Ostra Mała – najlepszy punkt widokowy na Karkonosze w okolicy?

Rudawy Janowickie to bardzo mały park krajobrazowy. Mimo tego, że jest jednym z mniejszych w Polsce. Uczciwie trzeba przyznać, że drugiego takiego po brzegi wypchanego atrakcjami nie znajdziecie! Zamki, skały, jeziorka, piękne lasy oraz znakomite punkty widokowe!

Pokazywaliśmy wam już Sokolik Duży i Krzyżną Górę, czyli jedną z wizytówek Rudaw Janowickich: Sokolik Duży i Krzyżna Góra – wizytówka Rudaw Janowickich

 

Wspinamy się na Ostrą Małą

Teraz zabierzemy Was na Ostrą Małą i wiecie co? Gwarantujemy wam, że będziecie zachwyceni, a spacer za bardzo was nawet nie zmęczy.

Ostra Mała, ta skalna formacja w centralnej części Rudaw Janowickich, stanowi doskonały punkt widokowy. Już w XIX wieku postawiono na niej wieżę widokową, skąd rozciągała się przepiękna panorama na Karkonosze, Góry Kaczawskie, rozległą część Rudaw Janowickich oraz Kotlinę Jeleniogórską. Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Sudetach, które warto odwiedzić podczas wędrówki na wyższy wierzchołek Skalnika – który jest po prostu w środku lasu i nie ma z niego żadnego widoku. Wędruje tutaj jednak sporo osób, ponieważ Skalnik zaliczany jest do Korony Gór Polski. W pobliżu Skalnika oprócz Ostrej Małej znajdziecie kilka mniejszych formacji skalnych, a na jednej z nich kociołki wietrzeniowe i widok… na Ostrą Małą, uważajcie jednak – na tej skałce nie ma żadnych barierek!

blank

panorama na Karkonosze z Ostrej

Panorama na Karkonosze z Ostrej

Doskonały punkt widokowy

Punkt widokowy, podobnie jak wiele innych w okolicy, został udostępniony przez Towarzystwo Karkonoskie (Riesengebirgsverein), czyli lokalną organizację turystyczną. W celu ułatwienia dostępu wykuto schody w granitowej skale, a górne partie zostały zabezpieczone barierkami. Prace te przeprowadzono w 1886 roku. Dodatkowo niedaleko skały, wzniesiono niewielki schron turystyczny, który stanowi przyjemne miejsce odpoczynku dla wędrowców.

Z miejscówka z widokiem na Karkonosze

Z miejscówka z widokiem na Karkonosze

Doskonały punkt widokowy

Doskonały punkt widokowy

W okolicy Ostrej Małej znajduje się węzeł szlaków turystycznych, gdzie krzyżują się szlaki oznaczone kolorem czerwonym (Główny Szlak Sudecki), żółtym, zielonym oraz niebieskim. Dzięki temu można zaplanować różnorodne trasy o różnym stopniu trudności i długości, spełniające indywidualne preferencje i umiejętności każdego turysty.

Najkrótsza trasa według nas prowadzi z Przełęczy pod Średnicą, dotrzecie tam z Karpacza w niecałe 20 minut, a wędrówka nie zajmie wam więcej niż 80 minut. Na początku trasa będzie wiodła asfaltem, po jakimś czasie będzie to typowa ścieżka leśna. Trasa nie jest trudna, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że prowadzi praktycznie cały czas do góry, a przewyższenie wynosi ponad 300 metrów.

blank

Gdzie smacznie zjeść w okolicy?

Szukasz miejsca na smaczny posiłek w pobliżu? Gorąco polecamy Restaurację Sowiduch w Karpaczu, oddaloną zaledwie o 14 km od szlaku. Sowiduch to niepowtarzalny lokal, który harmonijnie łączy w sobie mistrzostwo kuchni ze staropolskim urokiem. Wnętrze, gdzie dominują naturalne materiały jak drewno i kamień, zapewnia autentyczny klimat. Co najważniejsze, oferuje możliwość delektowania się tradycyjną staropolską kuchnią z lokalnymi akcentami. Menu obfituje w potrawy przyrządzone według tradycyjnych przepisów, takie jak kwaśnica pasterska, placek pasterski czy golonka w piwie. Kucharze z pasją i zaangażowaniem traktują swoje dania jak dzieła sztuki, często wprowadzając nowoczesne interpretacje tradycyjnych przepisów. Restauracja Sowiduch to doskonałe miejsce na posiłek po dniu pełnym zwiedzania, gwarantujące niezapomniane kulinarne doświadczenia.

Dojazd do/z Karpacza

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »