Podgórzyn – karkonoska wieś turystyczna i atrakcja okolic Karpacza

Karkonosze i Karpacz nie są jedynymi atrakcyjnymi punktami na mapie regionu. Jeśli przyjeżdżasz w tę okolicę na kilka dni, spokojnie możesz poznać także inne miejscowości, ulokowane w dalszej lub bliższej odległości od miasta pod Śnieżką. Jedną z nich, wartą Twojej uwagi, jest Podgórzyn, w którym znajduje się jeden z największych kompleksów stawów hodowlanych w Sudetach. Możesz więc nie tylko zwiedzać wysokie partie gór, lecz także wyskoczyć na smaczną rybkę. W dodatku sam masz możliwość ją złowić. Zobacz, co jeszcze na Ciebie tutaj czeka.
 

Podgórzyn – gdzie leży i jak dojechać? 

Jeśli Twoją bazą wypadową jest Karpacz, z łatwością trafisz stąd do Podgórzyna. Prowadzi do niego bowiem ta sama droga, co do Przesieki, a z drugiej strony do Miłkowa. W każdym z tych zakątków czekają na Ciebie rozmaite atrakcje, Podgórzyn nie jest w tej sprawie osamotniony. Mało kto wie, że zaledwie 13 km od Karpacza panuje taki klimat, wypełniony wodą i niesamowitymi widokami. Panorama Karkonoszy, jaka się stąd rozpościera, naprawdę zapiera dech w piersiach. Jeśli więc zastanawiasz się, jak spędzić popołudnie, udaj się do Podgórzyna. Co warto zobaczyć w tej mieścinie, która leży na wysokości 350-480 m n.p.m., nad strumieniem Podgórna?
blank

Podgórzyn – historia 

Już w XIV wieku istniała tutaj osada, jednak dopiero od 1946 roku nazywa się ją Podgórzyn. Wieś należała do najsłynniejszego rodu w tej okolicy, czyli Schaffgotschów Cieplic. W średniowieczu cystersi założyli tutaj stawy hodowlane, które przetrwały do dziś. To właśnie wspomniani już arystokraci rozbudowali je, aż do liczby 67. Dziś jest ich znacznie mniej – 22 i wszystkie znajdują się w prywatnych rękach. 

W XVII wieku zaczęto tu produkować dzwony i lufy armatnie. Do dziś w kościele pw. Świętej Trójcy, który wzniesiono w XVIII wieku, znajduje się zresztą chrzcielnica oraz dzwon odlany w miejscowej ludwisarni. Jest to więc jedna z atrakcji, którą warto zobaczyć, gdy zastanawiasz się, co Cię tutaj czeka. W Podgórzynie działały też papiernia, tartak, browar, wytwórnia szkła oraz szlifiernia kryształów i kamieni szlachetnych.
 

blank

Podgórzyn – atrakcje, które warto zobaczyć 

Poza kościołem czeka na Ciebie tutaj także dawny tramwaj. Do Podgórzyna prowadziła bowiem linia tramwajowa z Cieplic, która pozwalała kuracjuszom przedostać się bliżej gór. Stąd można w dość krótkim czasie dojść na Zamek Chojnik w Sobieszowie i Zamek Księcia Henryka w Marczycach. 

W Podgórzynie czeka na Ciebie gniazdo bociana. Umieszczone przy nim kamery pozwalają stale monitorować stan ptaków z każdego zakątka Ziemi. Możesz mieć zobaczyć, kiedy bociany przylatują, składają jaja i wykluwają się młode. To niezwykła możliwość, o którą dbają zaangażowani przyjaciele bocianów. W razie potrzeby wymieniają słup, na którym powstaje gniazdo, by mieć pewność, że w kolejnym roku te ponownie tu zawitają. Bocian biały gości tu bowiem od lat 80. XX wieku. 

Od 2017 roku możesz też zwiedzić Pomnik Muflona, który stanął tu przez wzgląd na dawne czasy. Kiedyś bowiem mieszkały tu te zwierzęta. Niedaleko od tego miejsca leży Rozpadlisko Skalne, gdzie pomiędzy dwoma skałami o wysokości kilku metrów znajduje się wąska szczelina. Ma ona długość około 30 m i można nią przejść, a na jej końcu zamontowana została drabinka pozwalająca wspiąć się na szczyt. 

No i oczywiście wspomniane już stawy. Podgórzyn dzięki nim jest znany w całej okolicy. Nie tylko dlatego, że można tu złowić i kupić smaczną rybę: karpia, amura, tołpygę oraz sezonowo jesiotra i pstrąga. Stawy Podgórzyńskie są bowiem wyjątkowym terenem, na którym gnieździ się wiele gatunków ptaków. Możesz tu zauważyć takie okazy, jak: czapla siwa, czajka, perkoz dwuczuby, kulon, różne gatunki kaczek, gęsi i łabędzie. Ze względu na obecność ryb to idealne miejsce dla drapieżników: myszołowów, jastrzębi, kani rudej i krogulca. Czasem można tu spotkać nawet sokoła wędrownego czy rybołowa. 

blank

Dobra restauracja – Karpacz to świetne miejsce na obiad 

Po tym, jak zwiedzisz już całą okolicę, warto byłoby coś zjeść. Możesz więc spokojnie wrócić do Karpacza i skorzystać z oferty Restauracji Sowiduch. Tutaj w menu także znajdziesz smakowitą rybę, a do tego masę potraw staropolskich. Przyrządzane są one z lokalnych składników, oczywiście sezonowych. A czekając na dania, możesz spokojnie podziwiać na telefonie bocianie gniazdo, które rozsławiło Podgórzyn. Jeśli chodzi o restauracje – Karpacz ma wiele do zaoferowania!

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »