Schroniska na Śnieżce – historia schronisk w drodze na Śnieżkę

Śnieżka jest celem turystów od co najmniej XVII wieku. Wpływ miała na to wyjątkowość góry, królującej nad pozostałymi wzniesieniami w okolicy, a także wybudowanie na jej szczycie kaplicy św. Wawrzyńca. Budowę kaplicy ukończono w 1681 roku. Od tego czasu ruch turystyczny diametralnie się zwiększył, a kaplicę odwiedzało codziennie wielu pielgrzymów. Wzdłuż drogi na Śnieżkę stało wówczas już kilka schronisk, a najstarszym z nich, o którym wspominają dokumenty, była buda pasterska położona w malowniczym miejscu, jakim jest Polana Złotówka, tuż przy Trakcie Śląskim. W miejscu tym znajduje się teraz Schronisko PTTK Strzecha Akademicka. 

Drugim najstarszym schroniskiem, które opisują historyczne źródła, był drewniany dom, który znajdował się przy Małym Stawie, w miejscu, gdzie stoi dziś Schronisko Samotnia. Szacuje się, że podobnych domków, które pełniły rolę schronisk w drodze na Śnieżkę było kilkanaście, lecz ze względu na warunki atmosferyczne panujące na górze ich egzystencja była wyjątkowo krótka. 

Mimo sporej liczby schronisk w drodze na Śnieżkę, liczba miejsc noclegowych była o wiele mniejsza niż wynosiło zapotrzebowanie, dlatego w 1824 roku postanowiono zaadaptować kaplicę św. Wawrzyńca na schronisko. W 1851 roku obok kaplicy na szczycie powstało pierwsze prawdziwe schronisko na Śnieżce. Dzięki swojej kubaturze mogło zapewnić nocleg 35 gościom.  

W 1868 roku, obok istniejącego schroniska wybudowano gmach, który mógł pomieścić 150 osób. Podczas kryzysu gospodarczego na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku ruch turystyczny zamarł, przez co hotele na szczycie góry zaczęły podupadać. Lata 40-te XX przyniosły wojnę i budynki zaadaptowano do celów wojskowych. Ostatecznie w czasach powojennych budynki wyburzono, a w ich miejsce postawiono obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce o futurystycznym wyglądzie, które możemy podziwiać do dziś.

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka 

Schronisko Strzecha Akademicka jest uważane za jedno z najstarszych w Polsce. Pierwsze wzmianki o drewnianym domu, znajdującym się w tym miejscu, sięgają 1645 roku. Od 1696 do 1824 roku w schronisku wykładane były pamiątkowe księgi, dzięki którym pewnym jest, że we wrześniu 1790 roku z okna jednego z pokoi wschody słońca podziwiał sam Goethe.  W 1896 roku w miejscu niewielkiej drewnianej konstrukcji wybudowano nowy, duży obiekt, który spłonął 1 kwietnia 1906 roku. Bardzo szybko, bo już 8 września tego samego roku, uruchomiono po odbudowie hotel górski, rozbudowany jeszcze w 1912 roku, który w mało zmienionej postaci dotrwał do dziś i z tego okresu pochodzi dzisiejsza nazwa schroniska.

W latach 1950-1956 był tu dom wczasowy FWP. Od 1957 roku Strzecha Akademicka jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Ważne dla funkcjonowanie schroniska zimą było postawienie w latach 70-tych wyciągu orczykowego na Hali Złotówka. W ostatnich latach schronisko było gruntownie modernizowane. W roku 1995 położony został nowy miedziany dach, w latach 2000-2003 wymienione zostały w całym schronisku okna oraz wyremontowane sanitariaty i prysznice. Schronisko zostało wyposażone w saunę i inne urządzenia rekreacyjne. 

Schronisko PTTK Samotnia 

Historia powstania w tym miejscu schroniska sięga 1670 roku. Miało ono wówczas formę małego drewnianego domku. Wiek obecnego budynku określany jest na ponad 100 lat. Schronisko Samotnia w Karpaczu nad Małym Stawem, to jedna z najpiękniej położonych budowli w polskich górach. Widoki i wszechobecny spokój zapiera dech w piersiach każdemu, kto odwiedzi to miejsce. Do schroniska można dojść niebieskim szlakiem od Świątyni Wang (około 1 godz.) lub zejść od strony Strzechy Akademickiej (około 10 min). Obecnie schronisko posiada 49 miejsc noclegowych. Znajduje się tam również bufet, punkt informacji turystycznej, punkt GOPR oraz ścianka wspinaczkowa. 

Schronisko PTTK Nad Łomniczką 

Schronisko to leży na wysokości 1002 m n.p.m. w dolnej części Kotła Łomniczki, nad brzegiem potoku o tej samej nazwie. Pierwsze schronisko w tym miejscu zbudowano w 1901 roku, lecz zaledwie rok później uległo ono całkowitemu zniszczeniu przez lawinę gruzową. Obecne schronisko zbudowano poniżej starego i mieści się w drewnianym budynku wybudowanym na początku XX wieku. W przeciwieństwie do standardowych schronisk nie oferuje noclegów i jest nieco zapomniane z powodu popularności wyciągu na Kopę. 

Gdzie dobrze zjeść po całodniowym spacerze w okolicach Karpacza? Restauracja Sowiduch to idealny wybór! 

Po całodniowym marszu warto zatrzymać się w samym centrum Karpacza, gdzie znajduje się wyjątkowy lokal, którego wnętrze i smaki wprost nawiązują do klimatu Karkonoszy. Sowiduch to nie tylko restauracja w Karpaczu z regionalną kuchnią, lecz także browar znajdujący się w jej centralnej części. Dla chcących spróbować wyśmienitych potraw regionalnych w domowym zaciszu Karpacza polecamy zamówienie jedzenia z dowozem do domu. 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »