Strzecha Akademicka – schronisko górskie w drodze na Śnieżkę i jedna z atrakcji okolic Karpacza

Chodząc po górach, nie tylko podziwiasz wyjątkowe okoliczności przyrody. Raz na jakiś czas musisz odpocząć, zjeść posiłek i zebrać siły na dalszą wędrówkę. Często też wolałbyś zostać gdzieś na noc, by kolejnego dnia kontynuować swoją przygodę. Dzięki temu, że istnieją górskie schroniska, takie jak Strzecha Akademicka, nie stanowi to większego problemu. Komfortowe miejsca noclegowe i wypełniony po brzegi bufet pozwolą każdemu przeżyć niezapomniane chwile w górskim schronisku. Noc w górach jest tym, czego koniecznie trzeba spróbować. Poznaj historię jednego z największych obiektów tego typu – Strzechy Akademickiejdo którego trafisz, idąc na Śnieżkę z Karpacza. 

Strzecha Akademicka – historia 

W Karkonoszach schronisk górskich nie brakuje, jednak nie każde z nich jest tak wyjątkowe, jak Strzecha Akademicka. Historia tego miejsca rozpoczęła się w pierwszej połowie XVII wieku, kiedy to na wysokości 1258 m, na Polanie Złotówka, stanęła buda pasterka. Szacuje się, że to jedno z dwóch najstarszych schronisk w tych górach, a obecnie także jedno z największych. 

Jednak wtedy, gdy gospodarzem był Daniel Steiner, miejsca było dość mało. Nie brakowało za to nalewki z szyszek, a gości witano i żegnano grając na rogu bądź trąbie, co z pewnością przyciągało nowych zainteresowanych. To dzięki temu, że wzmógł się ruch turystyczny w tym regionie, budę przekształcono w prawdziwe schronisko górskie. Czas spędzał tu m.in. J.W. Goethe, co wiadomo dzięki zachowanym księgom pamiątkowym, w którym znaleźć można jego wpis. 

strzecha-akademicka-schronisko-w-górach-karkonosze

Gdy pożar strawił pierwotny budynek, w 1906 roku powstał nowy, który rozbudowano w 1912 roku. Od tamtej pory schronisko Strzecha Akademicka prawie w ogóle się nie zmieniło. Powstały jednak nowoczesne pokoje z oświetleniem, centralnym ogrzewaniem i bieżącą wodą. Swoją nazwę budynek zawdzięcza studentom krakowskim, do których ten obiekt należał po II wojnie światowej. 

Strzecha Akademicka – jak dojechać? 

To drugie co do wielkości schronisko w Karkonoszach znajduje się pośrodku Złotówki, czyli grzbietu oddzielającego Kocioł Małego Stawu od Białego Jaru. Obok Strzechy Akademickiej wiedzie najpopularniejsza trasa piesza na Śnieżkę, zarówno letnia, jak i zimowa. A jak można dojechać do Strzechy Akademickiej? Wyciągiem z Karpacza, który oferuje czteroosobowe kanapy i prowadzi w niedalekie okolice budynku. Latem można przejść przez Biały Jar, zimą zaś, ze względu za zagrożenie lawinowe, trzeba kierować się dłuższą drogą, krawędzią Białego Jaru. Pierwszy wariant zajmuje zaledwie 25 minut, a drugi 45. Nie jest więc to ani kłopotliwa, ani skomplikowana wycieczka, nawet dla małych dzieci. 

wyciąg-na-kopę-karpacz

Strzecha Akademicka – szlaki prowadzące do schroniska 

Strzecha Akademicka znajduje się na trasie prowadzącej na Śnieżkę, stąd bardzo wiele osób decyduje się tutaj zostać, by odpocząć. Nocowanie w połowie drogi jest także doskonałym pomysłem na wyjątkowy górski weekend. Do schroniska dojść można spod Kościółka Wang w Karpaczu (niebieskim szlakiem), mijając po drodze atrakcyjnie położone schronisko Samotnia. Z kolei żółtym szlakiem do Strzechy Akademickiej (z dolnej stacji wyciągu krzesełkowego) dojdzie się do celu w 90 minut. Najkrótszą letnią drogą jest czarny szlak do Białego Jaru, a następnie żółty, Śląską Drogą. Wybierając się tutaj po raz kolejny, możesz za każdym razem podziwiać inne okoliczności przyrody, których w tych górach nie brakuje.

strzecha-akademicka-szlak-niebieski-samotnia-karkonosze

Restauracja w Karpaczu z kuchnią regionalną 

Po długiej wędrówce do schroniska Strzecha Akademicka, gdy powrócisz już do Karpacza, z pewnością przyda Ci się odpoczynek. Warto przysiąść w restauracji w Karpaczu Sowiduch, która oferuje smakowite dania i pyszne piwo. Jednak nie tylko regionalna kuchnia zasługuje tutaj na uznanie. Czekając na zamówienie, które powstaje z lokalnych, sezonowych składników, warto podziwiać płaskorzeźby, którymi udekorowana jest cała sala. Można w ten sposób poznać historię miasta i okolic, uwiecznioną przez miejscowego artystę. Przekonaj się, że to wyjątkowe miejsce na przerwę od górskich spacerów, w którym zaplanujesz kolejną, fascynującą wędrówkę w Karkonosze. 

sowiduch-browar-i-restauracja-w-karpaczu

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »