Karkonosze i miasto Karpacz mają wiele do zaoferowania licznym turystom, którzy rok w rok, niezależnie od pory roku, odwiedzają te rejony. Tutaj nie ma mowy o nudzie. Z łatwością zaplanujesz dalsze wycieczki w góry, jak i krótsze spacery po mieście i okolicy. Wartą odnotowania atrakcją jest zapora na Łomnicy, która znajduje się praktycznie w centrum miasta. Pozwala na moment oderwać się od gwaru deptaka i odpocząć od wysokogórskich szlaków. Jeśli jeszcze Cię tutaj nie było, zobacz, dlaczego zapora w Łomnicy warta jest Twojego czasu.
O czym przeczytasz w tym artykule?
Zapora nad Łomnicą – historia powstania
Wylewające rzeki nie raz przysporzyły sporych problemów, nie tylko w rejonie Karkonoszy. Nie inaczej było w przypadku tej, która przepływa przez Karpacz. Łomnica jest 20-kilometrowym dopływem Bobru. Swój początek bierze z Równi pod Śnieżką, a średni spadek jej wód wynosi 72 promile.
Kiedy w 1897 roku intensywna ulewa doprowadziła do jej wylania, w regionie podjęto decyzję o wprowadzeniu przeciwpowodziowego programu. Jednym z jego elementów była tama na Łomnicy, która miała zatrzymać ciągłe niszczenie przez żywioł mostów, ulic i domów. W trakcie tej ogromnej powodzi zagrożony był nawet nasyp kolejowy nowopowstałej linii. Oprócz tego, że wybudowana została zapora w Karpaczu, w wielu miejscach uregulowano koryto rzeki. To pozwoliło odbudować zniszczenia i przeprowadzać kolejne inwestycje, już bez ryzyka tragedii.
Sama zapora nad Łomnicą powstawała w latach 1910-1915, z granitowych bloków. Od tamtego czasu zbiera nadmiar wody, a jednocześnie zatrzymuje skalny rumosz, który niesiony z nurtem mógłby zagrozić okolicznej zabudowie. Tama w Karpaczu ma pojemność nominalną 540.000 m³. Największym testem dla zapory, który został pozytywnie zaliczony, była „powódź tysiąclecia” w 1997 roku.
Warto wspomnieć, że choć obecnie nic się tutaj nie dzieje, wraz z zaporą powstało małe schronisko. Talsperrenbaude był restauracją z samego drewna, dzięki czemu budynek idealnie wkomponował się w otoczenie. Miejsc noclegowych było niewiele, a chętnych nie brakowało. W jeziorku można było się kąpać, a wieczorami organizowano tu interesujące koncerty, co przyciągało nie tylko turystów, lecz także mieszkańców Karpacza.
Zapora na Łomnicy – jak dojechać?
Ponieważ tama w Karpaczu znajduje się poniżej głównej ulicy, Konstytucji 3-go Maja, można do niej łatwo dojechać. Jak trafić na zaporę na Łomnicy? Kierując się od strony Jeleniej Góry, możesz poruszać się wspomnianą już ulicą, aż w okolice ronda Biały Jar. Znajdziesz tam zresztą wygodne parkingi. Możesz też skręcić wcześniej, w okolicach dworca kolejowego i dojechać na ulicę Rybacką. Tam jednak będzie gorzej z parkingiem, dlatego rekomendujemy mały spacer. Nad samą zaporę i tak trzeba dojść, jednak poruszanie się wśród drzew jest czystą przyjemnością. Zapora na Łomnicy w Karpaczu zachęca do chodzenia, bo można ją całą przejść i odpocząć w przyjemnym otoczeniu drzew. To szczególnie zachęcające latem, gdy w upalne dni woda niesie ukojenie. Jednak i zimą nie brakuje tu amatorów wycieczek, którzy doceniają walory przyrody o każdej porze roku.
Zapora w Łomnicy – szlak turystyczny
Budowa tamy wpłynęła korzystnie na cały teren i powstały tutaj krajobraz. Jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Karpacza, zapora wodna, ma więc jeszcze jeden powód, by być tak rozpoznawalną. Przebiega nią bowiem czerwony szlak turystyczny, prowadzący na szczyt góry Grabowiec w Miłkowie. Z tego powodu nie brakuje chętnych do przespacerowania się 105-metrową tamą. Oczywiście każdy, kto ma ochotę podziwiać malowniczy zalew oraz sztuczny wodospad wybiera się tutaj na spacer. Szczególnie upodobali sobie to miejsce nowożeńcy i zakochani, którzy wybierają tamę na tło widowiskowych sesji zdjęciowych. Są one niezwykłą pamiątką na całe życie.
Zapora na Łomnicy w Karpaczu powinna też trafić na Twoją listę miejsc wartych odwiedzenia. Dotrzesz stąd nawet pod wyciąg na Kopę, skąd dalej dostaniesz się na Śnieżkę.
Restauracja – Karpacz ma do zaoferowania doskonałą kuchnię
Po odwiedzeniu zapory i innych atrakcji, warto zregenerować siły podczas pysznych obiadów w Karpaczu. Świetnym wyborem będzie restauracja Sowiduch, w której znajdziesz dania kuchni regionalnej, rzemieślnicze piwo i pyszne desery. Sprawdź!