Schroniska na Śnieżce – historia schronisk w drodze na Śnieżkę

Śnieżka jest celem turystów od co najmniej XVII wieku. Wpływ miała na to wyjątkowość góry, królującej nad pozostałymi wzniesieniami w okolicy, a także wybudowanie na jej szczycie kaplicy św. Wawrzyńca. Budowę kaplicy ukończono w 1681 roku. Od tego czasu ruch turystyczny diametralnie się zwiększył, a kaplicę odwiedzało codziennie wielu pielgrzymów. Wzdłuż drogi na Śnieżkę stało wówczas już kilka schronisk, a najstarszym z nich, o którym wspominają dokumenty, była buda pasterska położona w malowniczym miejscu, jakim jest Polana Złotówka, tuż przy Trakcie Śląskim. W miejscu tym znajduje się teraz Schronisko PTTK Strzecha Akademicka. 

Drugim najstarszym schroniskiem, które opisują historyczne źródła, był drewniany dom, który znajdował się przy Małym Stawie, w miejscu, gdzie stoi dziś Schronisko Samotnia. Szacuje się, że podobnych domków, które pełniły rolę schronisk w drodze na Śnieżkę było kilkanaście, lecz ze względu na warunki atmosferyczne panujące na górze ich egzystencja była wyjątkowo krótka. 

Mimo sporej liczby schronisk w drodze na Śnieżkę, liczba miejsc noclegowych była o wiele mniejsza niż wynosiło zapotrzebowanie, dlatego w 1824 roku postanowiono zaadaptować kaplicę św. Wawrzyńca na schronisko. W 1851 roku obok kaplicy na szczycie powstało pierwsze prawdziwe schronisko na Śnieżce. Dzięki swojej kubaturze mogło zapewnić nocleg 35 gościom.  

W 1868 roku, obok istniejącego schroniska wybudowano gmach, który mógł pomieścić 150 osób. Podczas kryzysu gospodarczego na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku ruch turystyczny zamarł, przez co hotele na szczycie góry zaczęły podupadać. Lata 40-te XX przyniosły wojnę i budynki zaadaptowano do celów wojskowych. Ostatecznie w czasach powojennych budynki wyburzono, a w ich miejsce postawiono obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce o futurystycznym wyglądzie, które możemy podziwiać do dziś.

Jeśli szukasz najlepszej trasy, by wspiąć się na szczyt Śnieżki, Karpacz jest idealnym miejscem, by rozpocząć swoją wędrówkę. W artykuleSzlak na Śnieżkę. Jakie wybrać wejście na Śnieżkę? znajdziesz wskazówki, które pozwolą Ci wybrać najlepszy szlak na Śnieżkę i zobaczyć całe piękno Karkonoszy. 

Śnieżka - najpopularniejszy szczyt Karkonoszy

Śnieżka – najpopularniejszy szczyt Karkonoszy

 

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka 

Schronisko Strzecha Akademicka jest uważane za jedno z najstarszych w Polsce. Pierwsze wzmianki o drewnianym domu, znajdującym się w tym miejscu, sięgają 1645 roku. Od 1696 do 1824 roku w schronisku wykładane były pamiątkowe księgi, dzięki którym pewnym jest, że we wrześniu 1790 roku z okna jednego z pokoi wschody słońca podziwiał sam Goethe.  W 1896 roku w miejscu niewielkiej drewnianej konstrukcji wybudowano nowy, duży obiekt, który spłonął 1 kwietnia 1906 roku. Bardzo szybko, bo już 8 września tego samego roku, uruchomiono po odbudowie hotel górski, rozbudowany jeszcze w 1912 roku, który w mało zmienionej postaci dotrwał do dziś i z tego okresu pochodzi dzisiejsza nazwa schroniska.

W latach 1950-1956 był tu dom wczasowy FWP. Od 1957 roku Strzecha Akademicka jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Ważne dla funkcjonowanie schroniska zimą było postawienie w latach 70-tych wyciągu orczykowego na Hali Złotówka. W ostatnich latach schronisko było gruntownie modernizowane. W roku 1995 położony został nowy miedziany dach, w latach 2000-2003 wymienione zostały w całym schronisku okna oraz wyremontowane sanitariaty i prysznice. Schronisko zostało wyposażone w saunę i inne urządzenia rekreacyjne. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Strzecha Akademicka – schronisko górskie w drodze na Śnieżkę i jedna z atrakcji okolic Karpacza

Schronisko PPTK Strzecha Akademicka nocą

Schronisko PPTK Strzecha Akademicka nocą

 

Schronisko PTTK Samotnia 

Historia powstania w tym miejscu schroniska sięga 1670 roku. Miało ono wówczas formę małego drewnianego domku. Wiek obecnego budynku określany jest na ponad 100 lat. Schronisko Samotnia w Karpaczu nad Małym Stawem, to jedna z najpiękniej położonych budowli w polskich górach. Widoki i wszechobecny spokój zapiera dech w piersiach każdemu, kto odwiedzi to miejsce. Do schroniska można dojść niebieskim szlakiem od Świątyni Wang (około 1 godz.) lub zejść od strony Strzechy Akademickiej (około 10 min). Obecnie schronisko posiada 49 miejsc noclegowych. Znajduje się tam również bufet, punkt informacji turystycznej, punkt GOPR oraz ścianka wspinaczkowa. 

Przeczytaj więcej o schronisku: Samotnia – atrakcja turystyczna niedaleko Karpacza i popularne schronisko w drodze na Śnieżkę

 

Schronisko PPTK Samotnia w Karkonoszach

Schronisko PPT Samotnia w Karkonoszach

Schronisko PTTK Nad Łomniczką 

Schronisko to leży na wysokości 1002 m n.p.m. w dolnej części Kotła Łomniczki, nad brzegiem potoku o tej samej nazwie. Pierwsze schronisko w tym miejscu zbudowano w 1901 roku, lecz zaledwie rok później uległo ono całkowitemu zniszczeniu przez lawinę gruzową. Obecne schronisko zbudowano poniżej starego i mieści się w drewnianym budynku wybudowanym na początku XX wieku. W przeciwieństwie do standardowych schronisk nie oferuje noclegów i jest nieco zapomniane z powodu popularności wyciągu na Kopę. 

Czytaj również: Wyprawa przez Kocioł Łomniczki szlakiem czerwonym (i nie tylko)

blank

Gdzie dobrze zjeść po całodniowym spacerze w okolicach Karpacza? Restauracja Sowiduch to idealny wybór! 

Po całodniowym marszu warto zatrzymać się w samym centrum Karpacza, gdzie znajduje się wyjątkowy lokal, którego wnętrze i smaki wprost nawiązują do klimatu Karkonoszy. Sowiduch to nie tylko restauracja w Karpaczu z regionalną kuchnią, lecz także browar znajdujący się w jej centralnej części. Dla chcących spróbować wyśmienitych potraw regionalnych w domowym zaciszu Karpacza polecamy zamówienie jedzenia z dowozem do domu. 

blank

1 comment

  1. Faktycznie macie smaczne jedzenie 🙂 Co ciekawe, trafiłem na Waszą stronę dopiero po roku od odwiedzenia Waszego przybytku, planując kolejny pobyt…

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »