Tajemnicze Karkonosze, czyli wyprawy Łazigóra!

Lubicie poznawać nowe miejsca? Wędrować po górach? Rozwiązywać zagadki? Jeśli tak to mamy dla Was idealne rozwiązanie, czyli zeszyty wycieczkowe Łazigóra. A czym właściwie są te zeszyty i kim jest właściwie Łazigór?!

Kiedy w ogóle rozpoczęły się górskie wędrówki?

O narodzinach turystyki w Karkonoszach i Górach Izerskich możemy rozmawiać w kontekście rozwoju uzdrowisk. Pierwsze wyprawy turystyczne w góry zostały zainicjowane przez kuracjuszy odwiedzających uzdrowiska, takie jak Cieplice, Świeradów Zdrój, Jańskie Łaźnie i Łaźnie Libverda. Największym z tych uzdrowisk były Cieplice, które obecnie stanowią część Jeleniej Góry. Podaje się, że książę Bolesław Wysoki odkrył źródła cieplickie w 1175 roku, a w 1687 roku królowa Maria Kazimiera Sobieska odwiedziła to uzdrowisko, co sprawiło, że stało się ono modnym miejscem pobytu.

Na górskich polanach prowadzono także rolniczą działalność, w szczególności wypas bydła. To doprowadziło do powstania bud pasterskich, które z czasem przekształciły się w schroniska górskie. Buda Hampla była znana już w XVIII wieku i obecnie funkcjonuje jako schronisko Strzecha Akademicka, oferując schronienie i jedzenie wędrowcom zmierzającym na Śnieżkę. Podobną funkcję pełniły schroniska Lučni bouda na Hali pod Łabskim Szczytem oraz na Hali Szrenickiej. Pierwsze schroniska górskie powstały w 1837 roku nad Śnieżnymi Kotłami i na Wysokim Kamieniu. W XIX wieku kaplica na Śnieżce również pełniła funkcję schroniska i gospody.
Karkonoskie budy słynęły z twarogu z dodatkiem ziół górskich, który był starannie przygotowywany i suszony, nadając mu charakterystyczny smak. Wpisywanie wrażeń z wędrówek do ksiąg pamiątkowych stało się tradycją, dostępną dla każdego wędrowca. W miarę wzrostu liczby turystów karkonoscy górale stali się przewodnikami i tragarzami lektyk. W 1817 roku powstała pierwsza organizacja przewodników górskich i tragarzy lektyk w Karkonoszach. Turystów noszono w lektykach do wodospadu Szklarki, na zamek Chojnik i na szczyt Śnieżki. Oryginalne lektyki można obecnie oglądać w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Zdobywanie Śnieżki

Jeśli chodzi o najwyższy szczyt Karkonoszy, czyli Śnieżkę, to po raz pierwszy został zdobyty przez czeskiego mieszczanina w 1465 roku. W tamtych czasach nie istniały jeszcze wytyczone szlaki, dlatego też wyprawa była niezmiernie trudna. Ponad sto lat później grupa Czechów osiągnęła szczyt Śnieżki. 17 stycznia 1806 roku książę Ferdynand von Ruppersberg z Marburgu w Hesji przebywał w schronisku Hampelbaude (obecnie Strzecha Akademicka), skąd wyruszył na wierzchołek. W XVIII wieku Śnieżka stała się popularnym celem wycieczek, co miało związek z rozwijającymi się uzdrowiskami w Karkonoszach oraz wzniesieniem kapliczki św. Wawrzyńca, w której odbywały się regularne nabożeństwa. Przemierzanie szlaków nie było tak komfortowe jak obecnie, a wielu turystów nie było skłonnych podejmować długich marszów. Ci zamożniejsi wynajmowali tragarzy lektyk i bagażu. Tragarze byli jednocześnie przewodnikami, musieli znać nazwy skał, szczytów, a także mieli za zadanie dostarczać rozrywki klientom, którzy mogli czuć się znudzeni długą trasą. Wnoszenie ciężkich bagaży, które niejednokrotnie było bardzo liczne, często doprowadzało do wyczerpania tragarza na szczycie Śnieżki. Zainteresowanie taką formą turystyki było ogromne, dochodziło nawet do sporów i bójek o klientów.

blank
blank

Zeszyty wycieczkowe Łazigóra – przewodniki i dobra zabawa w jednym

Tajemnicze Karkonosze i zeszyty wycieczkowe Łazigóra to nie tylko przewodniki, które zaprowadzą Cię do najciekawszych zakątków Karkonoszy i okolicznych pasm górskich. To także zestawy zadań, które musicie rozwiązać podczas swojej wędrówki (potrzebujesz tylko ołówka i chęci, aby udać się ku przygodzie). Zagadki, krzyżówki, łamigłówki, rebusy zostały przygotowane z myślą o dzieciach w różnym wieku i o różnych umiejętnościach. Świetnie bawić się będą także dorośli, bo wszystkie zadania są naprawdę wciągające i angażujące na całego!

Tajemnicze Karkonosze mają także walory edukacyjne, na spacerze z Łazigórem dowiecie się sporo o drzewach, kwiatach, ziołach, grzybach, skałach, klimacie, zwierzętach, historii, sztuce, literaturze, kuchni, rzemiośle, geografii, architekturze oraz ludziach, których główny bohater i przewodnik zeszytów spotkał, podróżując w czasie. Takie podróże mógł odbywać dzięki wehikułowi czasu w postaci szklanej kuli, którą podarowała mu wiedźma z Gór Izerskich. Zeszyty zatem zabiorą Was do miejsc, czasów i postaci także takich, których już nie ma… lub dopiero się pojawią!
My odbywaliśmy już kilka wycieczek po Karpaczu i serdecznie Was zachęcamy, bo jest to opcja na świetnie spędzony czas! Zeszytów jest około czterdziestu, więc wiele przygód przed Wami!

blank

Gdzie kupić?

Zeszyty są do kupienia na miejscu lub on line

https://tajemniczekarkonosze.pl/zeszyty/

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »