Wycieczka na Sępią Górę z bajkowej miejscowości Kotlina na Pogórzu Izerskim

Powiedzieć, że w Górach Izerskich jest pięknie, to tak jakby nic nie powiedzieć! Koniecznie musicie kiedyś się wybrać i pojeździć po tych barwnych okolicach i klimatycznych zakątkach.
Dziś wybieramy się do miejscowości Kotlina, czyli bardzo małej wsi tuż obok Świeradowa. Kotlina powstała w XVIII wieku, założyli ją Schaffgotschowie w związku z górniczymi pracami, które trwały w okolicy.

Ruiny Kesselschlossbaude – ponad 100-letnie schronisko na zboczu Zamkowej Góry

Jedziemy asfaltową drogą, która wije się serpentynami, cały czas pod górę. Na samym szczycie wioski czekają na nas ruiny. To ruiny ponad 100-letniego schroniska Kesselschlossbaude. Auto można zostawić tuż przed – jest naprawdę sporo miejsca.

Schronisko, po którym pozostały jedynie ruiny, powstało w roku 1903 na zboczu Zamkowej Góry. Cudowne krajobrazy, cisza i spokój przyciągały do Kotliny wielu kuracjuszy i turystów, którzy z wielką ochotą odwiedzali schronisko oraz gospodę, która znajdowała się tuż obok. Wraz z upływem lat i coraz większą popularnością Kesselschlossbaude zostało rozbudowane. Powstały dodatkowe budynki, a schronisko zmieniło się w górski hotel. Ówczesny właściciel, Brunon Rösch reklamował swój hotel jako najpiękniejsze schronisko Karkonoszy i Gór Izerskich.

W historii schroniska znaleźć można kilka ciekawostek, w tym wzmiankę o tym, że grupa osób po upadku Powstania Warszawskiego została wzięta do niewoli. Mieszkali ponoć w tym pięknym hotelu, skąd na co dzień wożono ich do pracy w pobliskiej kopalni kasyterytu.
W 1945 roku najprawdopodobniej zjawili się w schronisku przedstawiciele wywiadowczej szkoły Abwehry z Barda. Szkolili tutaj członków Volkssturmu i dywersyjnego Werwolfu.

Od lat 80. ten piękny obiekt był niezagospodarowany, dlatego też zaczął niszczeć i popadł w ruinę. Kilkanaście lat temu mimo nadzoru konserwatorskiego został podpalony. Bardzo przykro, że taki los spotkał to miejsce, bo patrząc na ruiny oraz stare zdjęcia musiało to być naprawdę piękne miejsce.

Ruiny schroniska

Ruiny schroniska na zboczu Zamkowej Góry.

Ruiny schroniska

Ruiny schroniska

Skałki Zakochanych – doskonały punkt widokowy na Góry i Pogórze Izerskie oraz Góry Kaczawskie

Tuż obok Kesselschlossbaude znajdują się Skałki Zakochanych, czyli miejsce, które jest nie tylko doskonałym punktem widokowym, nie tylko na Góry i Pogórze Izerskie, ale także na Góry Kaczawskie. Bez problemu ujrzymy Gryfów Śląski, Mirsk czy Ostrzycę Proboszczowicką.
Skałki Zakochanych to także miejsce wyznań miłosnych. To właśnie tutaj kawalerowie oświadczali się swoim wybrankom. Na skałach można znaleźć wiele inskrypcji z imionami, najstarsza pochodzi z 1928 roku.

Skałki Zakochanych

Skałki Zakochanych

blank

Widok-ze-Skałek Zakochanych

Widok ze Skałek Zakochanych

 

Wędrówka na Sępią Górę – leśna ścieżka z dużą ilością kamieni i wystających korzeni.

Aby dotrzeć z ruin Schroniska Kesselschlossbaude oraz Skałek Zakochanych, na Sępią Górę kierować się musimy w stronę zielonego szlaku. Między ruinami a skałkami będzie wydeptana leśna ścieżka, którą musimy podążać, aby po chwili znaleźć się na asfaltowej dróżce w lesie, która zaprowadzi nas prawie do samego Świeradowa. Po około 40 minutach dotrzemy do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim, którym musimy podążać, aby znaleźć się w miejscu docelowym naszej wędrówki. Droga asfaltowa zamieni się w typową leśną ścieżkę z dużą ilością kamieni i wystających korzeni. Od rozwidlenia na szczyt Sępiej Góry do pokonania będziemy mieli niecałe 1,5 km z przewyższeniem liczącym prawie 250 metrów. Mimo że będzie to męcząca wspinaczka to w pięknych okolicznościach przyrody. Zajmie nam nie więcej niż 35 minut.

Na szlaku

Na szlaku

Wspinaczka na Sepią Górę

Wspinaczka na Sepią Górę

Na leśnym szlaku

Na leśnym szlaku

Sępia Góra – panorama i ukryty skarb

Sępia Góra znajduje się na wysokości 828 metrów, rozpościera się stąd naprawdę piękna panorama na Stóg Izerski, Smrk i oczywiście Świeradów. Najpopularniejsza legenda mówi o tym, że na szczycie znajdowała się pogańska świątynia oraz święty gaj, który ją otaczał. To właśnie tutaj Słowianie mieli kontaktować się z siłami wyższymi, różnymi bóstwami. Nie ma jednak żadnych potwierdzonych tez świadczących o tym, że nad rzeką Kwisa było słowiańskie osadnictwo. Druga z legend dotycząca Sępiej Góry mówi o tym, że w roku 1941 do miejscowości Bad Flinsberg, czyli dzisiejszego Świeradowa przyjechało kilkanaście ciężarówek wypełnionych nieznaną zawartością. Więźniowie, którzy pracowali przy ukrywaniu skarbu twierdzili (ci, którym udało się uciec), że skrzynie zostały bardzo głęboko zakopane. Nie potrafili podać dokładnego punktu ukrycia skarbu, ponieważ jechali w zamknięciu i zostali wypuszczeni dopiero po dotarciu na miejsce. Kojarzyli tylko tory, a po drodze tabliczkę z nazwą miejscowości. Okazuje się, że Sępia Góra znajduje się nad starym dworcem kolejowym. Skarbu oczywiście odnaleźć się nie udało. Jeśli jednak wpadlibyście na taki pomysł, to uważajcie — ponoć czuwa nad nim strażnik, który przegania poszukiwaczy skarbów.

Po krótkim postoju u podnóża szczytu kierujemy się dalej niebieskim szlakiem, aby po około kilometrze wędrówki skręcić w lewo w wydeptaną ścieżkę, która doprowadzi na do szlaku zielonego o, a ten z kolei pod bramy schroniska, gdzie zostawiliśmy auto.

Jak widzicie, Góry Izerskie są nie tylko piękne, ale skrywają także wiele tajemnic. Na zakończenie warto jeszcze dodać, że w Kotlinie kilka razy ktoś widział ducha! Polecamy poszukać sobie w internecie tej historii i samemu ocenić, co się tam wydarzyło.

Więcej ciekawostek o Górach i Pogórzu Izerskim znajdziecie tutaj:
https://www.goryizerskie.pl/

Na szczycie Sępiej Góry

Na szczycie Sępiej Góry

Na szczycie Sępiej Góry - piękna panorama

Na szczycie Sępiej Góry – piękna panorama

Widok z SępiejGóry na Świeradów, Stóg Izerski i Smrk

Widok z SępiejGóry na Świeradów, Stóg Izerski i Smrk

 

Trasa na Sępią Górę

Najkrótsza trasa na Sępią Górę z miejscowości Kotlina na Pogórzu Izerskim prowadzi zielonym szlakiem.  Trasa jest wymagająca, ale nagrodą za wspinaczkę są piękne widoki i unikalna atmosfera Gór Izerskich

Gdzie zjeść w okolicy?

Jeśli szukasz miejsca, gdzie dobrze zjeść po wycieczce na Sępią Górę zajrzyj do centrum Karpacza do restauracji Sowiduch. To miejsce nie tylko oferuje wyśmienitą kuchnię staropolską i różnorodne menu, ale także zapewnia rodzinny klimat i wiele rozwiązań przyjaznych dla dzieci. Obszerne stoły i przytulny kącik zabaw to tylko niektóre z nich.

blank

Restauracja Sowiduch w Karpaczu oferuje bogate i różnorodne menu, w którym warto spróbować dań regionalnych. Co warto zamówić? Na pewno Czeski smażony ser. To potrawa bezmięsna, która jest charakterystyczna dla regionu Karkonoszy i podawana jest tu w bogatej wersji z żurawiną, frytkami, dwoma sosami i sałatkami. Kolejnym daniem jest pstrąg w papilotach, podawany z białym winem, warzywami, masłem, ćwiartkami ziemniaka i mieszanką sałat. Dla większych grup warto zamówić dechę regionalną. To danie biesiadne, składające się z kilku potraw, takich jak pierogi z pieca z filetem z pstrąga, gołąbki z soczewicą, pierogi ruskie, pierogi z kaczką i pierogi kresowe.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »