Strzecha Akademicka – schronisko górskie w drodze na Śnieżkę i jedna z atrakcji okolic Karpacza

Chodząc po górach, nie tylko podziwiasz wyjątkowe okoliczności przyrody. Raz na jakiś czas musisz odpocząć, zjeść posiłek i zebrać siły na dalszą wędrówkę. Często też wolałbyś zostać gdzieś na noc, by kolejnego dnia kontynuować swoją przygodę. Dzięki temu, że istnieją górskie schroniska, takie jak Strzecha Akademicka. Poznaj historię jednego z największych obiektów tego typu – Strzechy Akademickiej – do którego trafisz, idąc na Śnieżkę z Karpacza. 

Strzecha Akademicka – malowniczo położony przystanek w drodze na Śnieżkę

Strzecha Akademicka, czyli miejsce, gdzie większość wędrowców robi sobie przerwę w drodze na Śnieżkę lub z niej wracając. Uważana jest, obok Schroniska pod Łabskim Szczytem za jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach. Położona jest pięknie, bo między kotłami – Kotłem Białego Jaru, a Kotłem Małego Stawu.

Idąc do Strzechy Akademickiej żółtym szlakiem od wspomnianego wyżej Białego Jaru ma się wrażenie, że ściany Kotła Małego Stawu są tuż za schroniskiem, widok ten urzeka za każdym razem, gdy wędruje się tą właśnie trasą po Hali Złotówka. Bo właśnie na Polanie Złotówka położone jest to potężne schronisko, które w chwili obecnej dysponuje aż 140 miejscami noclegowymi.

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka w nocnej scenerii

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka w nocnej scenerii

Strzecha Akademicka – historia 

W Karkonoszach schronisk górskich nie brakuje, jednak nie każde z nich jest tak wyjątkowe, jak Strzecha Akademicka. Historia tego miejsca rozpoczęła się w pierwszej połowie XVII wieku, kiedy to na wysokości 1258 m, na Polanie Złotówka, stanęła buda pasterka. Szacuje się, że to jedno z dwóch najstarszych schronisk w tych górach, a obecnie także jedno z największych. 

Jednak wtedy, gdy gospodarzem był Daniel Steiner (wzmiankowany u Gryphiusa w 1645 roku), miejsca było dość mało… za to nie brakowało atrakcji.  

Pierwsi gospodarze słynęli ponoć ze znakomitej szyszkowej nalewki oraz gry na trąbie, którą można było usłyszeć na „dzień dobry” oraz na „do widzenia”.Wraz z rozwojem ruchu turystycznego, Strzecha Akademicka podobnie jak inne schroniska przechodziła liczne metamorfozy. Obiekt w latach 1758-1864 należał do rodziny Hamplów, stąd pochodzi nazwa schroniska „Hampelbaude” używana do dziś w języku naszych zachodnich sąsiadów. W erze rodziny Hamplów Strzecha Akademicka przeistoczyła się w prawdziwe górskie schronisko. Gospodarze prowadzili pamiątkowe księgi gości, z których możemy na przykład dowiedzieć się, że jesienią 1790 roku w Karkonoszach nocował J.W Goethe i podziwiał karkonoski wschód słońca.

Widok na Schronisko PTTK Strzecha Akademicka zimą

Widok na Schronisko PTTK Strzecha Akademicka zimą

Pod koniec XIX wieku w miejscu starszej konstrukcji Strzechy Akademickiej powstał nowszy i bardziej rozbudowany obiekt. Niestety w dosyć tajemniczych okolicznościach budynek spłonął niecałe dziesięć lat później w kwietniu, czyli w roku 1906. Co ciekawe, obiekt bardzo szybko odbudowano i już we wrześniu tego samego roku powstał hotel górski, który kilka lat później w 1912 roku przeszedł dodatkową rozbudowę. W takiej formie Strzechę Akademicką możemy oglądać do dnia dzisiejszego.

Przebudowa nadała schronisku nowy blask, ale także: posiadał elektryczne oświetlenie, centralne ogrzewanie, komfortowo urządzone pokoje, oczywiście z bieżącą wodą oraz łazienki. Funkcjonował i służył latem i zimą. Wielką atrakcją były zjazdy rogatymi saniami torem saneczkowym prowadzącym aż do Karpacza. Dawny tor saneczkowy wiedzie obecnie żółtym szlakiem do Karpacza. Jedną z pamiątek wydarzeń, które działy się ponad 100 lat temu jest głaz z rytem przedstawiającym wizerunek pary zjeżdżającej saniami rogatymi. Nie będziemy zdradzali, gdzie jest dokładnie ten głaz, podpowiemy jednak, że mniej więcej w połowie drogi.

Swoją nazwę budynek zawdzięcza studentom krakowskim, do których ten obiekt należał po II wojnie światowej. 

Rozgwieżdżone niebo nad schroniskiem PTTK Strzecha Akademicka

Rozgwieżdżone niebo nad schroniskiem PTTK Strzecha Akademicka

Strzecha Akademicka – jak dojechać? 

To drugie co do wielkości schronisko w Karkonoszach znajduje się pośrodku Złotówki, czyli grzbietu oddzielającego Kocioł Małego Stawu od Białego Jaru. Obok Strzechy Akademickiej wiedzie najpopularniejsza trasa piesza na Śnieżkę, zarówno letnia, jak i zimowa. A jak można dojechać do Strzechy Akademickiej? Wyciągiem z Karpacza, który oferuje czteroosobowe kanapy i prowadzi w niedalekie okolice budynku. Latem można przejść przez Biały Jar, zimą zaś, ze względu za zagrożenie lawinowe, trzeba kierować się dłuższą drogą, krawędzią Białego Jaru. Pierwszy wariant zajmuje zaledwie 25 minut, a drugi 45. Nie jest więc to ani kłopotliwa, ani skomplikowana wycieczka, nawet dla małych dzieci. 

Szlak do schroniska PTTK Strzecha Akademicka w zimowej scenerii

Szlak do schroniska PTTK Strzecha Akademicka w zimowej scenerii

Ze schroniska roztaczają się malownicze widoki

Ze schroniska roztaczają się malownicze widoki

Strzecha Akademicka – szlaki prowadzące do schroniska 

Strzecha Akademicka znajduje się na trasie prowadzącej na Śnieżkę, stąd bardzo wiele osób decyduje się tutaj zostać, by odpocząć. Nocowanie w połowie drogi jest także doskonałym pomysłem na wyjątkowy górski weekend. Do schroniska dojść można spod Kościółka Wang w Karpaczu (niebieskim szlakiem), mijając po drodze atrakcyjnie położone schronisko Samotnia. Z kolei żółtym szlakiem do Strzechy Akademickiej (z dolnej stacji wyciągu krzesełkowego) dojdzie się do celu w 90 minut. Najkrótszą letnią drogą jest czarny szlak do Białego Jaru, a następnie żółty, Śląską Drogą. Wybierając się tutaj po raz kolejny, możesz za każdym razem podziwiać inne okoliczności przyrody, których w tych górach nie brakuje.

Strzecha Akademicka – cennik i noclegi

Schronisko PPT Strzecha Akademicka oferuje 140 miejsce noclegowych. Na miejscu są pokoje 2, 3, 4,  5, 6, 8 i 10-osobowe. Pokoje wyposażone są w umywalkę z ciepłą i zimną wodą. Niestety w pokojach nie ma gniazdek elektrycznych (nie doładujemy sobie telefonu).  Dodatkowo dwa pokoje mają własną łazienkę z prysznicem i WC. Cena noclegu w schronisku zależy od pory roku, standardu oraz ilości osób w pokoju. Dzieci poniżej 5  lat, które nie będą korzystać z osobnego łóżka,  nocują w schronisku bezpłatnie.

Ceny za pobyt w schronisku (cennik wg stanu 8.12.2022r)

  • pokój „jedynka”:  90 zł
  • pokój  2- lub 3-osobowy:  80 zł
  • pokój 4-osobowym: 75 zł
  • pokój wieloosobowy (6-10 nocujących): 70 zł
  • pokój z łazienką i WC:   110 zł

W schronisku mogą nocować również psy za dodatkową opłatą – 20 zł.

Dodatkowe opłaty:

  • opłata miejscowa: 2,50 zł za dzień od osoby (dorośli, dzieci)
  • komplet pościeli: 15 zł

Restauracja w Karpaczu z kuchnią regionalną 

Po długiej wędrówce do schroniska Strzecha Akademicka, gdy powrócisz już do Karpacza, z pewnością przyda Ci się odpoczynek. Warto przysiąść w restauracji w Karpaczu Sowiduch, która oferuje smakowite dania i pyszne piwo. Jednak nie tylko regionalna kuchnia zasługuje tutaj na uznanie. Czekając na zamówienie, które powstaje z lokalnych, sezonowych składników, warto podziwiać płaskorzeźby, którymi udekorowana jest cała sala. Można w ten sposób poznać historię miasta i okolic, uwiecznioną przez miejscowego artystę. Przekonaj się, że to wyjątkowe miejsce na przerwę od górskich spacerów, w którym zaplanujesz kolejną, fascynującą wędrówkę w Karkonosze. 

sowiduch-browar-i-restauracja-w-karpaczu

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »