Fajne miejsca w Karpaczu. Ciekawe atrakcje Karpacza, które Cię zaskoczą

Podróżowanie po miastach i miasteczkach zazwyczaj przebiega w ten sam sposób. Ratusz, kościół, lokalny cmentarz i koniecznie miejscowe muzeum. Po odwiedzeniu kilku miejscowości wszystko wydaje się już takie same i szczerze mówiąc – nudne. Jeśli planujesz lub przybyłeś już do Karpacza i boisz się, że będzie podobnie, spieszymy z pomocą. To niezwykłe miejsce, będące bazą wypadową w Karkonosze, ma sporo do zaoferowania. Dziś przedstawiamy fajne miejsca w Karpaczu, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej. Przekonaj się, że tutaj naprawdę warto przyjechać. 

Spacer przez centrum Karpacza 

Szukając w Karpaczu fajnych miejsc, koniecznie przespaceruj się przez jego centrum. Główna ulica przemieniona została na deptak, by nie zakłócać turystom możliwości obcowania z wyjątkowymi zabytkami. A znajdziesz tu m.in. doskonale zachowany dom przysłupowy, będący siedzibą Muzeum Sportu i Turystyki, karczmę sądową, w której kiedyś rozstrzygano spory, kościół przypominający cerkiew oraz skwer zdobywców, na którym swoje ślady zostawili najwybitniejsi polscy himalaiści. 

Kościół przypominający cerkiew w centrum Karpacza

Anomalia grawitacyjna 

Jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną Karpacza i bardzo fajnym miejscem do odwiedzenia jest anomalia grawitacyjna. Znajduje się ona na ulicy Strażackiej, na którą koniecznie wybierz się samochodem. Tylko wtedy przekonasz się, że pojazd może jechać pod górę z wyłączonym silnikiem! Jeśli jednak zdecydujesz się na spacer, połóż na jezdni butelkę lub puszkę. Zobaczysz, że mimo prawu fizyki przedmiot potoczy się pod górę! Jak to możliwe? Jedni twierdzą, że patrząc na drogę prowadzącą w kierunku rzeki widać, jak ona opada, choć w rzeczywistości prowadzi pod górę. Badania przeprowadzone w tym miejscu potwierdzają istnienie strefy anomalii, w której grawitacja jest mniejsza o 4%. To fajne miejsce w Karpaczu na pewno zasługuje na Twoją uwagę.

Anomalia Grawitacyjna w Karpaczu 

Kościół bez gwoździ, cały z drewna 

O tym, że drewno jest doskonałym surowcem budowlanym, wie każdy. Jednak rzadko kiedy można zobaczyć tak doskonale zachowany budynek w całości z niego wykonany. W Karpaczu znajduje się Świątynia Wang, która została postawiona z drewna. Każdy może wejść do środka i przekonać się, jakim dziełem sztuki jest ów kościół. Obok niego znajduje się kamienna dzwonnica, której zadaniem jest osłona drewnianej konstrukcji przed silnymi wiatrami. Całość wygląda niezwykle okazale i na pewno zasługuje na chwilę Twojej uwagi. To fajne miejsce w Karpaczu zwiedzisz w drodze na górskie szlaki.

Kościół bez gwoździ Wang w Karpaczu

Polana bez słońca 

Tylko w Karpaczu, na wysokości 900-930 m n.p.m. znajduje się polana, na której przez wiele miesięcy w roku nie pojawia się słońce. Budniki były kiedyś osadą, jednak teraz to ciekawa atrakcja dla tych, którzy każdego roku przybywają tu wiosną, by po ponad stu dniach nieobecności powitać słońce. To fajne miejsce w Karpaczu warto odwiedzić także jesienią, gdy promienie słoneczne docierają tu po raz ostatni.  Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj: Budniki zapomniana osada górska w Karkonoszach

Najwyżej położona ulica i urząd w Polsce 

Bardzo fajnym miejscem w Karpaczu, wartym odnotowania, jest ulica Na Śnieżkę, która bierze swój początek na wysokości 830 m n.p.m. Przez cały czas biegnie przez Karkonoski Park Narodowy i kończy się na szczycie Śnieżki – 1602 m n.p.m. Drogą tą mogą poruszać się pojazdy posiadające specjalne pozwolenie przyznane przez KPN. Sama ulica może się poszczycić wynikiem 768 m różnicy wzniesień. 

szczyt Śnieżka w Karkonoszach

W Karpaczu mieści się także najwyżej zlokalizowany Urząd Miejski, na wysokości 615 m n.p.m. Od 1945 roku przy ulicy Konstytucji 3 Maja 54 funkcjonują władze miasta. 

Karpacz – restauracja inna niż wszystkie 

Dla tych, którzy oprócz widoków i przyrody cenią sobie także atrakcje dla ciała, w tym zestawieniu pojawia się restauracja w Karpaczu Sowiduch. Usytuowana jest ona w centrum Karpacza, co pozwala łatwo do niej dotrzeć z każdego zakątka miasta. A warto, ponieważ czeka tu na Ciebie kuchnia wypełniona regionalnymi smakami, produktami sezonowymi z okolic oraz smacznym piwem, które produkowane jest na miejscu. Jednak to nie samo jedzenie wyróżnia tę restaurację. Tylko tutaj możesz poznać historię Karpacza bez wychodzenia na zewnątrz. W budynku znajdują się bowiem płaskorzeźby lokalnego artysty, który udokumentował najważniejsze wydarzenia w dziejach. Szukając fajnych miejsc w Karpaczu, nie możesz pominąć więc tego budynku, który uraczy Cię smacznym posiłkiem godnym Ducha Gór. 

Sowiduch restauracja i browar w Karpaczu

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »