Przesieka – pełna atrakcji wieś niedaleko Karpacza

Karkonosze to nie tylko góry, schroniska i stawy. W niedalekiej odległości od urokliwego Karpacza znajduje się równie interesujące miejsce, przyciągające niezwykłą roślinnością. Przesieka, bo o niej mowa, jest wypoczynkową wsią, w której nie brakuje atrakcji dla turystów. Jej położenie oraz ciekawa historia zachęcają, by tu przyjechać. Tym bardziej, że to odpowiednie miejsce na ucieczkę od upalnego słońca i tłumów, jakie czasem panują w wysokich partiach gór. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić Przesiekę. 

 

Gdzie leży Przesieka? 

Urokliwa wieś, położona w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej, na wysokości 480-650 m n.p.m., to właśnie Przesieka. Jak tu dojechać? Nie sprawi Ci to żadnego problemu, zarówno gdy podróżujesz z Karpacza, jak i z Jeleniej Góry. Dotrzesz tu samochodem i autobusem. W miasteczku uda Ci się wypocząć wśród zieleni, lecz to także doskonała baza wypadowa na dalsze wędrówki w Karkonosze. Przesieka jest bowiem startem lub metą, gdy chcesz udać się na Zamek Chojnik lub na Odrodzenie.  

Choć ta wczasowa mieścina nosi swoją nazwę dopiero od 1946 roku, pierwsze wzmianki na kartach historii pochodzą już z XVII wieku. Wtedy to Cesarz podarował wieś Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi, który był weteranem wojny trzydziestoletniej. Do 1945 roku nosiła nazwę Hain, a potem Matejkowice. Dziś nie ma osoby, która nie wiedziałaby, gdzie leży Przesieka i nie znałaby jej największych atrakcji.
blank

Przesieka – co warto zobaczyć? 

Każdy, kto planuje wizytę w tym miejscu, powinien odwiedzić przynajmniej dwie atrakcje turystyczne, chociaż jest ich zdecydowanie więcej. Jedną z nich są słynne głazy: Kamień Waloński i Chybotek, który stosunkowo łatwo można wprowadzić w ruch. Dodatkowo jeden z nich posiada wgłębienie, kształtem przypominające ludzką postać. Kamienie te znajdziesz na skrzyżowaniu czterech turystycznych szlaków: zielonego, żółtego, czarnego i niebieskiego. Co jeszcze warto zobaczyć w Przesiece?

Ogród Japoński w Przesiece 

Ogród Japoński Siruwia sprawił, że w ostatnich latach Przesieka zaczęła przyciągać także miłośników niezwykłej roślinności. Na powierzchni półtora hektara możesz bowiem podziwiać setki krzewów, roślin iglastych i bylin. Znajdziesz tu rododendrony i różaneczniki, klony palmowe i drzewka bonsai. Wszystko to porasta teren wokół siedmiu stawów, strumieni, wodospadów oraz drewnianych budowli w japońskim stylu. W tak urokliwym zakątku, który wybudowano z pasji, przy użyciu około 50 tys. ton kamieni (granitów i bazaltów), możesz poczuć się jak w małej Japonii.  

Oprócz natury o niezwykłej urodzie można tu też podziwiać kolekcję japońskich zbroi, w której znajdują się oryginalne i unikatowe repliki z XVII i XIX wieku. Zobaczysz także 800-letni miecz Tachi z epoki Kamakura. Dla najmłodszych powstał tu wyjątkowy park rozrywki, z gigantyczną piaskownicą, zjeżdżalniami tunelowymi i sznurkowymi drabinkami.

blank

Przesieka – Wodospad Podgórnej 

To chyba największa atrakcja regionu i to niezależnie od pory roku. Latem można się tu bowiem przyjemnie schłodzić, zimą zaś to idealne miejsce na morsowanie. Przesieka i jej wodospad przyciągają śmiałków, którzy trenują tu skoki do wody. 10-metrowa i aż potrójna kaskada umożliwia bowiem różne formy aktywności. Warto pamiętać, że jest to trzeci pod względem wielkości wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Jednak ze względu na swoje położenie jest aż tak chętnie odwiedzany przez turystów, jak pozostałe dwa. Ci, którzy zdecydują się na wędrówkę, o wiele chętniej pływają w potoku, niż go podziwiają. Ale i to można robić, z ulokowanego poniżej wodospadu żelaznego mostku.

blank

Karpacz – dobre jedzenie dla całej rodziny 

Gdy już przyjedziesz zwiedzać Przesiekę i województwo dolnośląskie, wstąp także do Karpacza na pyszne jedzenie. Wśród wielu atrakcyjnych lokalizacji znajdziesz tu restaurację i browar Sowiduch. To idealne miejsce na odpoczynek, zwłaszcza po takiej dawce atrakcji. Naturalne smaki regionu powstają tu bowiem z dodatkiem lokalnych ziół. Możesz więc poczuć te aromaty i zobaczyć je na własnym talerzu. A gdy się zregenerujesz, to znów wyruszysz w Karkonosze. Przesieka niech będzie początkiem Twojej kolejnej przygody, która zaprowadzi Cię nie tylko do Japonii, lecz także na szczyt Śnieżki. 

blank

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »