiemy, jak Wy, ale my byśmy się bali usiąść na tym fotelu dentystycznym! Niektóre narzędzia naprawdę budzą grozę. Dla młodszych osób, które przyjdą odwiedzić to miejsce, czeka pokój gier, będziecie naprawdę zdziwieni, jak kiedyś wyglądał komputer i jaka grafika była na starym Pegasusie.
Okulary VR przy tym to prawdziwa nuda!

Nie chcemy też zdradzać wielu tajemnic, ale w muzeum jest specjalne miejsce dla dorosłych… Niestety nie można było w tym miejscu robić zdjęć, warto zatem samemu odkryć tę tajemnicę 😉

Dowiedzieliśmy się, że Andrzej przygotowuje dodatkowe ekspozycje, dlatego warto śledzić social media Muzeum Sentymentów na bieżąco.

Trasa do Muzeum Sentymentów z restauracji Sowiduch

Więcej informacji: 

blank

Gdzie dobrze zjeść w okolicy?

Jeśli chcecie spróbować smakowitych i  tradycyjnych dań karkonoskiej kuchni, koniecznie odwiedźcie restaurację Sowiduch w Karpaczu. Po wizycie w Muzeum Sentymentów, warto zarezerwować czas na obiad i zwiedzanie jednej z ciekawszych atrakcji miasta – browaru Sowiduch. W restauracji przygotowywane są potrawy zgodnie z tradycyjnymi przepisami, takie jak kwaśnica pasterska, placki pasterskie, golonka w piwie i wiele innych dań z regionu. Dodatkowo, restauracja oferuje wyśmienite, lokalne piwo, które warzone jest w browarze Sowiduch.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »